[GM]A monetáris piac

Day 2,562, 10:14 Published in Hungary Hungary by Gazdasagi Miniszterium



Tisztelt állampolgárok, kedves olvasók!

Bár IRL elfoglaltságaim egyre kevésbé engedik a hosszabb hangvételű cikkek írását, azonban most igyekszem egy kicsit a gazdasági modul egy kevésbé hangoztatott területéről írni. Ez a terület a méltatlanul leegyszerűsített és ez által használatában visszafogott monetáris piac.

Gazdaságtörténelem

Ha már leegyszerűsítés, akkor kezdjünk egy kis visszatekintéssel, azok számára, akik nem játszanak itt sok éve. A játék megalapításától kezdődően, nem csak nevükben, de ténylegesen is léteztek országonkénti valuták.



Ezért egy játékosnak a számláján akár annyi féle valuta lehetett egyszerre, ahány ország csak létezett az erepublikon. A különféle valuták miatt azonban kereskedni egyaránt lehetett valutákkal valuták között vagy úgy, mint jelenleg arany és valuta közötti váltással.



A legördülő sávból egyszerűen kiválasztható volt, hogy milyen pénznemből szerettünk volna milyen pénzemre váltani, vagy ajánlatot kitenni. Azonban mint értékálló és értékjelző dolog, a való élethez képest akkoriban is csak az arany létezett. A valuták egymás közötti közvetlen piaca lényegében alig létezett, csak néhány ajánlatot lehetett rendszerint találni, teljesen irreális árfolyamon. Aki az átlag piaci áron szeretett volna, mondjuk a külföldön megszerzett dollárból forintot kapni, az előbb a dollárt kénytelen volt aranyra váltani, majd onnan forintra.

Az országonkénti valuták azonban a gazdasági élet egy egészen másfajta játékterét nyitották meg. Hiszen onnantól kezdve, hogy nincs közös valuta (ez jelenleg ugye a country currency vagy cc) minden egyes ország saját monetáris piaccal rendelkezett. A saját piachoz pedig, már ami a nagyobb és gazdagabb országokat illeti, saját monetáris politika társult. Ennek igenis nagy jelentősége volt, hiszen míg ma a mondjuk Magyarországon 6 forintért kirakott Q7 fegyver és Amerikában 6 dollárért kirakott Q7 fegyver valóban azonos árat jelent, hiszen a forint dollár megnevezések csak névlegesen, addig korábban mindezt befolyásolta a valuták egymáshoz viszonyított ára. Vagyis ha példának okáért egy aranyat 200 dollárért lehetett megkapni, de egy arany eladásával mondjuk 400 forintot kapott az illető, akkor a Magyarországi 6 forintos fegyver pont fele annyiba került, mint az Amerikai megfelelője.

Épp ezért, a nagyobb országok saját maguk által meghatározott árfolyamot igyekeztek tartani a piacon. Az országok kormányai, ahogy a miénk is tartalékokkal védték a piacot, külső támadások ellen.

S ha már rátértünk a védelemre, meg kell említenünk a hadviselés egy más fajta módját. Jelenleg a gazdasági hadviselés, mint fogalom nem igazán értelmezhető, azonban ez évekig bevett gyakorlatnak számított. Megfelelő tartalékokkal szinte bármely ország pénzpiacára rövidebb-hosszabb ideig hatással lehetett lenni. Elérhető volt, hogy a pénznemük elértéktelenedjen, vagy épp nagyon magas áron adják. Ez pedig a fentiek miatt az ország termékpiacára is hatással volt (Például ha felvásárolták a valutát, akkor, ha nem volt ellensúly, két következményt lehetett elérni. Mint monetáris spekuláció ezt követően jóval magasabb áron lehetett túl adni a megszerzett valután, így nyereséget lehetett realizálni. Ami pedig a termék piacot illeti, más országok termékeihez képest megdrágultak az adott ország termékei így hirtelen eltűnt az export, vagyis nagyon rövid időn belül csökkent a kereslet.)

Jó magam pont a játék első éveiben voltam rendszeresen gazdasági miniszter vagy épp valamilyen gazdasági tanácsadó, államtitkár így számtalan monetáris támadást átéltem. Akkoriban hoztunk létre olyan orgokat mint a Nemzeti Aranytartalék vagy a (később részben emiatt) Védelmi Tartalék orgot. Hiszen az ilyen spekulatív támadások ellen egyaránt arany valamint forint készletekkel is rendelkezni kellett, hogy megfelelő mértékű ajánlat kitételével megakasszuk a támadást.

