Делото на Кирил и Методий и мисията на славянството

Day 2,734, 02:35 Published in Bulgaria Bulgaria by ivan.dobrev

Делото на Кирил и Методий и мисията на славянството
Здравей, приятелю!
Ще бъда откровен: не мога да разбера досадата, с която ми пишеш за домашното си по литература. Та това са Кирил и Методий – просветителите и спасителите на славянския род! Е, вярно, аз съм с две години по-малък от тебе. Знам за тяхното дело главно от любимите си часове по история, не съм чел житията им, нито уча (все още) старобългарска литература. Но все пак... Ще се опитам да включа цялото си красноречие, за да те запаля – по-точно да пробудя – и у теб любовта към двамата славянски първоучители, която е дълбоко скрита във всяко славянско сърце.
Освен това ще се опитам да ти обясня нещо, което отскоро знам – че създадената от тях славянска азбука е не само обединител на славяните – тя е свързана и с мисията, която славянството има в нашето време сред другите народи. А тази мисия е свързана с вярата, с любовта и състраданието – ценности като че ли са забравени в нашата съвременност. И после може и да ти стане по-леко домашното. Нали някой беше писал, че ученето е успешно само когато мине най-напред през сърцето, а после – през главата 🙂
Днес рядко се сещаме за Кирил и Методий. Почти не знаем нищо за тях, освен че са солунските братя, създали азбуката ни. Забързаното ни всекидневие не позволява да се спрем и да прочетем нещо за тях. А самият римски папа Йоан Павел Втори казва в енцикликата си „Славянските апостоли“: „Сред славяните на Балканския полуостров усилията на светите братя дават най-големи плодове... Най-вече посредством своите ученици, прогонени от областите на тяхната първоначална дейност, кирило-методиевската мисия се утвърждава и разцъфва в България. Тук, благодарение на Свети Климент Охридски, възникват бурно развиващи се центрове на монашески живот, тук намира своето развитие кирилицата. Оттук християнството се разпространява и в други земи - чрез съседна Румъния в Киевска Русия, а от нея през Москва на Изток...Поради своето дело светите Кирил и Методий са признати от всички славянски народи като отци на тяхната християнска вяра и култура.“
В заключение енцикликата подчертава огромното значение на двамата братя за културата и икономическо движение в съвременният свят: „Кирил и Методий са като съединително звено, като духовен мост между западната и източната традиции на Вселенската (единната) църква. За нас те са примери и същевременно покровители на икономическите усилия на Църквите-сестри от Изтока и Запада, насочени посредством диалог и молитва към единство в съвършено и пълно общение.“
Глаголицата и създадената на нейна основа кирилица се смятат за едни от многото чудеса на България. За мен те са едни от най-великите. Четох статия, според която във всяка буква на глаголицата е закодиран някакъв духовен смисъл. Има хипотеза, че дори всяка от тях предсказва събитията за определен период от българската история. Всеизвестен факт е, че близо 300 милиона души пишат на кирилица. Съвременните лингвисти смятат, че най-разпространената азбука в света след латиницата е кирилицата.
Тези велики постижения ги дължим на седем души - Свети Свети Кирил и Методий и техните ученици: Климент, Наум, Сава, Ангеларий и Горазд. И разбира се, на българските владетели - Борис I и Симеон Велики, създали благоприятни условия за развитието и разпространението на християнската писменост.
Тези прозорливи славяни са направили неща, непосилни за много хора. Покръстили са голяма част от аланите, покръстили Великоморавия и най-важното – обединили са чрез християнството нас, българите. Дали са ни азбука и вяра, която предците ни са успели да опазят през 200 години византийско и 500 години турско владичество, по време на две национални катастрофи. Те са ни дали вярата, езика и духа, който сме предали на Русия, Беларус, Украйна, Казахстан, Монголия, Сърбия, на неславянските народи дори в бившите съветски републики. И на света. Мъдрите хора казват, че всеки език е прозорец към света. Тези седем книжовници и техните наследници са ни отворили очите на нас, на славяните и на света. Един народ оцелява чрез езика си и вярата си. Затова трябва да се научим да ценим народната си памет, традиции, дух и разум. Да ги уважаваме и да благоговеем пред тях.
Но разпространението на славянския език по света е само една от страните на Кирило-Методиевото дело. Не бива да се забравят и другите ценности, които стоят зад борбата на двамата учени мъже за запазване и утвърждаване на новосъздадената азбука и книжнина. Защото те защитават правото на всеки човек и на всеки народ да говори, да пише и да се моли на родния си език. Константин-Кирил Философ в блестяща полемика с триезичниците доказва, че пред Небето всички народи са равни. И затова днес всеки народ - независимо дали е голям и живее в необятна страна като Русия, или е по-малък, обитаващ "земя като една човешка длан", трябва да има самочувствие и да пази достойнството си, а не да коленичи пред силните на деня.
Според българския мъдрец Беинса Дуно славянството има важна мисия в света: след като е изградена културата на разума и логическото мислене, постепенно да установи нова култура в света – култура на сърцето – на любовта, милостта и саможертвата в името на другите. За това пише и немският философ и антропософ Рудолф Щайнер. В своя беседа българският духовен водач казва, че е непростимо в българското общество да съществува каквато и да било омраза към „братския вам род, който е положил за вас безброй человечески жертви – свята Русия, на която Бог е отредил велико бъдеще.“ Той говори с тъга и за пословичните противоречия и разединение, които пречат на славяните да осъществят мисията си. Затова може би и в момента народите на България, Русия, Украйна преживяват големи страдания. Но страданието пречиства и когато тази чистота се обедини с добродетелите на тези народи, те могат да направят чудеса. Като ценни черти на славянството Беинса Дуно сочи вярата и алтруизма.
И аз съм сигурен, че ако тези качества надделеят, то славянските народи, обединени от любов, а не враждуващи помежду си, могат да помогнат и на всички хора по Земята да направят живота си по-добър и по-красив. Защото, позволи ми да перифразирам една от любимите си песни на Бийтълс: всичко, от което светът има нужда, за да преодолее кризата, в която в момента се намира, е Любовта. Тази любов е закодирана още в безсмъртното дело на Светите братя Кирил и Методий – азбуката, с която са просветили и обединили славяните. Тя именно и книгите, които тези учени мъже са написали, са създадени с любов. Затова за тях средновековните летописци пишат, че са боговдъхновени. Защото „Бог е Любов“.
Дано това, което споделих, да ти помогне поне малко. Не ми се смей, че пак се „паля“, когато разказвам за нещо от историята. 🙂 Историята може да бъде учителка на настоящето и бъдещето ни, както казва моята учителка по история Марияна Димитрова.
Пиши ми пак. Поздрави от малка Провадия!!!
26.04.2015 г. Иван Добромиров Добрев
Гр. Провадия