Красиви съзвездия

Day 1,745, 16:07 Published in Bulgaria Bulgaria by Armaga

Вероятно повечето от вас живеят в големите градове. Не можете да видите повече от 2 дузини звезди. Трудно виждате повече от 2-3 съзвездия на небето.
Извън града обаче всичко е различно. Може да се види Млечния път(който наистина е оставил бяла пътека). Може да се видят десетки съзвездия наведнъж.
Някой ще си каже, какви са тея глупости, мечки, кучета, китове и други? Не вярвам в хороскопи и такива чудесии, но ми се иска, чрез някакви снимки да покажа някои от красивите съзвездия.
В статията, ако пиша коментар по снимките, то те се отнасят винаги за първата снимка, която е без обозначенията. Чрез другата снимка вие можете да придобиете представата за това каква всъщност е възприетата форма на даденото съзвездие.

Всеки от вас може да запише коментар и да каже кое съзвездие му харесва.




И така, започвам:





Това е красивото съзвездие Орион, известно още под името Ралица. В действителност дори и извън града с невъоръжено око няма да видите чак толкова много звезди. Но 7-те най- ярки звезди светят победоносно, плюс 1 малко по- малко ярка звезда горе, очертават формата на митичния герой Орион.
Най- ярката звезда е синият свръхгигант Ригел, лявото коляно на съзвездието(ваше долу дясно).
Звездата Бетелгейзе, която е на дясното рамо(ваше горе вляво) е пък може би най- интересната звезда в съзвездието. Това е червен свръхгигант от спектрален клас М2 и вече е към края на живота си. Вече изчерпва запасите си от хелий, което означава, че е остават стотици години, преди да избухне, като свръхнова.
Под пояса на съзвездието може да се наблюдава мъглявината Конска глава(с помощта на дори на малък бинокъл).
Митологията също е интересна, но няма да правя статията по- дълга.
Най- добре се вижда от България през месец януари(тук се споменава за часови пояс от 21:00 часа).



Това е следващото съзвездие:





Това е добре познатото на всички съзвездие- Голяма мечка. То е известно и под името Колата. Според представите на древните гърци, северната земя била земята на мечките и нарекли това северно съзвездие- Голяма мечка.
Броят на главните звезди в това съзвездие е 7.
Това съзвездие винаги може да бъде наблюдавано в България- никога не залязва(във всяка една нощ можете да го намерите на небето). Все пак най- добре се вижда през месец април(21:00).
Звездите Мерак и Дубхе, които на снимката са най- отдясно, винаги(в настоящето) сочат към Полярната звезда, защото все пак това съзвездие обикаля около Полярната звезда.
Единствено звездата Дубхе е към края на живота си. Тя вече се е превърнала в червен гигант.



Ето го поредното съзвездие:



Трудно ви беше да се ориентирате. Не можахте да откриете формата. Това е известното съзвездие Малка мечка и ако не сте отдалечени от големия град, не можете да видите характерната форма. Все пак черпака е обърнат надолу(в долната половина на снимката), а Полярната звезда е в горната половина на снимката(опашката на мечката).
Ето едно изображение, с което да придобиете по- ясна представа за съзвездието:



Това съзвездие по всяко време е над хоризонта на нашите географски ширини. Почти изцяло е обгърнато от съзвездието Дракон. Съзвездието Малка мечка е невзрачно, като го погледнете на небето, дори и далеч от града в безлунна и ясна нощ. Все пак то е толкова известно, заради Полярната звезда, която е ориентир. Тази звезда е син гигант и видимата ѝ звездна величина е 2-ра, като е по- бледа от 3 от звездите от Голяма мечка.
След стотици години, Полярната звезда вече няма да е полярна. Например, около 10 000- та година, полярна звезда ще е Денеб от съзвездието Лебед, а около 14 000- та година- полярна ще е звездата Вега от съзвездието Лира. Чак след 26 000 години, Полярната мечка ще е на същото видимо място, където е сега. Всичко това се дължи на прецесията на северния небесен полюс.



Това е следващото съзвездие:





Това е съзвездието Воловар. На него сияе оранжевият гигант Арктур, която е 4-тата най- ярка звезда, която се вижда от нашата планета. Вече е започнала да изгаря хелий, което означава, че наближава края на живота си. Това съзвездие се вижда най- добре през пролетта и лятото. Иначе главните звезди на съзвездието са 7, които очертават характерната форма на това съзвездие.



Още едно съзвездие:





Това е едно малко съзвездие, което е съседно на съзвездието Воловар. Казва се Северна корона. Извън града се вижда красотата на това съзвездие. В центъра на короната сияе звездата Гема (2-ра звездна величина). Иначе още 5 звезди от 4-та звездна величина изграждат формата на съзвездието(короната).
Най- добре се наблюдава това съзвездие през пролетта и лятото.



