Fond on/off

S'inscrire

 

Continuer

Continuer En créant un compte, vous acceptez les Conditions d'utilisation & la Charte de confidentialité
eRepublik - Online Strategy Game

[Sir Chiral] Farewell/ İbretlik Veda! (En-Tr)

2,232 jour, 03:04 Published in Turkey Turquie de Sir Chiral
Türkçesi alttadır, bekleme yapmadan devam ediniz! :)

(English version)
l was planning to write an article last friday on the occasion of spending 1000 days in Erepublik and give some pictures-statistics about how l hit 4.4 billion in 12 hours with %100 booster showing this with a big smile on my face and also make some giveaway for reaching Titan-Titan star level as well as Elit citizen. But things happened within 24 hours in my real life change the main topic or article completely!

Beginning ( The innocent times)
Everything started just to find a game to spend spare time in PhD days for a foreigner in Europe. The game was simple on the days 1200-1300, just few clicks for 5 to 10 minutes once maybe twice a day. l honestly bought something like 200 euro to have a sustainable profile which will earn 2-3 golds per day and continue the rest of the game without spending any real money. The first year was fine, due to economy module still in function you can hit and boost your strength by daily income. after the days 1600-1700, the game start to change its face to an evil module. Having new str upgrade and changes you start to need extra gold ,the income you made with a q5 food or weapon with a 50-70 q4 raws become insufficient. By changing the strategy they started to give combat/war stash and l started to buy one per month for gold to have my training contract! Of course l was trying to have some medals like BH-CH thats why the gold that l have during the month just goes away to enegry bars.

Addiction ( The sneaky transition)
The time you spend in the game start to changed dramaticly. From 5 to 10 minutes per day became 18 hours online irc traffic with position in governments. The worst part is the "sleeping break" that l called: in order not to loose the hp l started to wake up around 4, click to button and sleep again. Even adjusted myself to sleep 6 hours per day and not loose any hp.
You are beginning to live for erepublik instead of you job or school even you can neglect all your friends and worse your girlfriend/wife or family.

Final Fatal stoke (facing with the truth)
To have new weekly medals l found myself in a position that l am saying lies to my future wife and while she is saying l am missing you, l was staying at my place and playing the game all night long, hitting continuously in the battles, try to find Freedom fighter Resistance wars. Tha last month was awful; making alarm and waking her up in the middle of the night just to fill the hp, waking up early and sneak from the bed to laptop to hit more even finding excuses not to go out to play game more by staying at home!

This week it became insane: in order to hit several billions per day you have to stay online at least 18 hours and hit continuously!

While l am hitting like that on this Saturday she said enough and my 7 month girlfriend who never lives me for a minute started not to talk with me. l was still trying to find excuses and trying to play and hit more!

The End ( Acting for the best)
After that debade l questioned my self: what l gained from this game? What l lost due to this game?
what l gained is simple; self satisfaction, pleasure, friendship ( a bit), more ego and most being selfish for the medals.
What l lost is huge; hours of time for the last three years, real friends from social life, sleeping hours, several hundred euros and most inportantly my health and my future wife (almost)!

So l am finally realized that Erepublik is not going to end! You will loose or more reliably Erepublik will continue to steal from your time, life, money, health and your family! Be aware before its too late!

l want to thanks all the friends l gained from this game, most probably the only thing that this game gives in real is this, the rest is just an illusion!

Greetings from a waken up person to the others, take the red pill, not blue!
PS: l will quit playing from the new year on!

Sir Chiral
o7

---İbretlik Veda---

Niyetim geçen cuma oyunda geçirdiğim 1000 gün şerefine güzel bir makale hazırlayıp size 12 saat içinde %100 booster ile nasıl 4.4 milyar vurduğumu anlatmak, geçen ay aldığım Titan rankını ve bu hafta gelen Elit Citizen levelini kutlamak ve de dağıtım yapmaktı. Son 24 saat içinde yaşadıklarım makalenin içeriğini tamamen değiştirdi.

