Форма на управление

Day 2,662, 10:58 Published in Bulgaria Bulgaria by Stolch




Тази статия я пускам като играч с мение по въпроса а не като кандидат президент, затова искам първо да уточня няколко неща.

Аз се кандидатирах за президент с тази статия, преди да бъде обявена промяната на механиката на играта и въвеждането на диктатурата като въжможна фомра на управление.

След въвеждането на промяната с диктатурата, реално всички страни имат простия избор пред себе си и той е да заиграят като отбор или да попаднат под чуждо господство рано или късно. Румънците вече напрактика унищожиха две малкки страни (Швейцария и Малазия), като нагледно показаха точно опасността от налагането на диктатура отвън, затова за мене на този етап и докато механиката за диктатурата е такава каквато е сега, няма практически избор дали да има или да няма диктатура.Тя е наложителна.

Последното важно нещо е, че с въвеждането на диктатурата напрактика се дава възможност за въвеждане на "президентска" форма на управление за постоянно а не само в случаите когато няма конгрес и/или страната е изтрита. Тоест такава форма на управление сме имали вече неведнъж в историята си. Единствената разлика и тя е по-скоро позитивна, е че сега диктатора може да дава и гражданства и да стартира закони за дарения, нещо което преди беше невъзможно и редставляваше проблем за функционалното управление на страната.



Та сега по същество. Има две основни задачи за решаване по отношение на формата за управление и това са, ролята на парламент/държавен/консултативен съвет и начина на избиране на президент/държавен/консултативе съвет/парламент. Да играта има остановена механика за избирането и на президент и на парламент, но с въвеждането на диктатурата се създава и алтернативен метод за "избиране"/налагане на власт и форма на управление. Реално е нужно да се постигне решение легитимирано от мнозинството играчи, което да стане база за бъдещата формула на управление, както и начин на избиране на главата и органите на властта. Алтернативата, да се хванем за гушите, води до само един краен резултат и това е чужд диктатор и възможна съдба като на Швейцария или Малказия.


Политическия модул на играта няма отношение спрямо политическата дейност на различните играчи, той единственно опосредства тази дейност чрез предоставянето на "независима" от самите играчи механика чрез която да могат да правят своя избор. Реално тази механика е формализирана но при желание може да бъде подмината (както правеха дълго време американците като си избираха президент извън играта и след това само формално гласуваха за него във играта). В този смисъл въвеждането на диктатурата не променя по никакъв съществен начин политическата дейност а единствено предоставя алтернативна механика за "изказването" на самия политически избор.


Предимството на изборите е, че предоставя възможност на всички да участват наравно, но и дава възможност на мултаци да накланят везните в дадени моменти. Алтернативата, за избор извън играта елиминира реално мултаците, но поради липсата на възможност да се гарантира участието на всички както и липсата на възможност за неутрално контролиране на изборния процес което води до спадане на доверието.


Поради тази причина, моята принципна позиция е, че диктатора трябва да бъде изборна фигура и тя да се избира чрез съществуващата механика в играта, тоест изборите за президент.

Допълнително, стана ясно, след публикуването на обяснения на механиката на новия модул, че ако диктатора е различен от президента, то той не може да пипа парите по държавните оргове от момента в който започне революция. Това обаче не важи ако диктатора е и президент.


По отношение на праламента мнението ми е друго. Въпреки че изборите ще продължат да са част от играта и при успешна революция, парламента би влезнал в сила в състава в който е избран, той е доказал многократно своятя несъстоятелност и за разлика от президента който чрез механиката на играта може да бъде свален от поста си, депутатите не могат.

За това тук съм за създаването на консултативен/държавен съвет който да иземе функциите от парламента и да се яви негов наследник. Той може спокойно да продължи да функционира на форума на мястото на парламента както до сега.

Формулата за участие и избор според мене трябва да е на базата на хибриден модел на представителство между партиите и МЮтата по следната формула:

10 представители от партиите и 20 от МЮтата.

10те квоти за партиите се разпределят според дяла който те взимат на парламентарните избори, като се закръгля нагоре и 20те квоти за МЮтата се разпределят по 1 представител от топ 10 МЮта по щета и 1 представител от топ 10 МЮта по убийства за предходния месец. КАто ако дадено МЮе в топ 10 и на двете получава двама представители.

Допълнително за да няма играчи като ултработев с по 50+ (в голямата си част фиктивни) участия в консултативния съвет, да се наложи принципа на лимит от не повече от 3 последователни месеца, част от консултативния ствет и не повече от 7 месеца годишно.

Тази формула ще гарантира репрезентативност на всички различни групи от играчи, тези които предпочитата политическата дейност, военните играчи, както и младите играчи.

Допълнителен бонус е, че тази форма на управление, всъщност ще позволи за първи път напрактика да се прилагат санкции спрямо представителите в консултативния съвет ако те започнат да съботират дейноста му и тази на държавата. Как и при какви словия да става това, вече е технически въпрос но релано те могат да бъдат отстранявани и на практика освен само на думи, като по този начин играчи които играят на пук на цялата обшност от години, няма да могат да получават достъп и възможност да го правят поради липсата на механика в играта с която да бъдат санкционирани.

Нови правила на взаимодействие между диктатор/консултативен съвет и тн ще трябва да се изработят, което също ще позволи да се елиминира голяма част от непрактичните и само спъващи работата на сегашния парламент правила без собствена съществена функция. Това напрактиак би означавало въвеждането на президентка република със консултативен съвет който да играе ролята на коректив ако диктатора, правителството започнат да действат против интересите на страната, както и да взима важни решения свързани с международната ориентация на страната.

Всички тези правила и норми на функциониране на тдържавния/консултативен съвет обаче са технически проблем който следва да бъде решен от самите представители след неговото сформиране.

В дългосрочен план това ще ни позволи да изградим министерства и интституции които да могат да подпомагат различни президенти и да не се налага да бъдат сподменяни изцяло със всеки нов такъв, защото вече нямаме лукса на безкрайнно много играчи които освен всичко друго биха имали и желанието и времето а и компететността да извършват различните дейсности свързани с тези ресори. Който успее да го направи най-добре ще има предимство пред останалите.



Та в заключение накратко:



- Въвеждане на президентка република с глава на правителството "диктатор" според механиката на играта, който да бъде избиран на популярни избори които се провеждат на всяко 5то число според механиката на играта, както до сега.

- Въвеждане на консултативен/държавен съвет, който да е коректив на президентската институция и който да е съставен от 30 представители по следната формула:

- топ 5 партии = 10 представители , като квотите са според резултатите от парламентарните избори всеки месец
- топ 10 МЮта по щета = по 1 представител
- топ 10 МЮта по убийства = по 1 представител

*Ако дадено МЮ попада и в двата топа, то то ще има двама представители.

-Налагането на ограничение от 3 последователни мандата за представители във консултативния.държавен съвет, независимо от коя квота дадения играч е попадал там, от 3 поредни мандата и общо 7 мандата в една календарна година.

**ПРедложението за мандатите, не съществено по отношение на формата за управление а само техническо средство за гарантиране на някаква форма на "текучество" на играчи през самия съвет за да не остава той пълен с едни и същи с години наред. Не е задължителна част от "системата".

След свикването на първия такъв съвет, той ще изготви принципните правила по които ще работи и сферите във които ще има последната дума (например влизането и излизане от съюзи на страната).