[НСС] МАНИФЕСТ

Day 2,193, 17:19 Published in Serbia Serbia by igajunior


Другари и саборци

Допаде ми част да вам се обраћам са места председника Навијачке Странке Србије.
Неколико дана уочи партијских избора нисам био претерано активан па ме искрено и изненадила кандидатура пријатеља из Главног одбора странке, и овај пут им се захваљујем на указаном поверењу, као и целокупном чланству странке на подршци коју сам добио.
Елем, пошто странка никада није имала велику традицију писања чланака и комуникације са чланством и грађанима, оно што свакако приоритет је рад на овом пољу.
Врло често неке наше добре иницијативе, активности и постигнути резултати нису медијски адекватно пропраћени и често наши потези нису били разумљиви управо из овог разлога.
Поред овог јако битног дела потрудићу се да странка буде активна и на свим другим пољима политичког деловања у сврху бољитка еСрбије и наше играчке заједнице.
Верне чланове странке нећемо заборавити и колико сутра биће организована подела опреме.
С обзиром на актуелни тренутак у држави, промене у игри и позицију НСС на политичкој мапи Србије неопходно је да се огласимо по више питања.



Тренутна позиција странке је конструктивна опозиција актуелној Влади што подразуева подршку за све мере које Влада предузме а које нису демагогија или популизам. С обзиром на озбиљност кампање коју као држава водимо и није за очекивати неке овакве мере, јер ти је потези се повлаче кад држава пролази кроз миран период, има вишак средстава и није лоше мало подмазати гласачку машину.
Пошто је странка донедавно била део коалиционог блока Јака Србија (СС, УеС и НСС) који се због унутрашњих проблема и размимоилажења у програмским циљевима распао, уследиће активна комуникација пре свега са странком Само Србија, а затим и са осталим странкама које деле сличне програмске циљеве.
Чињеница је да је претходна коалиција имала за циљ свргавање једног корумпираног и ретроградног режима и као таква свакако испунила свој циљ. Мишљења смо да се неке будуће сарадње морају одијати на основу неких унапред договорених и усаглашених програма, јер се често показало да су препреке за неке сарадње лични сукоби а не политике, често на штету Србије.
Актуелни планови свакако су предмет прилагођавања ситуацији (нпр. промене админа), али неке ствари су константа игре од њених почетака.
Државне финансије одувек су биле предмет највећих сукоба и силних подела. Често је аргумент лопов кључан политички аргумент (са основом или без) и не знам политичар није њим почашћен.



Управо из овог разлога транспарентан финансијски извештај је кључна ставка да се бар тај аргумент укине из политичког вокабулара. Форма направљена у претходном месецу са недељним извештајима је, надам се, свима прихватљива.
Важност овог документа је приде у чињеници да смо многе људе отерали преко гране и да би да цитирам један коментар ”дијаспора била мања да су извештаји били овакви”.
Можда сам ја вечити оптимиста, али није далеко од истине да би прихватање ове форме извештаја уз слику сваке донације многе узавреле страсти спласнуле и политика постала мање дегутантна обичним грађанима, а стварни планови и квалитет рада појединаца и странака постао предмет политичке дискусије.

Једноставно, политика би требало да буде сукоб идеја, а не пљувачина како нас види добар део грађана, па није ни чудо што се неки селе у друге државе или бојкотују изборе.



