Egykori szlovén elnök a nyersanyagháborúról...

Day 2,637, 09:49 Published in Hungary Hungary by Hercegno


Kedves olvasók,

Mai cikkben szlovén fordítást közlök. Tegnap este rám írt cseten Howly- Ice Killa – sokszoros szlovén volt elnök, hogy írt egy cikket, és segítsek voteot szerezni rá, hogy top5-be kerüljön a cikk. Újra regizett (pont RL szülinapom napján 🙂 ) s még kevesen ismerik, így nehéz a votegyűjtés. Javasoltam, hogy a cikket le is fordítom magyarra, így most ezt olvashatjátok.


Vihar előtti csend és a közelgő geopolitikai káosz
Eredeti cikk: http://www.erepublik.com/en/article/zati-je-pred-nevihto-in-prihajajo-i-geopoliti-ni-kaos-2495185/1/20

Üdvözlök minden eRepublikos játékost. Már hosszú ideje nem írtam semmit, ennek egyik oka igen egyszerű, hiszen nem játszottam, igaz most sem vagyok valami aktív, de úgy döntöttem megírom milyen változásokra számíthatunk az eRepen, illetve az eVilág térképén. Sokként érheti Szlovéniát is, amikor már a diplomácia nem tudja elhárítani az erős országok cunamiját. Azonban jelenleg nem kell ettől tartani, de fel kell készülnie Szlovéniának a változásra és Svájccal valamint Ausztriával kölcsönösen meg kell állapodni, hogy a nyersanyag miatt ne legyen semmiféle agresszió. De hagyjuk most Szlovéniát, az eVilági helyzet is változni fog, és vizsgáljuk meg rövid illetve hosszú távon. A kártya meg lett keverve és újra le lettek osztva a lapok, és mindenki szeretne egy szeletet abból a bizonyos tortából – hasonló a helyzet, mint Németországé az első világháború előtt.

Mégis mire számíthatunk?

Szerbia, Szlovénia és Magyarország domináns országként van jelen közép Európában és ezt a helyzetet Asteriában is kihasználják segítségként a baráti, vazallusi és egyéb területeken, amikor valamely ország nyersanyaga veszélybe kerül, akkor a nyersanyagban gazdagabb ország segítséget nyújt. Ez rövidtávon működőképes, azonban hosszabb távon gondot okozhat azon országok közt, akik más kárára szerezték meg a nyersanyagot , mivel többet szereztek meg, mint amit meg bírnának tartani.

Ha Szlovénia diplomáciai úton képes lépést tartani ezekkel a változásokkal, mint ahogy Lengyelország igyekszik. Ott van nyugaton Németország „finlandizálódás” után, az erősebb szomszédjai többé – kevésbé semlegesek irányában, így őrzik függetlenségüket és dán régiókért harcolnak – jobb, mint a semmi. Ha megfigyeljük a lengyel hadjáratot, ami viszonylag egy új, érthetetlen trendet mutat, miszerint az erős országoknak lesz maximális, avagy majdnem maximális bonusza. Ételkészítés bonusza lett elsődleges, ezért is vonult be Lengyelország Litvániába. Utóbbi az egyetlen ország, amely olyan nyersanyagokat választott, mely az ételkészítési bonuszt növeli.

Itt felmerül a veszély, ha nem vagyunk óvatosak a kiválasztásban, hasonlóan kívánatosak leszünk ellenségeink s barátaink szemében is. Talán Szlovénia is megszállás célpontja lehet.

Inverz mágnes a geopolitikai térképen
Volt olyan idő, mikor kulcsfontosságú volt az út Franciaországba, valamint Németország vagy Olaszország is fontos útvonal volt, azonban mára ez lényegtelenné vált. Annyiban marad releváns, amennyiben a szerbekkel és magyarokkal való megállapodásban szerepel. A stratégiailag fontos nyersanyagok, már az erősebb országoknál vannak. Franciaország elvesztette stratégiailag fontos nyersanyagát, így ebben az új geopolitikai leosztásban Franciaország nem lesz kívánatos célpont, nem lesznek megszállva annyiszor, mint régen.