Size oyundaki 1000 günün nasıl geçtiğini hızlıca 4 ana başlık halinde kısaca anlatmak istiyorum:
Başlangıç ( Masum zamanlar)

Oyuna tam doktoramın son zamanlarında ofiste sıkıldığım ve de zaman geçirmek için basit bir oyun aradığım sırada rastladım. 1200-1300 gün arasındaydı, herşey gayet basit ve de sakindi. Günde 2-3 kere girip 5 bilemedin 10 dk harcasan yetiyordu. Hesabın maddi olarak rahat gelişmesi için ilk 2 ay 200-300 euro harcadım ve de günlük 2-3 gold gibi bir gelir gelmeye başladı. ilk yıl herşey güllük gülistanlık sayılırdı, 1 tane q5/q6 silah sabrikası 60-70 q4 raw hammadde ile oyuna son hız hakimdik. Zamanla oyunun değişmeye başlaması ise kazanç yeterli olmayınca stash almaya başladım her ay, biriken goldları da Bh-CH almak için bar alarak harcıyordum.

Bağımlılık ( Sinsi geçiş)
Oyunda kaldığım sürelerde ciddi değişiklik olmaya başladı; 5-10 dakikalık masum sürelerden günde 18 saat online olduğum mibbitin sürekli açık olduğu zamanlara geçiş yaptım. Tabiki hükümette görev almalardan ve de gece BH alma kolaylığından erken yatamıyordum. Oyun öyle bir hale getirdi ki beni uykum artık oyuna göre olmaya başlamıştı, sadece 6 saat uyuyordum ve de "uyku arası" dediğim hp gitmesin diye alarm kurup hp dolup tuşuna basıp yattığım günlere geldim son aylarda. Artık hayatta önemli olması gereken iş hayatı, okul hayatı, aile ve özel hayat yerine erepublik için yaşar olmuş gibiydim!

Ölümcül Final (Gerçekle Yüzleşmek)
Yeni başlayan haftalık turnuvalarda madalya alıp ilk 3 e girebilmek için gelecekte eşim olacak insana kendimi yalan söyler halde bulmaya başlamıştım. Beni sürekli yanında isteyen özleyen sevdiceğimin yanında olmak yerine özellikle evimde kalıp gece uzun süreli vuruş yapıp madalya alma derdine düşmüştüm. Son birkaç ay işin daha da boku çıkmış sıcacık yatağımızda uyurken alarmı kurup hp gitmesin diye kızcağızı da uyandırıyordum, ne yaptığımdan haberi olmadan uykusunu kaçırıyordum. Sabahları erken kalkıp onu yatakta bırakıp laptop ı açıp cephelere yardırıyordum. Hatta işi hafasonu dışarda vakit geçirmek varken yalanlar uydurup evde kalmaya kadar getirdim!

Bu hafta iş tamamen kontrolden çıktı: günde milyarlar vurabilmek için 18 saat online kalıp sürekli fight tuşuna basmak gerekiyordu!

Ben tabi oyuna kendimi kaptırmış Tr Rw lerinde her round yüz milyonlar vururken bizim hatun artık yeter dedi, benimle 7 aydır bir dakika bile yanımda olmadan duramayan insan konuşmamaya başladı. Ben buna ragmen hala cepheleri bakıp deli gibi vurmaya devam etmeye çalışıyordum bahaneler uydurup!

Son (En iyisi için)
Tartışmamızdan sonra kendi kendime düşünmeye başladım: Bu oyun bana ne kattı? Bu oyun benden ne aldı?
Oyundan ne aldığım basitti; kişisel tatmin, eğlence ve keyif, biraz da olsa arkadaşlık, fazlasıyla ego ve en fazlada madalya almak için bencilleşme.
Oyunun benden götürdükleri ise inanılmazdı; saatlerce oyun başında geçen 3 koca yıl, gerçek hayatta kaybedilen arkadaşlar (gidilemeyen buluşmalar), uyumam gereken saatler, birkaç yüz euro ve en önemlisi benim sağlığım ve gelecekteki eşim (az kalsın)!

Anladım ki Erepublik oyununun (herhangi bir oyun için de geçerli) sonu yok! Giden ve de senden çalınan-çalınmaya devam edecek olan senin hayatın, zamanın, sağlığın ve ailen! Geç olmadan lütfen siz de farkına varın!