Mindezeket azonban az adminok megszüntették részben a valuták egységesítésével, részben a napi 10 aranyas limit bevezetésével. Innentől kezdve teljes mértékben globális piacról beszélhetünk.

Aktuális állapotok


Jelenleg, mint azt említettem, csak az arany és egy nagy közös valuta létezik (aminek országonként más az elnevezése).



Így tehát a monetáris piacon váltani kizárólag ezek között lehet, vagy épp eldönthetjük, hogy közvetlenül kívánunk vásárolni vagy ajánlatot szeretnénk kirakni.



Természetesen azért annak továbbra is jelentősége van, hogy közvetlen vásárlást vagy ajánlat kitételét válasszuk. Ha csak ennyiben, de megmaradt a pénzpiac, és ezzel bár a többség számára igen korlátozva, a profit szerzés lehetősége is.

Amennyiben ugyanis közvetlenül vásárolunk, úgy természetesen azonnal megkapjuk a kívánt összegű aranyat vagy valutát ha az aktuális piaci ár szerint a megfelelő ellenérték a számlánkon van. Az ajánlat kitétele viszont annak ellenére, hogy lassabb váltást jelent, pénzt is termel.

Ha pénzt szeretnénk keresni, akkor nekünk kell kitenni ajánlatot a piacra. Kihelyezéskor három szempontra kell figyelni:
❶ Játékos összesen 10 aranyat tud váltani a monetaryn és/vagy utalni egymás között egy nap alatt. Magyarul csak 10 arany érkezhet hozzád egy napon belül, s mindegy, hogy pénzpiacról, vagy játékostól. Ebből következik, hogy 10 aranynál többet nem szoktak a piacra kitenni. Néha próbálkoznak többel is, hátha a 9. napon is, és a 10. is váltanak belőle.
❷ Amikor kitetted az ajánlatodat, akkor az a hosszú lista végére kerül, és onnan halad lassan a lista eleje felé. Tíz napra van szükség ahhoz, hogy a te ajánlatod legyen az első. Ha letelik a 10 nap, akkor a le nem váltott pénzed is visszakerül hozzád a pénzpiacról. Ebből következik, hogyha feljegyezted a kitétel pontos dátumát és időpontját, akkor 1 hónap alatt akár háromszor is meg tudod forgatni a pénzed.
❸ Az árfolyam lassan változik, és ha az utóbbi hónapok tendenciáját nézzük, akkor rendre 0.005-0.006 árfolyam között mozgott a forint aranyhoz viszonyított ára, míg a másik oldalról kb 190-202 között volt az utóbbi egy hónapban.



Ha letelt a 10 nap, akkor kedvező esetben kihasználtad a maximális 10 aranyas limitet, vagyis jelen esetben 0.006-os árfolyamon 1666 forintért kaptál 10 aranyat. Az árfolyamnyereséget most lesz alkalmunk realizálni, azzal, hogy azt eladjuk újra forintért.

Aranyat korlátlanul válthatunk valutára. Ebben az esetben nincs megkötés, csak a birtokunkban található arany mennyisége szabhat határt a váltásnak.



Természetesen a fentiek egyes esetekben nem fedik a valóságot, hiszen nem minden pénzpiaci szereplő valós karakter. Most itt persze nem a fakekre, mint nem valós játékosokra gondolok, hanem az orgokra. Ugyanis a régről megmaradt org-okra nem vonatkozik a 10 aranyas limit. Ebből kifolyólag jóval nagyobb forgalmat képesek lebonyolítani. Nem véletlen tehát, hogy a fent írtakkal ellentétben, orgokból jóval nagyobb kitett ajánlatokkal találkozhattok, gyakran több száz vagy több ezer arany értékű valuta ajánlatokkal kereskednek.

Ami a kormányunkat illeti egy ideje maximális kapacitáson működik a monetáris gazdálkodásunk, hiszen a közlönyös orgokon kívül mind a 29 további orgban forgatjuk a pénzt (így napi 3 ajánlattal is jelen vagyunk a piacon), így igen csak jók az esélyeink a nagy arányú leváltásra.

Remélem, ha a gyakorlatban nem is mind fogjátok ezt a pénzszerzési lehetőséget alkalmazni, a kis történeti visszatekintés érdekességgel szolgált számotokra.


Amennyiben bármilyen kérdésetek-észrevételetek van, írjatok levelet nekem vagy keressetek a Gazdasági Minisztérium chat szobájában(#gm).


Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter