Едно, Две, три? Сръбско-полски драми и още нещо

Day 2,251, 05:01 Published in Bulgaria Bulgaria by Ministry of Foreign Affairs BG



Здравейте,

Както вече всички знаят Полша най-накрая се накани да напусне TWO и това напрактика слага край на този съюз, в тази му форма. Като цяло това, което отличаваше TWO от останалите съюзи е, че се базираше на сделка между Полша и Сърбия, с която да си гарантират лесни ресурси още от времето на ONE. През годините се запазваше относителен баланс между влиянието на двете страни вътре в съюза, което ограничаваше вътрешните борби и взаимния фермерски интерес беше достатъчен, да възспира иначе постоянно съпътстващите проблеми и борби за надмощие в съюза.

Всичко това се промени, когато Сърбия и Полша заедно решиха, че формулата може да се повтори и с EDEN, което проработи за известно време, но в крайна сметка се стигна до логичен край. Няма смисъл да навлизам във всички детайли от изминалата година и половина и борбата на ТWО със СоТ и т.н., ще се фокусирам върху сегашната ситуация и последиците от нея, както и преспективите за напред.

Веднага след пускането на законите за напускане на съюза, изтече информация за подготвяния съюз от страна на хървати и поляци. В последната статия на поляците също така става ясно, че той се готви от 5 месеца насам и реално е договорен преди много време и единствено се е изчаквал удобен момент за излизането на Полша от TWO. Състава на така начертания съюз е Полша, Испания, Хърватия, Гърция с вечните следващи Албания, Босна и Великобритания. Надеждите им са, да държат "приятелски", но да не допускат в съюза Бразилия, Чили, САЩ, Китай, както и Румъния или Унгария.

Първо трябва да се каже, че през последните месеци Хърватия опита масирана дипломатическа атака по Чили с цел да ги откъснат от нас без никакъв успех и са получили отказ от Чили да се включат в този съюз, както и да изоставят България под каквато и да е форма. Интересно е, че този месец едновременно бяхме "подпитани" и ние дали бихме зарязали Чили и Македония, както и тях дали биха зарязали нас и Македония. Отговора и на двете страни е еднакъв и подобен тип дипломация няма как да даде плодове за никой. Това ми напомня на времената от началото на играта (преди дори аз да съм се пръкнал), когато по същия начин румънците се опитват да привлекат едновременно нас срещу Унгария и унгарците срещу нас разчитайки, че ние помежду си няма да говорим.

Ако се съди по действията на поляците спрямо нас и TWO, трябва да се приеме, че е просто въпрос на време и чиста формалност докато се появи този съюз. В противен случай те нямаше да си позволят да ни нападнат, защото всички знаят, че Полша сериозни битки не води, както и нямаше да напусне TWO без да си е подсигурила щетата за фермерството си. Конкретно за нас факта, че през последните месеци са баламосвали нашите дипломати и показното ЕВ, което пуснаха, означава, че на този етап нашите отношения ще бъдат замразени.

Въпреки това, има въпросителни около този съюз, който се тиражира. Най-голямата е вероятно ролята на Гърция в него. Независимо къде отидат гърците, на практика технияt ренесанс в играта приключи. Дали по собствена вина или хърватите са ги поставили в тази ситуация е без значение, факт е, че Гърция е в цайтнот и не може да излезе от него без да е предател за някой от участниците. Ако се присъедини към Полша, ще са предали сърбите, които предадоха македонците и не само, заради тях. Ако обаче, решат да останат със Сърбия, ще предадат поляците, на които им е явно обещано, че Гърция ще е с тях. Дали уверенията за това са дадени от Хърватия или не е от без значение и не би променило ситуацията за Гърция, не че хърватите не са си правили сметки без кръчмар и в миналото.

Това, което следва от тази конфигурация обаче е по-важното, защото едва ли има много играчи в тази игра, които да ронят сълзи за горките гърци и тяхната ненадмината арогатност. Чили не желае да е в съюз с Гърция, които се подмазват на Аржентина от много време, с надежда да си гарантират нощна щета и разбира се няма да изостави нас, както и ние няма да изоствим тях по никакъв повод, в същото време не желаят да са в съюз със сърбите, които по същия начин, по който предадоха нас и Македония, предадоха и тях, и ги смениха с Аржентина без да им мигне окото.