Oyunda tanıdığım ve arkadaşım (oyunun gerçekte verdiği tek şey bu, kalanı hep sanal piksellikten ibaret) olan herkese çok teşekkür ediyorum herşey için, hakkınızı helal edin!

Gözünü açmış ve gerçekleri görmüş biri olarak kırmızı hapı alın diyorum, mavi olanı değil!
NOT: Yılbaşından itibaren oyunu bırakıyorum!
EDİT: hesapta bu hafta tankla vurduğumdan ne gold ne para ne ekmek var, str binalarına dokunmuyorum, hesabı biri almak isterse diye, kusura bakmayınız.
Saygılar

Sir Chiral
o7

Shout için:

[Sir Chiral] Farewell/ İbretlik Veda! (En-Tr)
http://www.erepublik.com/en/article/2357680/1/20
o7
 

Commentaires

Sir Chiral
Sir Chiral 2,232 jour, 03:07

[Sir Chiral] Farewell/ İbretlik Veda! (En-Tr)
http://www.erepublik.com/en/article/2357680/1/20
o7

Paradise42
Paradise42 2,232 jour, 13:09

Hesabı bana bıraksana ağa

Rorschach C
Rorschach C 2,234 jour, 00:57

u leae this game this year???? hhehe too hard to believe this ,this game is a virus bro.is a drug

Balikahmet88
Balikahmet88 2,232 jour, 03:12

pirinç v+s

Sir Chiral
Sir Chiral 2,232 jour, 03:15

Successfully transferred 100 item(s) to Balikahmet88.
Okusaydın önce daha iyi olurdu ama neyse

Balikahmet88
Balikahmet88 2,232 jour, 03:17

Okudum valla kardeşim, fakirlikten yazdım pirinç kusura bakma:(

Cenan
Cenan 2,232 jour, 03:16

V+S.

Cenan
Cenan 2,232 jour, 03:18

Ben okudum. Çok haklısın. Dediğin gibi ya günde 5-10 dakika ile sınırlayacaksın (eski versiyondaki gibi), ya da hiç devam etmeyeceksin. Bu arada ben de gece kalkışlarından yaptım biliyor musun?

Yavuz  Sultan  Selim
Yavuz Sultan Selim 2,232 jour, 06:05

Cenan bu oyunda bir kac seyi ilke edinirsen bayagi rahat bagimlilik yapmayacak ve zamanini harcamayacak sekilde oynayabilirsin...

1- Oyuna gercek para yatirmayacaksin (yada cok cuzzi miktar oluabilir), boylece oyunu asiri ciddiye almazsin
2- Politik modul ile ilgileniyorsan, Meclise girip vekil olabilirsin ama Hukumete girmeyeceksin... Bos yere cok zamanin bosa gider.
3- Diger seylere oyundan daha fazla onem vereceksin... Oyun ekrani bilgisayarda hep acik durabilir... unutma bu surekli oynaman gereken bir oyun degil.. diger seylerin sirasi gelince (cocuklar oyun oynamak ister, hanim dolasmak ister, alisveris yapmak lazimdir, is yapmak lazimdir vb) oyunu birakip gidip ilgileneceksin.
4- Plato gorevler verince bir an once bitiriyim diye kasmayacaksin, rahat olacaksin, zamanla olur....

Mesela ben USA da oldugum icin erep gunu USA vakti ile gece yarisi 3:00am de basliyor... Platonun verdigi yenilikler hep bu vakit oluyor ve genelde ilk mudahale etme durumun bu vakit oluyor ama benim uykumdan kalkip bunla ugrasacak halim yok.... Sabah ise geldikten sonra isleri kolaylayinca basliyorum...

