Interjú Ukrajna magyar nagykövetével, armanych-csal

Day 756, 04:33 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban

Interjú Ukrajna magyar nagykövetével, armanych-csal

Magyarország és Ukrajna baráti kapcsolatokat ápolt Ukrajna román megszállása idején. Ukrajna felszabadulása után a románok azonban TO-t indítottak az ország ellen ami a két ország kapcsolatát megrontotta. Helyre lehet-e állítani Magyarország és Ukrajna között a kapcsolatot?

Az utóbbi időben a két vezető ukrajnai párt, a United Ukraine és az Independent Ukraine, s természetesen tagságuk nem érzik teljes szükségét a kapcsolatok teljes körű felújításában, ugyanakkor sokan vannak Ukrajnában, akik szívesen tennék meg ezt.


Danylo Halytskyj volt az a személy akit Magyarországon sokan az áruló ukrán politika megtestesítőjeként könyvelték el. Az ukrán belpolitikai életben voltak-e viták a román-ukrán politikát illetően?

Igen, Danylo sok ukrán bizalmát veszítette el az események kapcsán, politikailag halottá vált a szerződés aláírása után. A románokhoz való hozzáállásunk azóta is sok vitát vált ki; a kongresszusban ma is sokan amellett kardoskodnak, hogy a Danylo által szétrombolt baráti kapcsolatrendszert helyreállítsuk.


Moldova az ukrán politikában milyen szerepet tölt be? Mi az ukrán kormány álláspontja Moldova román befolyásáról?

Az utóbbi időkig Moldávia mintha nem is létezett volna Ukrajna számára. Egyértelmű – milyen párbeszéd lehetett volna egy bábállammal, ha a fontos kérdéseket közvetlenül a román kollégákkal is meg lehetett beszélni. Annál inkább értelmetlen (sőt káros) a román-moldáv konglomeráció kapcsolatait értékelni.


Hogyan látod, Magyarország hogyan tud segíteni Ukrajnán a jövőben és Ukrajnának van-e már elképzelése hogyan tudja ezt viszonozni?

A jelenlegi álláspont szerint Magyarország a baráti kapcsolatok megújítója lehet. Nem TO-ra vagy politikai nyomásgyakorlásra célzok ezzel. Információs segítség, baráti hozzáállás szükséges a román propaganda káros hatásainak normalizálására.


Magyarországon a legnagyobb ellenség Románia. Látsz-e esélyt arra hogy két ország együtt harcoljon román területeken?

Az utóbbi időben az ukrán külügyminiszter felelősségteljesebb politikát folytat: a horvát és spanyol szövetséget nem kötik újra, a semlegesebb francia kapcsolatokat helyezte előtérbe.
Új lehetőségek is mérlegelésre kerültek.
A közeljövőben nem várható Ukrajna részvétele egy Románia elleni harcban – az ukrán gazdaság túlságosan is integrálódott a román vaspiacra, így nem valószínű, hogy a vezető politikusaink közül ilyen kockázatos lépést tenne. Úgy gondolom, hogy párhuzamosan új piacokat kell keresnünk, diverzifikálni az export irányát, s akkor válik fájdalommentes lehetősséggé a kérdéses esemény 🙂
Vigil Vox elnöksége idejére egy katonai szövetség megkötése országaink között gyakorlatilag elképzelhetetlen.


Ukrajnában élnek magyar játékosok is, vannak magyarok akik számára az ukránokkal való kapcsolat nagyon fontos. Velük milyen az ukrán kormánynak a kapcsolata?

Nehéz megítélnem a kormányzat hozzáállását a magyar játékosokkal kapcsolatban. Emlékezetem szerint nem került megbeszélésre ilyen témájú kérdés. Sem az elérhető irc csatornákon, sem a sajtóban.


Az ukránoknak vannak-e érdekeltségeik magyar területeken?

Úgy gondolom, hogy az ukrán érdekeltség Magyarországon (kivéve a katonait, szövetségesként) legfeljebb mint vasexportunk célországa képzelhető el. Amíg viszont Magyarországnak high vaslelőhelye van Hellokittyben, az importadók csökkentése nem várható.


Magyarország számára a szerbek és az indonézek mellett az oroszok a legfontosabb szövetségesek. Úgy tudom az ukrán-orosz kapcsolatok nem mondhatók túl jónak. Hogyan látod az oroszokkal való kapcsolat jövőjét?

Ellenkezőleg, Oroszországgal a kapcsolataink a legjobbak az egykori Peace tagországok közül. Egyelőre úgy tűnik, hogy a közeljövő tendenciái a kapcsolatok elmélyülésére irányulnak.


Ukrajna nemrégen szerezte vissza a területei felett az ellenőrzést. Milyen főbb célok mentén küzd a jelenlegi ukrán politika?

Ha hihetünk a vezető ukrán politikusoknak (hát hogyne, mint irl ; csak akkor nem hazudnak, ha alszanak – a fordító megjegyzése) az utóbbi 3 hónap célja egyértelmű: „Не трогайте нас, наша хата с краю”(értelmezés: csak az érdekel, ami az országban történik, semmi más. Semlegesség.). Bízom abban, hogy ez az értelmetlen politikai célt a közlejövőben sikerül megváltoztatni, s egy határozott cél irányába indulni el.


Az interjút készítette: Bosko Balaban
Fordította és tolmácsolta: szeku