Поредното северно съзвездие:





Това е околополюсното съзвездие Касиопея. На нашите географски ширини, то е винаги над хоризонта. То лежи на Млечния път и това го прави още по- красиво. 5-те най- ярки звезди попринцип са видими и от градовете и образуват разтеглена буква W или M. Извън града с малко повече фантазия, можете да оприличите съзвездието на полярна мечка, с форма на черпак съставен от 7 звезди(подобно на Малка и Голяма мечка).



Съзвездие, което лежи на Млечния път:





Това е съзвездието Лебед. То се нарича още и Северен кръст. Най- добре се вижда през летните и есенните нощи. Най- ярката звезда в съзвездието е синият гигант Денеб. Тя е разположена на горния връх на кръста(в снимката е долу вляво). В съзвездието има много на брой интересни обекти.



Поредното съзвездие, лежащо на Млечния път:





Това съзвездие е Орел. Намира се върху най- красивата част на Млечния път. Наистина се забелязва това, когато даден човек се намира далеч от градските светлини. Най- ярката звезда в това съзвездие е Алтаир. Фигурата, с която може да се оприличи това съзвездие е орел, който е разперил криле. На снимката се вижда, че той лети отдясно-наляво.
Това съзвездие се вижда най- добре през месец август.



Още едно северно съзвездие:





Това е съзвездието Колар. Най- ярката звезда в това съзвездие е Капела, която се намира в най- долната част на снимката и е жълта на цвят. Интересното е, че звездата Капела участва в двойна звездна система, която може да бъде наблюдавана само с мощни съвременни телескопи.
Друг много интересен обект е звездата епсилон от Колар. Всъщност това е звездна система съставена от 2 компонента, които са с огромни радиуси. По- голямата компонента е толкова голяма, че ако я поставим на мястото на нашето Слънце, тя ще се побере до Сатурн, включително. Независимо от това тя е трудно забележима дори в големи телескопи, защото е изстинала звезда(под 1500 градуса) и излъчва лъчи главно в инфрачервения спектър.
Най- добре се вижда това съзвездие от нашите географски ширини през зимата.



Това е следващото съзвездие:





Това е съзвездието Голямо куче. То е известно най- вече заради звездата Сириус, която е най- ярката звезда на нашето небе след Слънцето. Звездната ѝ величина е -1,4''.
Това съзвездие се вижда най- добре през зимата от нашите ширини.



Южно съзвездие:





Това е съзвездието Южен кръст. Едно от най- известните съзвездия. Също така е най- малкото от всичките 88 съзвездия. За жалост, не може да бъде наблюдавано от нашите географски ширини.



Съзвездие, което лежи на еклиптиката:





Това е съзвездието Бик(Телец). В долната половина на снимката се вижда главата на бика, която е съставена от 5 по- ярки звезди. Най- ярката звезда е червеният гигант Алдебаран, който е и окото на бика. Отзад, в лявата част на снимката има 2 раздалечени, но ярки звезди от това съзвездие, които на снимката са сини на цвят.
Това съзвездие се наблюдава най- добре през зимата.
В дясната част на снимката се вижда звездния куп Плеяди.
В близост до звездата Алдебаран(само видимо) е разположен звездният куп Хияди.
В това съзвездие е разположена Ракообразната мъглявина, която е остатък от избухване на свръхнова(1054 година избухва, макар че в действителност се е случило преди повече от 5000 години).



Още едно съзвездие:





Това е съзвездието Близнаци. Кастор и Полукс са 2-те най- ярки звезди в съзвездието. Те изобразяват главите на близнаците. Полукс е по- ярката от 2-те звезди, които за разположени в горната част на снимката. Интересното при звездата Кастор е, че е част от шесторна звездна система. Друго интересно за това съзвездие е, че 14 звезди са по- ярки от 3-та звездна величина.
Съзвездието се вижда добре през зимата от нашите географски ширини.



Още едно зодиакално съзвездие:





Това е съзвездието Лъв. Намира се най- високо на небето през месеците март и април. Най- ярките звезди в съзвездието са Регул и Денебола. Има интересни обекти в това съзвездие, но те могат да бъдат наблюдавани само с телескоп. Регул, която е най- ярката звезда(син гигант), участва в двойна система.



Още едно съзвездие:





Това е съзвездието Скорпион. То се наблюдава най- добре през месец юли от нашите географски ширини. Независимо от това, то никога не се издига високо над хоризонта в нашия регион.
Това е красиво съзвездие. Това е едно от малкото съзвездия, на които формата му наподобява на името му, а именно скорпион. Антарес е най- ярката звезда в това съзвездие. Името му означава съперник на Марс. Звездата е червен свръхгигант.
В съзвездието се срещат много на брой интересни обекти за наблюдение с телескоп.



Всеки един от вас може да каже кое съзвездие му харесва най- много. Разбира се, аз писах кратка информация и публикувах снимки относно съзвездия, които смятам, че са красиви и интересни. Постарах се да намеря снимки, които да покажат съзвездията по един по- различен начин, както би се виждало през един голям бинокъл или малък телескоп(откъм брой звезди).
В действителност ще видите доста по- малко звезди(до около 100 за съзвездие), ако сте далеч от големия град, в ясна тъмна нощ.


Надявам се, че ви е харесала статията.