Ню Хърайзънс откри екзотични ледници на Плутон!

Day 2,807, 02:10 Published in Bulgaria Bulgaria by hristo147



Автоматичната междупланетна станция на НАСА "Ню Хърайзънс" откри доказателства за наличието на подвижни ледници от екзотични ледове на Плутон!
Откритието бе оповестено на специална пресконференция тази вечер. То е базирано на последни снимки от камерата на "Ню Хърайзънс" - LORRI. Снимките разкриват скорошна геологична активност - нещо, което учените си мечтаеха да видят на Плутон, макар и да не го очакваха.
"Ние сме виждали повърхности като тази само на активни светове като Земята и Марс", съобщи ученият Джон Спенсър.
Ледниците се намират в западната част на регион на Плутон с формата на сърце, известен под името Томбо, в чест на учения - откривател на планетата.
На пресконференцията бе оповестено и още нещо вълнуващо - снимка на атмосферата на Плутон http://www.cosmos.1.bg/snimki/newhorizons/Pluto-Atmosphere.jpg
тази снимка показва преминаващите слънчеви лъчи през плутонианската атмосфера. Виждат се мъгли, които се простират на височина 130 километра над плутонианската повърхност! Съгласно предварителен анализ учените стигат до извод, че има два различаващи се слоя от мъгли - един на височина на 80 километра и още един на височина 50 километра.
Съгласно текущите модели мъглите се образуват когато слънчевите лъчи разграждат метановите молекули. Това подтиква формирането на още по-комплексни въглеводородни газове като етилен и ацетилен, които също са открити в атмосферата на "Ню Хърайзънс". От кондензацията на тези газове се получават видими мъгли. Но това не е краят на химичните процеси - ултравиолетовите лъчи спомагат за превръщането на мъглите в толини - червени въглеводороди, които оцветяват повърхността на Плутон.