Nenapisana pravila predsedovanja

Day 2,022, 02:52 Published in Slovenia Slovenia by Ice Killa

Vedno sem imel občutek, da nekateri preveč brezglavo hitijo v pridobitev svoje predsedniške medalje. Nimajo znanja - ali ekipe. Posledično pa tudi stagnacija države in umiranje na obroke. To je nedopustno. Prav zato sem se odločil, da spišem listo nasvetov oz. listo nenapisanih pravil, ki jih mora vsak predsedniški kandidat oz. predsednik upoštevati, preden se poda v tekmo za predsedniški stolček. Na vrhu mora biti odgovoren, delaven, kreativen in predvsem malce svojeglav posameznik, ki se ne uklanja vsem pritiskom. Večini manjkajo vse omenjene lastnosti. Tukaj se dela razlika med sposobnostjo in nesposobnostjo. Razlika je prisotna med kritiziranjem ali vladanjem, potreben je občutek odgovornosti, čeprav zadnje čase dobivam vse bolj vtis, da je oblast skorajda že samoumevna nekaterim. Samoumevna z vidika, da lahko zmagajo, četudi nič ne postorijo, ker so na realnih tleh - ali pa menijo, da so potrebni novi obrazi. Nov obraz ne pomeni kvaliteto ali zagnanost. Lahko imaš star obraz, pa bo še vedno toliko bolj primeren za predsedovanje, ker se zaveda, kje je njegovo mesto.

1. Predsedniško kandidaturo imej v mislih vsaj nekaj tednov pred dokončnim datumom, ko se je potrebno izreči, ali boš kandidat na volitvah ali ne. Tako boš imel čas, da premisliš, kaj Slovenija rabi in česa ne. Kaj lahko spremeniš in izboljšaš.

2. Kandidiraj zgolj če meniš, da si sposoben opravljati to funkcijo. Če imaš v mislih zgolj medaljo, prosim za dobro vseh, da se ne podaš v predsedniško tekmo.

3. Mesto predsednika zahteva kreativnost, potrebna je odločnost in velika mera zagnanosti. Spremembe tokrat ne bodo prinašali drugi, ampak jih boš moral uvajati sam - bil si namreč izvoljen, da to počneš.

4. Ko napišeš program za svoj predsedniški mandat (in če zmagaš na volitvah), se ga drži in redno poročaj, kako napreduješ z njim. Tako bo skupnost imela vtis, kolikšnen napredek je bil postorjen.

5. Ekipa je pomembna, je ključ do uspeha in ti omogoča nemoteno izvajanje svojih načrtov. Pomembna je, ker omogoča globino, potencira kvalitetno delovanje - če je zastavljen program kvaliteten seveda.

6. Informiranje je skorajda tako imperativno kot sama zmaga na volitvah. Prepotrebno je, sicer se dobi občutek, da je vlada sama sebi v namen. Kakšen je namen vlade, ki ne poroča, kaj dela in kakšne spremembe se nam obetajo?

7. Pomembna je javna debata o stvareh, ki imajo dolgotrajne posledice za nas kot skupnost. Torej s tem imam v mislih predvsem menjavo zavezništev, menjavo MPPjev - ti vključujejo podpis rizičnih prijateljstev, ki lahko škodujejo odnosom s preostalimi državami.

8. Znanje angleščine je nuja, sicer izpadeš nepismen in te drugi ne jemljejo resno - primer srbskega predstavnika v TWO HQju. Daješ tudi vtis, ali si načitan ali ne - ali premoreš razgledanost ali si zgolj nek vaški tepček. Predsednik podzavestno ustvarja vtis o tem, kakšna je njegova nacija.

9. Če imamo ministrstvo za zunanje zadeve, je smiselno, da izrazimo mnenje, če se nas vprašanje (pred kratkim švicarsko) direktno tiče. V nasprotju s tem, če ne izražaš svojega mnenja, in če nimaš argumentov, zakaj počneš določeno zadevo, ostali dobijo priokus vazalnosti, torej odvisnosti. V tem primeru splošno sprejeto dejstvo širom eRepublika, da je Slovenija skorajda lutka Srbije. Mnenja pač v zadnjem letu igranja nismo nikoli podali in za to smo predvsem sami krivi. Diplomatski članki so prikaz resnosti neke države. Predsedniški članki, ki informirajo o stanju, pa nam dajo vedeti o predsednikovih namerah, in kolikšno resnost premore, da spremeni dogajanje v državi (dandanašnji primer kvalitetnega poročanja je recimo Argrob).

10. Potrebna sta minimalno članek ali dva na teden s strani vlade.

11. Ključno je medsebojno sodelovanje vlade. Torej da tudi minister za notranje zadeve ve, kaj se dogaja na zunanjem ministrstvu in nasprotno. Redno poročanje predsedniku.

12. Kvaliteten predsednik ne skopari s kritikami in pohvalami, ko je to potrebno. Ima hrbtenico in kritično mišljenje glede sočlanic v zavezništvu. Če se z nečim ne strinja, to izrazi. S tem si zvišuje kredibilnost in ugled v mednarodni skupnosti, posledično pa tudi Sloveniji naraste poznanost.

Nekaj na kratko, toliko da boste imeli vodilo, po katerem se lahko ravnate, če se morda odločite, da kandidirate za predsedniški stolček. Kvaliteta je nujna, sicer sledi pomankanje akcije in zabave v državi. Slednje pa vodi v eksodus igralcev iz eRepublika. Igro namreč ne igraš, da imaš trajno prisotnost v surovinsko pomembnih regijah, temveč da igralci uživajo - in ob tem spoznavajo radosti, ki jih prinaša akcija.

Lepo vas pozdravljam,
Ice Killa aka Howly