Реално това поставя и двете страни в сиатуация, в която нямаме място, а и работа в нито едно от двете формирования на TWO към този момент, без да направим сериозни компромиси. Такива на този етап без гаранции, от която и да е от двете страни не смятам, че която и да е от двете страни е готова да направи.

Горе-долу същото е положението и на Македония. Ясно е, че където е Гърция там те няма да са, но към настоящия момент предателството на сърбите е все още много силно и предпочитат да останат верни с нас и Чили, и да запазят неутралитет за момента.

Новия съюз ще срещне втория си проблем в очертаващата се вътрешна борба за Унгария или Румъния, макар че този проблем може да бъде решен от самите унгарци или румънци. Шанса и двете да последват Полша и Хърватия е малък и значително по-голям да останат двете със Сърбия, макар че най-вероятно едната все пак ще отиде в полския съюз.

В тази ситуация Сърбия остава доста изолирана, тъй като из страните, които не са част от TWO нямат приятели никъде и на практика въпреки, че правят най-много щета в играта, никой не желае особено да се обвърже с тях към момента. Без Гърция те остават с Унгария или Румъния, или и двете, и Аржентина потенциално.

Аржентина се явява и третото разколниче, където в новия съюз, ако се приеме, че Гърция ще бъде член, Испания ще бъде изолирана и натискана да приеме аржентинците под една или друга форма, както и Турция в дългосрочен план, на които неминуемо хърватите са обещали членство или закрила. Тоест, ако приемем, че съюза ще се сформира и особенно ако Румъния се присъедини, а не Унгария, Испания ще бъде силно изолирана като и се наложи да приеме 3 страни, които от години не желае за съюзник.

Разбира се всички тези страни отдавна са демонстрирали, че за бонуси са способни на всякакви безпринципни сделки. По-важното като последствия от това е, че основните страни от бившия СоТ остават без лесна и реална алтернатива в нито един от двата съюза.

САЩ ще си бъдат антисръбски настроени, но близките им отношения с Германия, Мексико и Русия дори, ако не броим нас и другите страни от бившия СоТ, ще ги накара поне на първо време да не се обвържат изцяло с новия полско - хърватски съюз, особенно като се има предвид, че до скоро хърватите и тях наричаха предатели, но те и поляците така наричаха и сега не им пречи...

Германия поради същите причини няма да се обвърже със Сърбия и няма място в полски съюз. Франция е в същата ситуация, където трудно биха се съгласили да преглътнат сърбите на този етап, а за Полша не може и да става дума. Италия ще са ясно антисръбски настроени, но и към момента не са особенно склонни да се обвържат с Полша.

Индонезия на пръв поглед изглежда единствената страна, която би се поддала евентуално на дипломатически совалки, заради старите си отношения със Сърбия и най-вече Унгария, но реално те имат много по-голям интерес да си сътрудничат с Чили, както и приятелството им с Македония е по-силно към този момент от другите две.

Всичко това означава, че при сегашната ситуация, за всички ни най-добрия ход на действие е да запазим неутралитет спрямо предстоящия сблъсък между двете Фракции на TWO и когато неизбежно, и двете започнат да търсят щета, "цената ни" ще е значително по-висока от сега. Към настоящия момент можем единственно да получим статут на послушник.

При вариант, в който Гърция избере Сърбия, Полша ще се окаже в неистова нужда от щета и ще и се наложи да преосмисли отношенията си с нас и приятелските нам държави. Съответно, ако Гърция избере тях и изостави сърбите, те ще се окажат в такава ситуация и отново ще им се наложи да дотичат при нас.

След толкова време, в което сме борили срещу доминацията на TWO без да предадем принципите си, не е толкова трудно да имаме търпението да изчакаме нужното време двете фермерски сили да се сбият помежду си. Вече се водят консултации с основните ни съюзници и ще продължим да водим активна дипломация и да държим опциите си отворени. Единственно ще помоля в този момент, в който се случва ново преразпределение на силите в играта, което може да е за следващите 1-2 години напред, да не се пречи на дипломатите ни да си вършат работата, било то дипломатически или военно.

Следващите дни ще изготвя една малко по-обстойнна статия с анализ на всички основни страни, техните силни и слаби страни, както и реалното рапзределение на силите, по отношение на щетата, което е до някаква степен по-различно от това, което е прието.

Стоич,
лошото вице