[ND] KapiRadom oficjalnym kandydatem na PP i Cud nad Wisłą.

Day 2,823, 15:22 Published in Poland Poland by Dawid Dziwisz


Witajcie.

Cud nad Wisłą - potoczna nazwa bitwy na przedpolach Warszawy, toczącej się w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku. Bitwa doprowadziła do powstrzymania radzieckiej ofensywy w kierunku Europy zachodniej i zachowania niepodległości Polski. Określana jest jako jedna z decydujących bitew w dziejach świata.

Rozpoczęta 25 kwietnia 1920 roku Polska ofensywa doprowadziła do zdobycia 7 maja stolicy Ukrainy, po kilku tygodniach Bolszewikom udało się zgromadzić siły wystarczające do kontrnatarcia, które rozpoczęło się 5 czerwca i 10 czerwca spowodowało wycofanie oddziałów polskich z Kijowa, a w połowie lipca osiągnęło Lwów. 2 lipca dowódca radzieckiego Frontu Zachodniego wydał rozkaz do ofensywy.
Atak radziecki rozpoczął się 4 lipca i już 14 lipca Rosjanie zdobyli Wilno, a 19 lipca Grodno.
W początkach sierpnia wojska Michaiła Tuchaczewskiego zbliżały się do Warszawy, jednak były już poważnie osłabione długim marszem, a ich stan bojowy spadł o połowę, do 130 tys. żołnierzy przeciwko 270 tys. żołnierzy Polskich w rejonie Warszawy, a w późniejszym okresie łączny stan Wojska Polskiego zwiększył się do 900 tys. ludzi.
Osłabienie wojsk radzieckich postanowił wykorzystać marszałek Józef Piłsudski, który opracował plan, zgodnie z którym wojska polskie miały się bronić na linii Narwi i Bugu, następnie wycofać się na linię rzek: Orzyc, Narew, Wisła, Wieprz, a pod Warszawą miało dojść do bitwy.
12 sierpnia bolszewicy dotarli w rejon Radzymina, gdzie następnego dnia rozgorzały zacięte walki, po których miasto to zostało zdobyte. 14 sierpnia główne boje toczyły się pod Zielonką i Ossowem, gdzie poległ bohatersko ksiądz Ignacy Skorupka, zaś natarcie radzieckie zostało powstrzymane. Następnego dnia walki pod Radzyminem wybuchły ze wzmożoną siłą, żołnierzom polskim udało się jednak wyprzeć ostatecznie bolszewików z miasta. W bitwie warszawskiej poległo ok. 4500 żołnierzy polskich, 10 tys. zaginęło, a 22 tys. zostało rannych. Straty radzieckie nie są znane, ale przyjmuje się, że 25 tys. bolszewików zginęło lub zostało ciężko rannych, 60 tys. znalazło się w polskiej niewoli, a 45 tys. musiało przekroczyć granicę niemiecką.
Zwycięstwo pod Warszawą nadało nowy impet rozmowom pokojowym, które zostały przeniesione wpierw do Mińska, a następnie do Rygi, gdzie w październiku podpisano rozejm, a 18 marca 1921 kończący wojnę polsko radziecką Traktat Ryski.
Odrzucenie najazdu radzieckiego miało ogromne znaczenie historyczne. Obok obrony niepodległości Polski, powstrzymało ono pochód Armii Czerwonej do Niemiec, gdzie miała wesprzeć tamtejszą słabnącą rewolucję komunistyczną, a następnie rozszerzyć rządy bolszewickie na całą Europę.
Fakt iż główne nasilenie walk, a przede wszystkim powstrzymanie natarcia radzieckiego na Warszawę, przypadło na dzień 15 sierpnia 1920 - święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, spowodowało nadanie temu wydarzeniu cudu (stąd "cud nad Wisłą").
Na pamiątkę tego dnia ustanowiono Święto Wojska Polskiego, wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.

via: Gazeta.pl





15 sierpnia to również czas wyborów na Prezesa Partii. Oficjalnym kandydatem na prezesa Narodowej Demokracji został KapiRadom.

Na zakończenie kilka słów od Prezesa:

Powoli zbliżamy się do piętnastego sierpnia. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, jest to też rocznica Cudu nad Wisłą, a w naszej internetowej społeczności to pora na wybór nowych prezesów partii. W Narodowej Demokracji do zmian na tym stanowisku jednak nie dojdzie, gdyż będę ubiegał się o reelekcję. Poprzednia kadencja minęła zdecydowanie za szybko i nie wszystkie wyznaczone cele zostały osiągnięte. Pomimo tego jest sporo rzeczy, z których mogę być zadowolony. Są to m.in. nawiązanie kontaktu z wieloma członkami partii, którzy do tej pory tylko czekali na impuls do pracy, powołania zdecydowanie odmłodzonego zarządu partii, zaciągnięcie wielu nowych osób na IRCa, dzięki czemu nasz wewnętrzny kanał rzadko kiedy świeci pustkami czy wreszcie zaangażowanie wielu Endeków w tworzenie obecnego rządu. Jak będzie wyglądał kolejny miesiąc pod moimi rządami? Zapewne bardzo podobnie jak ten poprzedni. Dalej będę starał się zachęcić wszystkich do większego zaangażowania w życie partii czy aktywność w rządzie. Postaram się również zatrzymać postępujące wymieranie partii, z którym boryka się nie tylko ND. Dołożę też starań, aby osoby potrzebujące pomocy merytorycznej czy materialnej nie zostały ze swoim problemem osamotnione. Jak to osiągnąć? Liczne konkursy na feedzie, dobra polityka informacyjna wewnątrz partii, otwartość na wszelkie sugestie oraz gotowość do udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania.

Jeśli chciałbyś dołożyć cegiełkę do budowy i rozwoju Narodowej Demokracji, to zapraszamy już dziś: http://www.erepublik.com/en/party/narodowa-demokracja-2358/1

Warto zajrzeć też na nasz kanał: #endecja


Z Narodowym pozdrowieniem
Departament Prasowy ND