HTML Kezdőknek - 2. rész

Day 1,558, 12:53 Published in Hungary Hungary by MemphisHU

Sziasztok megint!
Ebben a részben szöveget, táblázatot, és menüt készítünk.

A program indításakor automatikusan megnyílik egy üres HTML dokumentum, de mi is nyithatunk újat, a nagy „New” ikonra klikkelve. Ekkor alapvetően untitled a neve, ahogy azt a formázás-eszköztár alatti kis fülön láthatjuk, „(untitled)”. Ilyenkor javallott rögtön el is menteni az oldalt, ekkor megkérdezi az NVU, hogy mi legyen a „Page Title”. Ide azt írjuk be, amit majd szeretnénk látni a böngésző tetején (ez most: HTML Kezdőknek – 2.Rész), ezt később majd a forráskódban tudjuk módosítani.


Ha elmentettük, a nagy üres fehérségbe elkezdhetünk begépelni valamit, mondjuk hogy „A csirkefarhát oldala”. Ha ezt a beírt szöveget kijelöljük, akkor a formázás-eszköztáron beállíthatjuk középre, és a „Body Text” helyett kiválaszthatjuk hogy „Heading 1”, azaz első címsor (későbbiekben H1) legyen, esetleg valami szép színt is adhatunk neki a fekete helyett. Ezennel kész is a weboldalunk címe/fejléce.
A jövőben ugyanilyen módon tudjuk állítgatni az összes szöveget a weboldalunkon.


Akkor most nekiállunk a menünknek.
Fent, a menüsorban kiválasztjuk a Table/Insert/Table funkciót. A felbukkanó ablak alapvetően a „Quickly” fülön áll, de ez nekünk nem lesz jó minden esetben. Váltsuk át inkább a „Precisely” fülre. Itt meg tudjuk adni hogy hány sorból(row) és oszlopból(column) álljon a táblázatunk, beállíthatjuk hogy hány pixel széles legyen, vagy hány százalékát foglalja el a weboldalnak (széltében), valamint a keret(border) szélességét is módosíthatjuk. Ugyanebben az ablakban, a „Cell” fülön pedig a cellák tulajdonságait állíthatjuk be(vízszintes-, függőleges margó és igazítás).
Ha az OK lenyomása után a táblázat mégsem lett olyan szép, akkor ráklikkelünk kettőt, és a felugró menüben még módosítgathatjuk (és beállíthatjuk a háttérszínét!).


Mivel mi egy menüt szeretnénk csinálni, a táblázat álljon 1 sorból, és annyi oszlopból, ahány menüpontot akarunk. Ezután már nincs sok dolgunk, csak beírjuk a cellákba a szövegeket, mint menüpontokat. Ha ezzel megvagyunk kijelöljük az első szöveget, rányomunk a beszúrás-sávon a „Link” feliratú láncszem ikonra, és a „Link Location” mezőbe beírjuk, vagy betallózzuk az oldalt(vagy az ezen az oldalon lévő horgonyt), ahová a linknek majd vezetnie kell. Nyilván akkor tallózunk, ha a gépünkön van a másik oldal is, és akkor írunk be teljes URL-címet, ha mondjuk az eRep adatlapunkra vezet a link. A tallózós megoldás az ún. relatív hivatkozás, a második pedig az abszolút hivatkozás.


Ezután már csak annyi van hátra, hogy valahová elmentsük a művünket, és már tölthetjük is fel webszerverre, vagy nézegethetjük a gépünkről a böngészőnkben.

Ennyi lenne mára, ha kérdésetek van, vizuális típusok vagytok és kértek képet, vagy csak túl ömlesztve/érthetetlenül írtam, postoljatok egy kommentet alulra, vagy írjatok üzenetet!
A következő részben: stílus(CSS) készítése és alkalmazása.