Interjú Csokolanyi Edomerrel, akit Burgenland révén ismertünk meg

Day 658, 13:36 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
Burgenland miatt egy ország ismert meg téged. De szinte alig tudunk rólad valamit. Mit csináltál eddig az erepen?

Az elején ugyanazt, mint a többiek. Dolgoztam edzettem, amikortól lehetett, harcoltam. És persze figyeltem. Tanultam a játék mechanizmusát. Egy idő után a játék gazdasági oldala fogott meg leginkább, és azóta is főleg a vállalkozás területén mozgok.


A gazdasági részben melyik rész érdekelt és érdekel téged?

Korábban nagyon szerettem monetaryzni, de az új monetary rendszer bevezetése óta már kevésbé köt le. Mostanában inkább a cégvezetésre összpontosítok.


A politikai pártok között volt amelyik szimpatikussá vált számodra? Nem merült fel benned a politikai karrier?

A jelenlegi pártok közül kettőt találok olyannak, amelyikben el tudnék képzelni valamilyen tevékenységet: Az SZP és a SZEM. A politikai karrier egy olyan lehetőség, ami nagyon sokunkban felmerül, de leginkább megmarad ötlet szintjén. Nálam ott maradt.


Az újságírás nem jutott eszedbe? A gazdasági cikkekre is lenne igény.

Nem. Nincs újságírói vénám. Ha pedig nem értek hozzá, inkább nem csinálom. Elegendőnek bizonyult számomra, hogy néha kommenteket fűzök az engem érdeklő cikkekhez.


Erepen nem készítettél egyetlen újságcikket se?

Az egyetlen ilyen jellegű megjelenésem az állampolgári kezdeményezésemmel kapcsolatos bejelentés volt. Nem szándékozom a jövőben sem felesleges cikkekkel terhelni eMagyarország olvasóközönségét.


Hogyan született benned ez a kezdeményezés? Mi vagy ki váltotta ki benned?

A kérdés úgy hangzik helyesen, hogy mi váltotta ki. Erre egyértelmű a válasz: a kongresszus azon döntése, hogy nem hajlandó visszaadni Burgenlandot Ausztriának. Véleményem szerint eMagyarország csak a PEACE szövetségi rendszerén belül lehetett sikeres, aratja sikereit ma is és a jövőben sem lesz ez másképp. Egy szövetség tagjának lenni néha áldozatokkal is jár.
Burgenland visszaadása ráadásul, éppen csekély katonai és gazdasági szerepénél fogva, a lehető legkisebb áldozat volt.
Úgy érzem, hogy eMagyarország szempontjából fontosabb a politikai és katonai szövetség fenntartása, mint ragaszkodni értéktelen területekhez.
Hozzáteszem, hogy az értéktelenséget szigorúan az eRepublik, mint játék nézőpontjából hangoztatom.
Elvonatkoztatok mindennemű IRL érzéstől.


A KARD, Mikrobi, Quicksilver milyen szerepet töltöttek be a kezdeményezésben? Volt köztetek együttműködés?

A kezdeményezésemben semmiféle, nyomatékosan hangsúlyozom, semmiféle szerepet nem játszottak. Mikrobi szerepét nem is tudom értelmezni, hacsak úgy nem kell érteni, hogy részt vett a harcban, mint ahogy több száz másik játékos is.
Ugyanez vonatkozik Quicksilverre is. Semmiféle együttműködés sem volt. Nem is tudtam az álláspontjukról, egészen addig, amíg a harcban fel nem tűntek a piros oldalon.
A Kard szerepét felemlíteni pedig egyszerűen nevetséges. Soha nem voltam a Kard tagja, az előbbi kérdésedre is egyértelműen megneveztem a számomra esetleg szimpatikusabbnak tűnő pártokat. A Kard nem szerepelt köztük.


Az állampolgári kezdeményezés egyik következménye az lett hogy mindenki Kampec, Feherlo és a KARD akciójáról beszélt miközben rólad alig vagy egyáltalán nem beszéltek. Mit gondolsz erről?

Ez számomra is meglepetés, bár logikusan gondolkodva ez várható is volt. Az elmúlt időszak annyira átpolitizált volt sok olyan ok miatt, amit nem nekem kell tisztázni, hogy a többség automatikusan valamilyen pártszempontot sejt rögtön a háttérben. Pedig ez nem így van. Személyes tapasztalatom alapján állíthatom, hogy eMagyarország lakossága tele van rendkívül értelmes, de igenis önállóan gondolkodó és néha önállóan cselekvő egyéniséggel.


Burgenlandban magyar harcolt magyar ellen. Az összes belpolitikai szunnyadó feszültség itt jött ki. Milyen érzés volt elindítani a lavinát és látni a növekedését? Hogyan láttad az egészet?

Nem gondoltam volna, hogy egy számomra logikus lépés ilyen mérhetetlen nagy érzelmi töltést szabadít fel mindkét oldalon. De utólag visszanézve az azóta történteket, talán nem is baj, hogy a feszültségek napvilágra kerültek. Talán ez is kellett ahhoz, hogy megjelenjenek az egységre felszólító hangok, amelyeket őszintén üdvözlök.


A PEACE-ben és a demokráciában megingott a bizalom, a kongresszus hitele is megkérdőjeleződött, a közakarat, az elit is lejáratta magát. Sokan ezeket tapasztalták a Burgenlandi eseményben. Polgárháború egy mindenki számára értéktelen területért. Mit gondolsz ezen értékek feltétlenül kibékíthetetlenül szemben állnak egymással?

Visszakérdezek: Milyen értékekre gondolsz?


PEACE közösség tagsága. Demokráciába vetett bizalom, kongresszus hitele, közakarat, vezetésbe vetett hit.

Vegyük sorra: A PEACE tagjának lenni nem csak jogokkal, de kötelességekkel is jár. Ha egy nemzetközi kötelezettséget sért egy kongresszusi határozat, az erősen megkérdőjelezhető.
Érdekes azonban a következő: Ha a kongresszus elégedetlen az elnökkel, úgy találja, hogy nem az e-haza érdekében cselekszik, bizalmatlansági indítványt nyújthat be, amit a képviselők kétharmadának szavazatával el is fogadhatnak. Ebben az esetben az elnöknek mennie kell. De mi van akkor, ha az elnök vagy a lakosság érzi vagy véli úgy, hogy a kongresszus a nép vagy haza érdekei ellen cselekszik? Akkor kell várni a következő választásig? Ez az amit nem akartam elfogadni. Ez indította el a kezdeményezésemet.
Az elit szerintem ha le is járatta magát, csakis azzal, ahogy az események után egymást gyalázták. Ne feledjük el: ugyanakkor vannak olyan tagjai is az úgynevezett elitnek, akik nem exponálták magukat ebben a vitában. Ők vajon mivel járatták le magukat?


A kezdeményezésed hatása lehet az hogy végre elinduljon a sokak által hiányolt valódi párbeszéd?

Igen. Ahogy fentebb már szóltam is róla, üdvözlöm a mértéktartó és egységre felhívó hangokat. Erre az egységre a közeljövőben nagy szüksége lehet eMagyarországnak.


Úgy látom hogy az állampolgári kezdeményezések híve vagy. Vannak más állampolgári kezdeményezések vannak amik elnyerték a tetszésedet?

Igen. Nagyon jó ötletnek tartom a rendszeresen megszervezett erep talikat. Olyan fórum ez, ahol a játékban esetleg ellentétes oldalon fellépő emberek egy sör vagy egy kóla mellett nyugodtan megbeszélhetik a dolgok folyását.



Az interjút készítette: Bosko Balaban