Практически съвети за успешното общество

Day 1,873, 23:13 Published in Bulgaria Bulgaria by Sasha Vladimirovna


[тази статия е част от конкурса "Мастиленият лабиринт"]

В България напоследък стана модерно да си признаваме, че нещо не е наред и постоянно да си повтаряме, че трябва да направим нещо. Това кара много хора да се чувстват горди и умни, когато водят разговор по темата. Обаче отстрани изглеждат точно толкова окаяно, колкото и човек с наднормено тегло, който е наясно, че трябва да се стегне, но продължава да си седи вкъщи и да се оплаква.

Последната фраза от тефтера на Левски е "Народе???." - много хора пропускат точката и продължават да циклят върху същите въпроси. А те пък си остават все така риторични, висящи във въздуха, защото всеки пита, а никой не смее да си отговори. Затова днес ще акцентирам върху точката. Предлагам няколко прости решения, които можем да прилагаме всеки ден и малко по малко да просперираме във всеки аспект от живота си.

[background music - Always Look On The Bright Side Of Life - Sing Along]

1. Спрете да се оплаквате и започнете да работите за себе си:

- Започвайте деня си с чаша гореща вода или билков чай и 15 минути мълчание. Това е най-простият вид медитация, а умът и тялото се нуждаят от това. Обърнете внимание на собствените си мисли в този момент - те показват състоянието ви и нагласата ви.

- Мислете в перспектива. Направете си дългосрочни планове, запишете ги на лист хартия, който поставете на място, където ще го виждате всеки ден. Опишете цели и подцели с подробности, определете си крайни срокове и ги спазвайте. Направете си списък с хората, които могат да ви помогнат при осъществяването им.

- Съпоставете ценностната система на целите ви с вашата собствена. Създайте си персонален етичен кодекс.

- Не се вкопчвайте в мечтите и плановете си. Пожелайте си ги, определете ги ясно и после ги забравете. Колкото по-малко мислите и се притеснявате за тях, толкова по-бързо ще ви изненадат приятно. И за да станат реалност, основната ви енергия да отива за тяхното осъществяване.

- Напишете си план Б. Изживявайте неутрално победите и загубите.

- Запомнете формулата: Успех = Лидерство х Умения х Любов = Характер х Умения х Действия. Не забравяйте - Вселената си умира да ви помогне, но също така обича действието!

- Спортувайте. За лидерите и силните личности най-подходяща е кундалини йога, тъй като тази практика работи на няколко нива - физическо, емоционално, умствено и духовно. Важно е да не е соло спорт като борбата, а да е нещо колективно.

- Инвестирайте в себе си - например в книги. Прочетете "Правилата на живота" на Хорас Джаксън Браун и "Отвори сърцето си" на Аджан Брам. Увеличете списъка със заглавия заглавия, обогатявайте се редовно.

- Противно на схващането, масово разпространено в България, сеансите с психолог не са само за болни хора и това не е нещо срамно. Напротив - полезно е и има много нормални хора, които го правят. Разбира се, това е само опция, в случай, че решите да опитате. Друг вариант е груповата терапия от типа на семинарите за личностно развитие.

- Правете всичко с любов.

2. Отношението ви към парите показва отношението ви към живота. Ето няколко насоки как да се справите с паричните проблеми и да спрете да се страхувате от парите:

- Водете си финансов отчет на личните средства. Това е първата крачка към поемане на контрол върху вашите пари.

- Прочетете "Богат татко, беден татко" на Робърт Кийосаки (а и останалите му книги) и започнете да играете "Cash Flow" - играта на сайта му е безплатна. Така ще увеличите финансовата си интелигентност и ще се научите как да задържате парите си, а после ще предадете този безценен опит на децата си.

- Информирайте се - четете списание Форбс, вестник Капитал и др. Може да се запишете и на курс за инвеститори.

- Започнете да мислите как парите да работят за вас, а не вие за тях. Отделяйте 10% от приходите си за инвестиции и започнете да си купувате акции и ценни книжа, да оперирате на борсата или да търгувате с недвижими имоти - така малко по малко ще можете да трупате пасивен доход и в един момент да сте независими от заплатата си.

- Не се вкопчвайте в парите. Отделяйте 10% от приходите си за благотворителност. Така правят истински богатите хора, защото те знаят, че парите трябва да се движат, а не да се спират. Принципът на парите е като скачените съдове - когато отпускаш отдолу, отгоре идват още и така потокът на парите продължава и се увеличава. Важно е, когато давате, да е от сърце.

- Плащайте си данъците. Те са част от потока на парите, който не трябва да спира.

- В бизнеса има една интересна закономерност: Доходите на човек са средноаритметични на тези на петимата души, с които той най-много общува. Помнете, че тук може да не става въпрос за най-добрите ви приятели, тъй като говорим за онези, с които реално прекарвате време най-често.

3. Мислете мащабно, помагайте на другите:

- Правете по нещо добро за някой друг и усмихвайте някого всеки ден. Служете осъзнато и целенасочено.

- "Предай нататък" е чудесен модел, напълно приложим и при добро желание може да се разпространи доста бързо.

- Друг пример е изпратеното послание. Помислете си за човек, когото познавате, който ви е вдъхновил, и му напишете писмо. Изпратете го на хартия, по нормалната поща. Това би зарадвало много повече от имейл или съобщение във фейсбук.

- Когато се събирате с колеги или приятели, всеки да напише на листче своето желание. В края на вечерта, преди да си тръгне, да изтегли листчето на друг човек и да го изпълни (или поне да го подпомогне).

Това са само примери и препоръки към онези, които наистина искат да направят своята крачка към по-добър живот - на индивидуално и колективно ниво. На пръв поглед това може да няма общо с обществото, но всъщност нещата се случват точно така - стъпка по стъпка, човек след човек.

Оказва се, че на тежкия въпрос има простичък и дори приятен отговор. Пожелавам на онези от вас, които решат да действат, без значение дали ще се засечем по трасето или не, да бъдем вдъхновение за останалите и верижната реакция да поеме по своя път към собствената ни свобода и благоденствие.