Asiriligin anlami yok, dengeyi bulmak lazim

Grand Master of Warfire
Grand Master of Warfire 2,233 jour, 00:36

Yavuza katılıyorum. Oyuna para yatırma bölece hem oyunu çok ciddiye almazsın hem de reelde enerji harcayıp emekle kazandıklarını burda yiyemezsin, oyun reelin önüne geçmemiş olur
Politika, parti ve mu daki görevlerden uzak dur. Rütbe saygı ve gücü beraberinde getirir ama beraberinde çok şey götürür. İRC ye girip fazla vakit hacama, muhabbet hiç bitmez
Reeldeki değerlerin ailen iş hayatın eğitim hayatın her zaman oyundan önce gelmeli. Gerektiğinde altı üstü yun bu. Arkadaşların çağırıyorsa gitmeliyim, aile her şeyden önce gelir diyebilmelisin
Görevlerin peşinden kudurmuşçasına koşma, eninde sonunda yaparsın veya yapamazsın önemli değil. Hayatını etkilemesin yeter

Grand Master of Warfire
Grand Master of Warfire 2,233 jour, 00:42

IRC ye uğramıyorum, mu nun DOlar dışında benim için bir önemi yok. Seçimlerde oy vermek dışında politika ve partylerle işim olmaz. Bi sabah bi de akşam giriyorum 5-10 dk yetiyor. Oyuna 5kuruş ödemişliğim yok. Bazen ff masrafı olan dank ve eppek bulamıyorm. Salla vurmasan nolur ki. q7nin uçtugu şu günlerde q4 q5 silah aldım onla vuruyorum. Kontrata param yetsin gerisi umrmda deil

WhiteWalker Reyiz
WhiteWalker Reyiz 2,232 jour, 03:17

ikinç okudum sal

Painprime
Painprime 2,232 jour, 03:19

güle güle başkan

Ozic
Ozic 2,232 jour, 03:19

en iyisini yapıp bırakmışsın

Kutluk Bilge Kul abodededik
Kutluk Bilge Kul abodededik 2,232 jour, 03:20

tenrik ederim, olması gerekeni yağmışsın.

adettendir sal

Radenko M
Radenko M 2,232 jour, 03:20

Voted. En hayırlısı olmuş, darısı başımıza.

Insulting name
Insulting name 2,232 jour, 03:21

Good one my bro,I think too anyway succes in your life...

Promete07
Promete07 2,232 jour, 03:20

üçünç
yapma bunu

Promete07
Promete07 2,232 jour, 03:22

bırakasaksan da hesabını bana versene

Promete07
Promete07 2,232 jour, 03:23

reelde başarılar

ReturnOfTheMaroon
ReturnOfTheMaroon 2,232 jour, 03:22

sal şimdi.. tamamen haklısın iyi düşündüğümüz zaman ne diyelim yolun açık olsun

KK Mech
KK Mech 2,232 jour, 03:21

lazımdın ama reel ile bir arada gitmiyorsa da yapacak birşey yok..

Tellotello
Tellotello 2,232 jour, 03:23

Allah yolunu açık etsin bizleri de kurtarsın. Ayarıca olum para harcamayın şu boktan oyuna yalvarırım yavv

ddazlak
ddazlak 2,232 jour, 03:24

kendimden şeyler okudum.

TracyMcGrady
TracyMcGrady 2,232 jour, 10:44

sen gidemezsin abi!

4Xrage
4Xrage 2,232 jour, 03:24

Hoşçakal. Allaha emanet.

EsEs261965
EsEs261965 2,232 jour, 03:24

Gitme la

EsEs261965
EsEs261965 2,232 jour, 03:26

Simdi okudum makaleyide hakliymisin hocam durum boyleyse haklisin hayatta basarilar o7

Lord Vaako
Lord Vaako 2,232 jour, 03:24

Yanlis yapmissin komando. 2 haftadir psikopatca turnuvalar oldugu dogru ama tank-godoman denilen ben 2 milyar vurmadim totalde. Fazla ustune dusmeden oynamak gerek bazen. Oyun zevkin bagimliliga donustuyse birakman elbette en dogrusu.

Bugune kadar ulkeye verdigin hizmetler icin tesekkurler. Reelinde basarilar o/

Sir Chiral
Sir Chiral 2,232 jour, 03:28

Eyvallah reis!
Benim iş kontrolden çıkmıştı çoktan
Zamanı geldi de geçiyordu zaten

o7

ParsSercan
ParsSercan 2,232 jour, 03:24

biri dha gidiyor iyi bir ara verip oyuna kendini kaptırmadan sakince sadece boş olduğunda vakit ayırarak devam etmek zor olsa da en güzeli...

