[ICS] Mi a gond a külpolitikai irányvonallal? (macedón MPP)

Day 2,551, 00:37 Published in Hungary Slovakia by Istencsaszar

Üdvözlöm a kedves olvasókat!

Elöljáróban annyit szeretnék kérni, hogy azok a kedves olvasók, akik úgy gondolják, hogy fölösleges stratégiai szemmel végiggondolni az ország lehetőségeit és a külpolitika kimerül annyiban, hogy kit kedvelünk, vagy kivel vagyunk rosszban, az ne olvassák tovább a cikket, mert számukra sajnos nem lesz releváns a tartalom!

Másodsorban pedig azt szeretném leszögezni, hogy nem azért íródik meg a cikk, hogy letérítsem a kormányt az útról, mert az valóban pozitívnak mondható, hogy legalább próbál valamerre mozdulni, még akkor is, ha - szerintem - a legrosszabb utat választja.

De térjünk rá a tárgyra!

A tegnap esti órákban kijött egy MK, ami elég érdekes dolgokat tartalmazott az elkövetkezendő idők külpolitikai irányvonaláról. Nagyjából annyi konkrétum olvasható ki belőle, hogy nem állunk át, de macedón MPP-t fogunk kötni, ha a kongresszus is rábólint.

Mi ezzel a gond, azon kívül, hogy nincs előkészítve politikailag?

Minden egyes döntés előtt meg kell nézni, hogy mit várunk pozitív hozadékként és mire kell felkészülnünk negatívként? Nos, a macedón MPP-vel még annyira se fogunk menni, mint anno a lengyellel, mert Macedónia a 12 hónapból 11-ben el van törölve és amikor nincs, akkor is a saját csatáiban a függetlenségért harcol. Tehát katonai jelentősége nincs az MPP-nek. Ha a makik segítségére alapoznánk (amivel egyébként sokkal beljebb nem lennénk), akkor chilei MPP-t kéne kötni, mert az aktív macedón játékosok 80%-a ott tanyázik az éppen eltörlés alatti időszakokban.

Ezzel szemben érdemes végiggondolni, hogy kit szerzünk ellenségnek ezzel a lépéssel? Görögöket, azon belül is a terroristákat biztosan, hiszen ők korábban is Fyrom vagy Macedónia névvita miatt ütöttek ellenünk demonstratív módon. Nyilván a románok sem fognak kihagyni egy ilyen alkalmat egy jó kis ellenünk ütésre, főleg, hogy tegnap - részben a mi segítségünknek köszönhetően - megszabadították őket a lengyelek Vitsebskaya régiójától. A propagandájuk is biztosan aktív lesz újra az Asteria/leto országok körében, főleg a szerbekre és a szlovénekre gondolok, ahol majd megint beállítanak minket árulónak és a fél világ ellenünk fog ütni. Ha ez a kettő ország ellenünk jön, akkor nem kell nagy összegben fogadni, hogy az argentinok nem jönnek. Tehát összeáll a CH elfoglalása előtti koalíció.

Ráadásul még további negatívumként megemlíthető, hogy sikerült kiválasztani azt az országot, amely a másik oldalon is jelentős elszigeteltségben van külpolitikailag. A horvátok és csatlósaik (albán, bosnyák), a törökök és hosszú ideig a lengyel-spanyol páros sem volt hajlandó együttműködni velük, pont azért, mert szövetségesként csekély értékűek, ugyanakkor nagy az "ellenségvonzó" képességük. Kicsit egyébként velünk is ez a helyzet jelenleg, mert ebbe navigáltuk bele magunkat az elmúlt fél év félmegoldásos, döntésképtelen külpolitikájával.

Persze ettől függetlenül tényleg kedves nép, kedves emberekkel, nincs nekem semmi gondom velük, majd lesz minden második héten cikk, hogy mekkora barátok vagyunk, szeretjük egymást, csak mindketten el leszünk törölve. Érzelmi szempontból tehát biztosan megéri velük barátkozni.

Aztán ott van ugye a kormány belpolitikai fogása, miszerint a szerbekkel eleinte egyeztetve volt és csak utána visszakoztak. Információim szerint - és ez egybecseng több más személy információival - a szerbek egyáltalán nem repesnek az örömtől és könnyen lehet, hogy ugyanaz fog megismétlődni, mint a rosszul kommunikált lengyel MPP esetében. Ez a kommunikációs panel arra szolgál a közlönyben, hogy leszerelje a SerHun-t támogató embereket idehaza, hogy majd lehessen mutogatni a szerbekre.

Többen mondják, én is hangsúlyoztam, hogy el kell indulni valamerre. Ez így van, igazuk is van, de nem úgy, hogy beledurrantunk a közepébe a legelső napon és megint közellenséggé tesszük magunkat! A döntést kell meghozni és el kell kezdeni dolgozni rajta! A munka hosszú és kemény háttértárgyalási folyamatot jelent, amely során kialakítjuk azokat a feltételeket, amik segítségével mi jól járhatunk.

