Потяг-привид топить лінкор!!! (Залізничні історії-3) Казочки для е-репівців під е-булочки.

Day 2,493, 06:13 Published in Ukraine Japan by Povitrulya



ПОТЯГ-ПРИВИД ТОПИТЬ НАЙПОТУЖНІШИЙ В СОВКУ ЛІНКОР!!!
ЗАЛІЗНИЧНІ ІСТОРІЇ, частина 3. Казочки для е-репівців під е-булочки.

Початок "Потяга-привида" тут:





Звісно, можна сказати, що в попередній частині наведена лише легенда, яку помацати неможливо, бо далеко не кожен піде шукати ТЕ місце і ТОЙ час у Львові, щоб побачити потяг. А значить те, чого не можна помацати, те й не існує. Та й хто тій Єхидні повірить в здравому умі ^ _ ^

Тому давайте спробуємо звернутись до інших оповідачів. Пропоную торкнутись невеличкого дослідження Миколи Черкашина, кадрового офіцера-підводника у званні капітана першого рангу, відомого своїми творами на військово-морську тематику та історичними розслідуваннями. Це я розповідаю для всіляких скептиків, які почнуть стверджувати що це все - маячня. По вірі вашій да буде вам ^ _ ^

У 1988 р. М.Черкашин, як представник слідчої комісії, збирав у Севастополі дані про загибель лінкора «Новоросійськ», колишнього італійського лінкора «Джуліо Чезаре», котрий СРСР забрало собі в 1949 році після дерибану італійського флоту.

У ніч на 29 жовтня 1955 р. на лінкорі пролунав вибух, корабель перевернувся і швидко затонув в Північній бухті Севастополя, забравши з собою 608 життів [1].

Це відбувалось на очах у тисяч жителів Севастополя, тому недостачі у очевидцях не було. М.Черкашин, як уповноважений експерт, провадив опитування всіх, хто був причетний до катастрофи: вцілілих моряків, рятувальників, тих, хто спостерігав за потопленням з берега. Серед сотень розповідей особливу увагу підводника привернула розповідь чергового по залізничному переїзду, старожила Балаклави Петра Григоровича Устименка. Ось що оповів старий залізничник:

- В ту ніч я чергував по залізничному переїзду, що перед самою Балаклавою. Аж раптом бачу - зі сторони колишньої гілки на кар'єр, де рейки зняли, та насип залишився (чи не та ж ситуація з львівським потягом-привидом? Є.П.) йде потяг. Очі протер, думав - мариться, адже не можуть потяги по полотну без рейок ходити, а цей іде: паровоз і три пасажирських вагончика. І локомотив, і вагони не наші, ніби довоєнні, а може й більш ранні. Паровоз схожий на стару «овечку», була така серія «Ов», але не «овечка». «Овечку» то я добре знаю, до війни на ній кочегаром починав. А цей - не бачив таких, щось на зразок маневрового. Йде собі без вогнів, зі сторони гори Гасфорта, де рейок взагалі ніколи не було, та на наш головний шлях виходить. Там, з колишньої гілки, і стрілочний перевід давно знятий разом з рейками, а тут чую на власні вуха, як стрілки клацнули. Я тільки й встиг шлагбаум опустити, як потяг прослідував мимо мене і пішов на Севастополь. Ну моє діло маленьке, я тільки за переїзд відповідаю, в мене все в порядку, а далі - хай диспетчери розбираються. Але як він йшов без рейок?! Я навіть на старе полотно вибіг - ні слідів, ні трави прим'ятої, нічого. Чортівня якась. Я ще тоді подумав, не до добра це, бути біді. І точно, вранці зашуміла вся Балаклава - «Новоросійськ» вибухнув.

На запитання М.Черкашина, чи доповів старий залізничник начальству, то й аж руками замахав: - Та ви що, мені б одразу по шиї надавали, мовляв, попиваєш на чергуваннях, з п'яних очей і привиділось. А сім'я у нас з молокан, відносно спиртного строго. Я і зараз горілку на дух не переношу. А історію цю розповів, бо знамення це було. Відомо, що перед великими бідами чудеса різні трапляються. Он старі люди розповідали, що перед балаклавським землетрусом «Чорного принца» в морі бачили...

Так, про погані прикмети «новоросійської» трагедії Черкашину розповідали неодноразово. Навіть старший штурман лінкора, зараз також капітан 1-го рангу у відставці, М. Р. Микитенко розповідав, що його дружина побачила дивний сон: дуже багато людей піднімаються по широким красивим сходам на небо, за хмари. Та тоді Черкашина цікавили лише факти, які можна було б «пришити» до справи, і про випадок на переїзді він згадав лише через чотири роки, коли прочитав у газеті «Слава Севастополя» від 12.08.1992 р. статтю «Потяг-привид на дорогах України».

«14 липня 1911 року з римського залізничного вокзалу в «круїз», влаштований фірмою «Санетті» для багатих італійців, відправився прогулянковий потяг. 106 пасажирів розглядали навколишні цікаві місця, котрі оточували нову ділянку залізниці. Потяг наближався до довжелезного по міркам початку ХХ ст. тунелю довжиною в кілометр. Аж тут стало діятись щось жахливе. По свідченням двох пасажирів, що встигли вискочити на ходу, все раптом покрилось молочно-білим туманом, котрий згущався при наближенні до тунелю настільки, що практично перетворився в густу, в'язку рідину. Потяг увійшов до тунелю, та з другої сторони вже не вийшов, пропав. Після цього випадку залізничники не захотіли експериментувати, і заклали тунель камінням, а під-час війни в нього попала авіабомба, зруйнувавши споруду.

Білий туман на колії потяга-привида на Підзамчі у Львові. Мабуть очікує на наступний потяг... (фото моє Є.П)

Далі буде ^ _ ^



[1] Причини вибуху і по сьогодні не з'ясовані. Спочатку вважали, що стався вибух боєприпасів. Проте обстеження судна показало, що вибух стався зовні. Саме тому офіційний висновок свідчив, що причиною загибелі «Новоросійська» стала донна магнітна міна, залишена німцями в 1944 році. Хоча на думку більшості фахівців, характер вибуху не був вибухом донної міни.
В секретному листі ЦК КПРС в травні 1956 року було офіційно заявлено, що до загибелі корабля привели недисциплінованість екіпажу і нібито пануюча на борту паніка. Існує також версія, що корабель був підірваний італійськими диверсантами. Є свідчення, що в той день зовнішній рейд не охоронявся, а шумопеленгаторні станції не працювали. Проте цю в якості основної не розглядали, хоча для Совка тема диверсії у всі часи була улюбленою.

Загибель лінкора, який на той момент вважався чи не найпотужнішим кораблем радянського флоту, привела до того, що у вищому керівництві радянського ВМФ полетіли голови.





СПОНСОРОМ ПУБЛІКАЦІЇ ВИСТУПАЄ МЮ "Молоді Архангели України"



Вот/саб - 50 хп 😁

ДЛЯ ШАУТІВ:
Потяг-привид топить найпотужніший в Совку лінкор!!! Залізничні історії 3.
http://www.erepublik.com/uk/article/-31-2446776/1/20