Mint látható, Szerbia és Görögország megtartja dominanciáját a Balkánon, Horvátországgal pedig egy íratlan fegyverszüneti megállapodás van érvényben. Szerbia elfoglalta Boszniát, Horvátország elfoglalta Montenegrot, így mindkét baráti ország áldozatot hozott. Szerbia megnyitotta az utat nyugatra, és Szlovéniával felosztották Olaszországot, s Franciaországon át Spanyolországba mentek. Rövid távon nem változott a helyzet. Közép Európában Magyarország elfoglalta Németországot és Hollandiát, ami az Asteria uralmát hozta el a korábbi lengyel uralom helyett. A fő kapcsolat Ausztriában marad, a keleti határ pedig Ukrajna lesz. Lengyelország kénytelen volt így változtatni a geopolitikai stratégiáján, így áttette érdekeltségeit nyugatról keletre. Először Litvánia felé, majd Szlovákia felé. Kérdés, honnan fogja megszerezni a szükséges nyersanyagokat - Oroszországtól, USAtól, vagy utazást tesznek Skandináviában? Szlovénia pedig a szerb- magyar – horvát szendvicsben van, és a fontosabb nyersanyagokat Svájctól és Ausztriától szerzi be, északi területekben pedig a horvátokkal egyezett meg.

Franciaország pedig a fontosabb nyersanyagait az USAból is beszerezheti. Bár így nem lesz hosszú az Asteria és a Pacifica kapcsolata, és akár egy támadás is bekövetkezhet Amerikára olyan országoktól, akik nem szerezték meg a szükséges nyersanyagokat. Azon országok közti barátság, melyeknek közös érdekeltségeik vannak, s az elvész, a kapcsolat is megromlik és hamar nyitott háborúba keveredhetnek. Észak - Amerika is számíthat támadásra és hosszabb – rövidebb megszállásra. A gyengébb államok, melyeknek fontosabb régióik vannak, könnyen ki vannak téve a megszállásnak, Kína is érdekes célpont lehetne. Szlovéniának 6 eredeti területe van, tehát ha fel szeretne szabadulni, ugyanennyi számú csatát kell megnyernie, azonban Kínának vagy USAnak jóval több csatát kell megnyernie a teljes felszabaduláshoz. Szlovénia esetében, segítségre van szüksége a felszabaduláshoz, míg Kína vagy USA esetében nincs szükség, mert egyenértékűek ellenfeleikkel. Ezekből következtethetünk arra is, hogy a játék készítői azt szeretnék elérni, hogy bizonyos országok meg legyenek szállva így nyersanyaghoz juttatva azon országokat, akiknek már sok van, s erősebbek.

Ezek a nyersanyagváltozások jelenthetik -e a nagyhatalmak nyersanyagokért való harcainak végét?

Igen is és nem is, hiszen nem valószínű, hogy felhagynának a nyersanyagokért való harccal, és igyekeznek az ételkészítéshez való bónuszokat megszerezni. A harcok intenzitása viszont változhat, azonban ez nem feltétlen azt jelenti, hogy kevesebb harc lesz, hanem, hogy ha lesz, sokkal fontosabb lesz. Amerre az eRepublik halad most, nem biztos, hogy tartható lesz, hiszen, ha esetleg kevesebb lesz a csata, szükség lesz a beavatkozásra gazdasági vagy politikai modul életben tartásához.

Tulajdonképpen ezek a változások az eVilág térképén, a nyersanyagok és a bónuszokhoz szükséges nyersanyagok újra leosztása csak azoknak kedvezett, akik katonailag erősek, illetve, azoknak, akiknek erős a szövetségük. Szlovéniának ebből a szempontból szerencsés az elhelyezkedése, hiszen két szövetséges ország közt vagyunk (és egy ellenség van délen), akik védik a területeink. Fontos hogy a jelenlegi barátaink megtartsuk, és fenntartsuk a status quot Horvátországgal, hogy a mi érdekeink szerint harcoljon.

Üdvözlettel,
Howly

A cikkből az jön át, hogy Howly, mint sokszoros szlovén volt elnök, reméli a szlovének nem bízzák el magukat, és odafigyel a jelenlegi kormány a folyton zajló változásokra és nem maradnak majd le a további történésekben, szövetkezésekben. Valamint ez az új nyersanyagelosztás szerinte veszélyes, hiszen eleve megpecsételi bizonyos országok sorsát, ami akár tovább ronthat az eVilági gazdasági helyzeten.

Köszönöm, hogy olvastátok,
Hercegno


Egykori szlovén elnök a nyersanyagháborúról...
http://www.erepublik.com/en/article/2495428/1/20