Sir Chiral
Sir Chiral 2,232 jour, 03:29

Haklısın ama ben yapabilir miyim bilmiyorum, madalya sevdası turnuva heyecanı bana zor geliyor
Temelli gitmek faydalı olur bana sadece

ParsSercan
ParsSercan 2,232 jour, 03:37

sen yine de hesabı kenarda tut. oyunu bırakıp sonra bu boşluğu tam dolduramadığı için kısmen daha az vakit harcayarak dönen dolusuyla kişi var RLde başarılar, umarım hayatını istediğin düzende mutlu bir şekilde devam ettirirsin.

TheMilanist
TheMilanist 2,232 jour, 03:25

most important is the RL bro so be happye with your's familly and good luck in RL

Hollandali
Hollandali 2,232 jour, 03:24

hoscakal karsim arada ugra

napan jr
napan jr 2,232 jour, 03:26

kendine iyi bak o7

Kubasar
Kubasar 2,232 jour, 03:27

aynen bende alarm kurup ff dolduruyorum bu turnuva da
rl de basarilar. güle güle

WhiteWalker Reyiz
WhiteWalker Reyiz 2,232 jour, 03:27

ben bi gün 3.5 milyar vurmaya çalıştım kafayı yicektim senin halini düşünemiyorum allah yolunu açık etsin

emrahsimsek2013
emrahsimsek2013 2,232 jour, 03:26

Geri dönmeyi sakın düşünme.
Mutlu ve huzurlu bir hayat geçirmen dileğiyle. o7

Never GreeN
Never GreeN 2,232 jour, 03:27

Selametle..

kerem ce
kerem ce 2,232 jour, 03:26

Tamam senin yuzunden BH alamiyoruz belli ki gozun donmus ama en azindan artik kendini biliyorsun. Bence birakmamalisin.

Sir Chiral
Sir Chiral 2,232 jour, 03:31

Valla şu an için kararım bu, oyun sakinleşir günde 5 dk iki tık a dönerse bir ihtimal düşünebilirim

simsekcountr
simsekcountr 2,232 jour, 03:26

hayırlısı olsun, oyun iyice çığrından çıktı arkadan gelebilirim. Yarını bekliyorum bakalım

Lord Vaako
Lord Vaako 2,232 jour, 03:30

Yarin da sapitmasa bari..

Sir Chiral
Sir Chiral 2,232 jour, 03:29

Sen de gidersen şimşek yeminle bu oyun tr de biter

simsekcountr
simsekcountr 2,232 jour, 03:31

oyunun ilginç bir bağımlılıgı var ama daha önce bıraktıgım oldu. v2 döneminde bıraktım 6 ay oynamadım ama sonra nasıl olduysa geri döndüm. Yine v2 dönemi gibi hissetmeye başladım, hayırlısı olsun

ParsSercan
ParsSercan 2,232 jour, 03:33

cem sen nereye yılbaşı haftası geçsin normale döner en azından bir yenilik gelene kadar normal gider.

simsekcountr
simsekcountr 2,232 jour, 03:36

oyun çok zaman almaya başladı sercan o değişmezse bu şekilde gitmez

ParsSercan
ParsSercan 2,232 jour, 03:39

daha allianceler değişecek, q8ler gelecek, yeni ekonomik ve askeri sistem gelecek. bunları sen makale ile anlatmazsan millet anlamaz

simsekcountr
simsekcountr 2,232 jour, 04:42

hep gelecek bi gelmedi hem q8 gelirse daha kötü olur q7'ye para yetmiyor

 
Publier ton commentaire

Qu'est-ce ?

Vous êtes en train de lire un article écrit par un citoyen d'eRepublik, un jeu de stratégie multijoueur immersif où l'on retrouve des pays réels. Créez votre propre personnage pour aider votre pays à atteindre la gloire et devenez un héros de guerre, un grand journaliste ou un magnat de la finance.