Kettősség

Day 1,835, 15:22 Published in Hungary Hungary by Satupad

Noha a cím megosztottságra utal valójában két különböző dologról szeretnék írni, melyek közül az első rég feledésbe merült, a második pedig nagyon is aktuális.

VITA
Bár már kevesen ismerik a vita igazi formáját és célját, fontosnak tartom, hogy mindenki a saját képességei szerint elsajátítsa a vita mibenlétét, helyes formáját és megtanuljon vitázni.

De mi is a vita?

A vita legalább két fél közötti vélemény és/vagy érdekütköztetés, melyben logikusan felállított érvekkel próbálják meggyőzni (Nem legyőzni!) egymást.

Jellemzői:
- Logikus, érzelemmentes, lehetőleg objektív érvelés
- A vitapartner és véleményének tiszteletben tartása *Nem kell elfogadni a véleményét, de kötelező tiszteletben tartani
- Figyelmesen végighallgatja a vitapartnert és az érveit, állításait igyekszik megdönteni a saját érveivel

Más, társadalmilag ismert és előszeretettel alkalmazott vitafajták:

Veszekedés
A vitának azon módja, melyben az érvek helyett hangerővel és hatalmunk fitogtatásával próbáljuk ráerőltetni az igazunkat az ellenfélre.


Jellemzői:
- Személyeskedés, az ellenfél érvei helyett a személyével foglalkoznak
- Önuralom hiánya: könnyen megemelik a hangerőt, nem hallgatják végig egymást
- Céltévesztés: a vita célja megváltozik, már nem meggyőzni akarják egymást saját igazukról, hanem legyőzni, elpusztítani.

Sértegetés
Sértegetés bár többféle lehet, a résztvevők közötti különbségeket célozza meg akár fizikai, nézetbeli, szokásbeli vagy szellemi különbségekről van szó. Ide tartozik az oly sokat emlegetett diszkriminatív sértegetés, a gyerekek és egyes infantilis egyedek között nagy népszerűségnek örvendő jelzős sértegetés, melyben egymáshoz különböző, leginkább obszcén jelzőket társítanak, a trollkodás, valamint ennek kifinomultabb formája, a szellemi erőfitogtatás. Ebben a saját szellemi fölényét vélő résztvevő oly módon igyekszik kifejezni magát, hogy szellemileg érettebbnek és jobbnak tűnjön, mint vetélytársai.


Jellemzői:
- A résztvevők közötti vélt vagy valós különbségekre épít
- Célja nem annyira a meggyőzés, illetve az igazunk érvényesítése, hanem az ellenfél gyengítése, ezáltal az érvei, nézetei hiteltelenítése
- Szellemi erőfitogtatásnál a vitában résztvevők közötti intelligenciakülönbségre épít, a gyengébbnek vélt ellenfelet különböző módszerekkel igyekszik megszégyeníteni, a módszerek jóformán személyenként változnak, így meg sem próbálom leírni őket

Tettlegesség
A vita legundorítóbb, legembertelenebb formája, melyben a fizikai fölénnyel rendelkező igyekszik megfélemlíteni, elhallgattatni ellenfelét, ezáltal remélve annak legyőzését.


Jellemzői:
- A résztvevők éretlenek, vagy még gyerekek vagy legalább egyikük infantilis
- Bizonyos bizarr egyensúly megléte a résztvevők között; egyikük szellemileg fejlettebb, így könnyedén felülmúlja gyengébb szellemi képességű, de erősebb (fizikailag) ellenfelét, így az a számára legkézenfekvőbb módon igyekszik helyrebillenteni az egyensúlyt.
- A vita ezen módja az ember elállatiasodását jelenti, melyben az emberi fölényünket (értelem, érzelem) eldobva csupán állati örökségünket használjuk az ellenfelünkön való felülkerekedésre

Eddig tartott az ajánlott olvasnivaló, aki lejjebb görget az mostantól kizárólag az én szubjektív véleményemet ismerheti meg, melyet finomkodás és díszes csomagolás nélkül tárok elétek.


MOVE

Cikkem ihletője legnagyobb mértékben a nemrég napvilágot látott Erősödik a MOVE című cikk, mely egyeseken mély sebeket ejtett, hiszen kemény odamondogatások vették kezdetét a cikk alatti kommentekben.
Ezekhez most nem kívánok hozzáfűzni semmit, mindenki szabadon elolvashatja és levonhatja a szükséges következtetést, itt most kizárólag a MOVE-val, mint politikai és katonai erővel foglalkozom.
Engem is zavart a Move-tól kapott toborzó üzenet, sértve éreztem magam a századom és pártom elleni felbujtás miatt, de nem foglalkoztam különösebben a dologgal.
Viszont utánanéztem, hogy mivel is foglalkozik a MOVE?

Több helyen láttam, hogy nem követik a hadügyminisztérium utasításait, mert az szerintük hazaárulás. Nem óhajtok vitába szállni nézeteikkel, ahhoz túl fáradt vagyok és ellenfelem sincs, de azt megjegyezném, hogy a mindenkori kormány demokratikus úton lett megválasztva, többségi szavazással.
Én sem rajongok a demokráciáért, de amíg működik addig alávetem magam és igyekszem kivenni a rám eső részt a munkából. Mert így működik a demokratikus társadalom: az egyénnek vannak jogai és kötelezettségei.
Mindenfelé hallani a jogokról, főleg, ha valaki jogsérelmet vél felfedezni egyes népcsoportok vagy tömörülések ellen, viszont meglepően sokat hallgatnak a kötelezettségről.

Mik az epolgárok kötelezettségei?
1. Megválasztani a mindenkori kormányt, ez demokratikus úton történik, a többség döntése alapján.
2. Alávetni magát a mindenkori kormány határozatának, vagyis a többség döntésének. Sokan összetévesztik a szabadságot a szabadossággal, és ugyancsak sokan tévesztik össze a demokráciát a szabadsággal.
Vegyük hát sorba:

Szabadság: Kényszerítő hatások nélküli élet és döntéshozás. Vagyis akkor vagyok szabad, ha nem kényszerítenek olyan tettre, amit nem akarok megtenni.

Szabadosság: Azt teszek amit akarok filozófián alapuló életmód, ilyenekkel vannak tele a társadalomban elkülönítőként használt börtönök. Ezek a személyek csak a saját törvényeiket ismerik el, szembemennek bármilyen hatalommal és ésszerűséggel, anarchiát hirdetnek és rombolják a civilizációt.

Demokrácia: Többségi akaraton működő társadalom, ahol a megválasztott vezetők képviselik az őket megválasztó polgárokat, törvényeket hoznak és betartatják azokat. A kisebbség, amennyiben képes elfogadni ezeket a törvényeket és alkalmazkodik a társadalomhoz annak részévé válik, ellenkező esetben a társadalom perifériájára szorul, ahol megalkotja a maga anarchikus rendjét és az esetek nagyrészében az állatokéra hasonlító társadalomba szerveződik.

Vajon melyikre hasonlít a MOVE az álláspontja alapján???