Следећа битна ставка је фамозна потрошња у оквиру прихода. Небројено пута странка је прозивана због овакве политике уз аргумент “Шта ће паре већ да се троше?”
Слободно могу ставити знак једнакости између ове констатације и констатације “Изе мене потоп”. Овакво размишљање је широко распрострањено код грађана, што није чудно с обзиром на устаљене навике да све треба платити, а држава једноставно никад неће имати довољно новца за све. То се грађанима не може замерити, али су политичари који овако размишљају погубни за државу и њену доминацију. Новац значи штету, то је константа игре и богате државе једноставно доминирају.
Сигуран сам да су Кина, Пољска или Шпанија наивне ко француске собарице кад су навукли онолике штекове.
Око Кине влада толика фама да њено богатство превентивно делује, па се нико и не усуђује да је нападне, бар не у задњих годину дана. А праве вишеструко мање штете од једне Србије.Чак и у сумрак EDENa планови за инвазију на Кину остали су само планови и ништа више.
Све ТWO државе сем Србије су годину дана доминације савеза искористиле да направе озбиљне залихе за будућност, а пошто је новац константа игре верујем да ће за многе та будућност бити светла. Србија нажалост није једна од њих. Додао бих да је у претходном периоду Србија од пореза убирала највише средстава од свих држава еСвета уз дугорочно најниже порезе. Зашто је то тако код нас најбољи одговор је у менталитету и деловању политичара који се не либе да кажу “Шта ће паре већ да се троше?”.
Наравно да треба да се иде на ALL IN кад ситуација тако налаже, али да ли је баш тако било до сада?
Још у децембру Миљана је на захтев МеС одвојила 100к за државне резерве а следећи месец наставили смо праксу и покушали да је подигнемо на званичних 10% који треба да се одвајају за тешка времена (оргови допуњени са 140к) . У фебруару је тадашњи председник одустао од те праксе унаточ мирном месецу. У наредним месецима државне резерве су уз успоне и падове увећале од 1041к што је тада био износ целомесечног прихода од пореза.
Није увек било лако, и тада је било цимања CPa за позајмице, и често се морала употребити претња напуштањем коалиције у случају не врађања позајмице до краја мандата. Али резерве су направљене.
Зашто су се резерве потрошиле и зашто садашњи председник и Влада кубуре са новцем је занимљиво питање. Чињеница је да је та пракса настављена сада би Србија располагала са бар 3 милиона државних резерви спремних за одбрану, или инвестирање у ниже дивизије какав је својевремено био план (Сва средства преко месечног прихода од пореза требало је да се инвестирају).
Одговор је у политици и размишљању “Шта ће паре већ да се троше?”.
Поред овога постоји огромна жеља председника да њихов мандат буде добро оцењен што кошта, а наследник нек се сналази. Уствари не само наследник већ цела Србија. Још ако је наследник из супротстављене странке, милина Божија.
Ако пођемо од константе да новац значи дмг, озбиљне резерве значе дугорочну стабилност, а ова стабилност значи и више новца од пореза, дакле богатију и снажнију Србију.
Зар је то толико тешко разумети?



Написани текст садржи део политичког програма Навијачке Странке Србије. Раније смо доказали да је оваква политика могућа и неопходна, уз пуно разумевање и подршку странке Само Србија. Финансијска стабилност јесте темељ моћне Србије, и не постоји ни један разлог да се и убудуће не ради тако.



У светлу актуелних дешавања и оставке гувернера због прекомерне потрошње, морамо да саопштимо да потпуно разумемо став особе која је одговорна за финансијску политику државе, а сама је не креира што оставку чини логичним и исправним кораком.
Занимљиво би било сазнати да ли је гувернер консултован око финансирања ваздушног напада или не, а за то су одвојене знатна средства која данас недостају за одбрану?
Према доступним информацијама све одлуке о потрошњи доношене су мимо консултација са гувернером, што значи да нам ово министарство не треба. Нажалост, пракса је показала да кад год нису поштована мишљења гувернера, доживљавани су финансијски а самим тим и војни крахови. Неки председници једноставно се не разумеју у финансије, а скоро сви изгубе главу кад крену офанзиве па је хладна глава губернера увек добар саветник.
Додуше, тек смо на пола мандата, треба бити поштен па све реално сагледати и оценити на његовом крају. Председнику и Влади желимо успех у даљем раду.



На почетку ми је била жеља да напишем чланак у духу конструктивне опозиције, надам се да написано бар мало личи. Надам се да сам овим чланком успео да приближим грађанима неке наше политичке ставове и да ће се у коментарима конструктиво дискутовати а избећи уобичајан пљувачки политички фолклор. Стабилна и моћна Србија је интерес свих нас, а ово јесте пут којим треба ићи.

С поштовањем



клик на слику