Kas iš tiesų valdo eLietuvą?

Day 1,378, 11:18 Published in Lithuania Lithuania by Mykolas O

Tai ne straipsnis apie prezidentą, atsiprašau. Jis galėtų vadintis ir „kas iš tiesų dirba eLietuvos politikos sektoriuje“, skambėtų tiksliau, bet juk reikia vaikytis sensacijos, kalbinių žaidimų ir literatūrinės pompastikos. Straipsnis ne be reikalo pasirodo iškart po rinkimų, ne dėl šventės nuotaikų, pasidžiaugti valstybės išrinktaisiais, o iš skurdo. Ne batoninio ar tankinio, o greičiau intelektualinio. Pasidalinsiu savo balsavimo patirtimi: grižęs po darbo, kaip pareigingas epilietis nutariau balsuoti rinkimuose. Simpatijų neturiu, balso nepardaviau, norėjau balsuoti už tą, kuris aktyvus, kažką veikia eLietuvoje, yra matomas spaudoje, neturintis dėmių. Prieš tai permečiau akimis spaudą, pasiskaičiau tobulus prisistatymus. Svarbu, nemeluoja žmonės, eina dėl medalio, dėl įdomumo, kas ta eLietuva? Bent jau minimalūs raštingumo sugebėjimai, sukurti penkių sakinių agitaciją, kuri savo esme nesiskiria nuo prieš tai buvusios. Valdymui pasirodo nereikia iniciatyvių žmonių. O taip prisistatydami būsimi seimūnai parodo tik gebėjimą spausti mygtuką. Ar toks žaidimas vadinasi Double click pro?


Problema turbūt yra dvejopa. Visu pirma, žaidimo mechanikoje, seimas priima įstatymus, dėl mokesčių, aljansų, pilietybių, skelbia prezidento apkaltą ir taip toliau. Iš esmės tai Taip/Ne mygtuko spaudinėjimas, nereikalaujantis nei daug laiko, nei pasiruošimo, nei gabumų, nei proto. Nes aljansai ir taip aiškūs, mokesčiais ir labai nepažaisi, prezidentas arba geras arba toks koks yra, vienintelis. Neaktualu formuoti daugumas, jungtis skirtingoms partijomis, nes įstatymai negali būti labai skirtingi, viskas ribota. Taip noriu pabrėžti, kad seimas iš esmės yra medalis už pažaidinėjimus, paspaudinėjimus. Ir garbė ir nauda, kam maišo 5 auksiniai šiais sunkiais laikais. Visu antra, kodėl vieni išrenkami, o kiti ne? Nemanau, kad agitacija yra reikšmingas ginklas, tie, kurie supranta ir skaito straipsnius, supranta, kad seime nėra kas veikti, todėl rašymas, koks aš būsiu gražus ir naudingas yra betikslis. Tie, kurie neskaito balsuoja už simpatijas, senbuvius, tuos kuriuos nurodo partija, ar tuos, kurie sumoka. Taip į seimą gali patekti bet kas. Ir patenka.

Dabar pakalbėkime apie ministerijas ir kitas įstaigas. Žmonės, kurie dirba ministerijose ir kitur, negauna medalių, o dirba vis tiek, ir dirba daugiau nei spaudinėja Taip/Ne, organizuoti kariuomenę, konkursus, diplomatijos veiksmus ir t.t. užima daug kartais brangaus, kartais beverčio realaus gyvenimo laiko. Mes matome tuos žmones, rašančius straipsnius, dalinančius tankus, konkursuose. Jau turbūt supratote, kad vedu liniją, tarp „nieko“ neveikiančių seimo narių, pasipuošusių medaliais ir darbo bičių armijoje, ministerijoje, ambasadose. Kas valdo, o kas „valdo“? Nesiruošiu politologijos įvadui apie tai, ką reiškia valdyti, bet manau tai ne tik priversti kitus paklusti, bet ir dirbti savo šaliai.


Galimi du sprendimai. Balsuoti, kaip balsavus, už partijas, kurios yra tik žaidėjų bendruomenės, o neturi politinio skirtingumo, už senbuvius, be kurių seimas ne seimas, net jei neaišku ar tai žaidėjas ar tik pirštas spaudantis mygtukus kasdien, už tuos kurie nuperka bulkutę mainais į balsą. O galima žvelgti į tuos žmones, kurie dirba, paskatinti juos. Tai yra, kad vietą seime reiktų nusipelnyti, kažkokiais darbais ir nuopelnais. Aišku, aš kalbu apie epilietinį sąmoningumą, kuris ko gero neįmanomas virtualioje terpėje, bet bent tie dešimt skaitytojų, kurie skaitys iki čia pamąstys apie tai. Negalima uždrausti balsuoti už tai kas patinka. Bet galima daugiau dėmesio skirti savo partijų nariams, kurie nori eiti į seimą. Visada pritariu toms partijoms, kurios patvirtina arba nepatvirtina, bet tai galima būtų daryti griežčiau. Tai bene vienintelė priemonė šalia epilietinio sąmoningumo, kai mes renkamės ne bet kam atiduoti savo balsą, bet būtent kandidatui, kuris to nusipelnė. Įvertinti žmonės dirba daug geriau. Tam pačiam armijos būryje ar kitur. Ir tie žmonės žino situaciją, yra aktyvūs ir mažesnė rizika, kad darys kvailus sprendimus, suteiks pilietybes neteisingai ir taip toliau.

Aišku liūdna, kad eRusijos tankai važiuoja per eLietuvą, bet gauti mažiau kėdžių reiškia mažiau turto ir garbės kažkam, kuris neaišku ar to nusipelnė.


O kur moterys seime?

Mykolas O.