Nem volt egyáltalán sürgős az, hogy most azonnal lépni kell valamerre, mert a helyzetünk nem volt rossz. Simán tudtunk volna tartani 10-13 bónuszt, igaz, proAsteria országként, mert csak velük van/volt MPP-nk, de az én meglátásom szerint mindegy, hogy minek nevezzük, a lényeg az eredmény. Ezúton szeretném megköszönni a közlönynek, hogy személyesen megemlített, de sajnos téved az írója, ugyanis egészen addig, amíg az MPP listánkban csak és kizárólag Asteria/Leto országok szerepelnek és az ő csatáikat rakjuk be prioba, addig mi bizony proAsteria ország vagyunk, akár jó ezt hallani, akár nem.

Amennyiben ez egy elszigetelt, hirtelen felindulásból elkövetett lépés volt, úgy semmi értelme, a fentebb részletezett okok miatt, ha viszont az Aurorába való átállás kezdeti lépése, akkor az meg egy végtelenül elhibázott, rossz koncepció.

Aki annyira pártolja az Aurora tagságot, kérem gondolja végig, hogy az elmúlt két évben melyik Aurora országnak ment jól a sora! Chile az egyetlen, de ő is inkább szabályt erősítő kivétel, mert ők a szerencsés geopolitikai fekvésüknek, a végtelen CO-nak és az argentinokkal kötött NAP-juknak köszönhették azt, amit el tudtak érni. Nekünk egyik sem adatik meg.

Az utóbbi időben már ők is szorulnak vissza minden területen. Az összes többi ország vagy el volt törölve, kongátlanítva, vagy néhanapján, amikor sikerült a megszállókkal NAP-ot kötni, akkor eredeti területen vegetált. Mindezt úgy, hogy a túloldal elvileg sebzésfölényben van. Igen, de a Sirius országok Chile kivételével nem támogatnak senkit. Miért? Mert az ő csatáikon nincs CO.

Az Aurora sebzése még velünk együtt is a jelentősen elmaradna a másik két szövetség sebzésétől, így a helyzet nem változna jelentősen. És akkor abba nem is megyek bele, hogy azok az országok, akiktől a bónuszainkat szerezzük mind Sirius és Aurora közeli országok, ami potenciális belső feszültségforrás lehet a jövőben, esetleg el is lehetetlenítheti a bónuszok visszaszerzését elvesztés esetén a közös MPP-k miatt.

Amellett, hogy a koncepciót rossznak tartom, az előkészítést sem látom megfelelőnek. Nalajának igaza van abban és elnézést kérek ezúton is, hogy átveszem az ötletét, de politikailag egyértelműen az lett volna a helyes lejátszása, hogy görög MPP-t adunk be először, amit szinte 100%, hogy elutasítottak volna, de arra alapozva tudtunk volna továbblépni és felépíteni a saját propagandánkat. Vagy az sem ártott volna, ha nem egyből a legmegosztóbb szereplővel kötünk MPP-t a túloldalról, hanem mondjuk Chilével, aminek még talán értelme is lett volna mind katonailag, mind diplomáciailag.

Véleményem szerint ezeknek a lépéseknek csak akkor van értelme, ha átállunk a túloldalra. Az átlépésnek meg akkor van értelme, ha a Siriusba tudunk menni. Azért, mert az Aurora államai akkor is segítenének minket, ha Sirius tagok vagyunk, viszont fordítva már nem igaz, ahogy mondtam korábban is. Persze ez jóval több munkával is járna, mert meg kéne békíteni a horvátokat, törököket, stb, de ügyes külpolitikával meg tudnánk ezt tenni.

Amennyiben nem állunk át, úgy a lehető legrosszabb lépést tettük meg. Megkötöttük az MPP-t, amivel bevonzottunk egy rakás ellenséget, de mellette nem szereztünk támogatókat. Ez a tuti bukás receptje.

Nyilván átállás esetén a SerHun-ra keresztet lehetne vetni, ahogy minden más átállásos forgatókönyvnél is. Direkt nem hoztam fel eddig a SerHunt, mert sokan mondják, hogy csak érzelmi zsarolásra használható fel.

Ez mindenkinek személyes preferenciáin alapul, hogy így látja-e, de az vitán felül áll, hogy jelenleg geopolitikai, stratégiai és diplomáciai érdekünk is az, hogy Szerbiával baráti viszonyt ápoljunk, ráadásul ez egy olyan kapcsolat volt, ami az elinflálódott szövetségi viszonyok és az elanyagiasodott játék közepette mindig stabil lábakon állt.

Maradok tisztelettel:
ICS