Вулкани

Day 1,650, 14:07 Published in Bulgaria Bulgaria by Armaga

Ето я втората статия относно различните природни бедствия. В нея ще представя някои факти за вулканите, които ще бъдат основа за следващата статия, която ще е относно вулканичните изригвания.

Вулканите се срещат основно в земетръсни зони. Най- разпространени са по Тихоокенския огнен кръг. Те са опасни, но и много красиви

Тук ще представя някои основни видове вулкани:

1)Стратовулкани- това са вулкани, които са високи и имат форма на конус. При този вид вулкани се наблюдават периодични силни и слаби изригвания. Тези видове вулкани се срещат най- често на границата на две тектонични плочи. Това е един от най- опасните видове вулкани. При изригване на такъв вулкан се отделя голямо количество серен диоксид. Това може да намали температурите в дадени региони от света.
*На връх Тамбура през 1815 година е най- голямото изригване, което е било записано. То е толкова силно, че през следващата година, температурите на нашата планета са били с около 3,5 градуса по Целзий по- ниски от нормалните.
Някои известни стратовулкани- Попокатепетъл(Мексико), Фуджи(Япония), Везувий(Италия), Етна(Италия) Кракатау(Индонезия), връх Тамбора(Индонезия), Хекла(Исландия)
На първата снимка представям вулкана Фуджи:


На тази снимка представям вулкана Попокатепетъл, видян от Мексико сити:


На тази снимка представям вулкана Везувий, сниман от Неапол:


На тази снимка представям вулкана Хекла:


2)Щитови вулкани- това са вулкани, които основно изхвърлят лава. Причината, за да се наричат така е, че заемат голяма площ и не са особено високи. Нормалните размери на един такъв вулкан са около 5-6 километра в диаметър и 500-600 метра високи. Тези вулкани се срещат основно в: Хавайските острови, островите Галапагос, Исландия и Източна Африка.
*Най- широкият щитов вулкан в света е Мауна Лоа. Името му означава дълга планина. Тя се намира на Хавайските острови. Надморската ѝ височина достига 4 169 метра и е широка около 97 километра.
**Най- високият щитов вулкан в света е Мауна Кея. Надморската му височина достига 4 210 метра.

Ето как изглеждат тези два вулкана:


3)Подводни вулкани- тези вулкани се срещат основно в окенските хребети. За тях няма много факти. Предполага се, че 75% от магмата изригва от такива вулкани.
Ето как изглежда изригване на такъв вулкан.


4)Кални вулкани- това са вулкани, които изригват кал. Тези вулкани се срещат в разломни зони. Идентифицирани са около 700 такива вулкана. Температурата на материала, който изригва от този вид вулкани е много по- ниска от другите видове. Над 85% от газта, която излиза при изригване от такива вулкани е метан. Размерите на най- големия кален вулкан са около 10 километра в диаметър и 700 метра височина. Повечето такива вулкани обаче са доста малки по размери.

Ето снимка на серия от такива вулкани:


5)Ледникови вулкани- Това са вулкани, които са замръзнали. Когато лавата изригва, ледът се разтопява. Тези вулкани се срещат основно в Исландия и Антарктида.

Ето как изглежда вулканът Eйяфятлайокутл преди изригването:


Как изглежда същия вулкан по време на изригването:


6)Супервулкани- това са вулкани, които могат да направя изригване, чрез което да изхвърлят материал с обем от над 1 000 кубически километра.
Тези изригвания са хиляди пъти по- големи от повечето изригвания, които са се случват попринцип. Изригванията са толкова мощни, че кратерът буквално се срутва и се образува калдера. Калдерата представлява езеро, което се образува в резултат от срутването. Тези вулкани, чрез своите изригвания имат потенциала да променят климата на нашата планета за определен период от време и да предизвикат малка ледникова епоха. Такива вулкани изригват веднъж на стотици хиляди години.
Примери за такива вулкани са: Йелоустоун(САЩ), Дългата Долина(САЩ), Валес Калдера(САЩ), езерото Тоба(Индонезия), Вулкана Таупо(Нова Зеландия), Айра Калдера(Япония).

Снимка от Дългата Долина(САЩ). Можете да видите, че цялата долина всъщност е кратер на супервулкан:


Снимка от езерото Тоба. Това езеро представлява кратер на супервулкан:


7)Комплексни вулкани- Това, например могат да бъдат стратовулкани, които образуват калдера, тоест езеро в резултат от вулканично изригване.
Примери за такива вулкани са: Йелоустоун(САЩ), Дългата Долина(САЩ), Келимуту(Индонезия), Пакая(Гватемала)

Снимка от вулкана Келимуту:


Снимка от река Йелоустоун, която е част от тази калдера:


Снимка на изригването на вулкана Пакая през 1976 година:


Надявам се, че статията ми е била интересна.