Парламентарен отчет за мандат 04-05.2016

Day 3,110, 11:42 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian Government
Здравейте българи,

Изминалият мандат беше първият от много време с истински действащ парламент. Въпреки, че има какво да се желае откъм активност и участие като цяло се справихме добре – имаше няколко от редовните изцепки с ЕВ и импийчи, но като цяло се свърши предимно полезна работа.

1. Външна политика и войни

Тук парламентът бе най-активен откъм участие в дискусиите – за съжаление по обясними причини всичко се разви в скритата секция на форума, важните моменти са няколко . Най-сериозна естествено бе темата за преразпределението на силите по картата и нашата бъдеща ориентация към един или друг съюз – след разглеждане на евентуалните варианти надделя виждането засега да не правим нищо и да изчакме нещата да се избистрят, естествено държим силно на запазването на специалните си отношения с Македония.
Другият важен момент бяха ресурсните войни – въпреки че въпросът бе сериозно дискутиран не можахме да направим много – все пак парламентът свърши каквото беше в неговите възможности – бяха гласувани нужните закони за ЕВ и съответно коригирани и данъците. Основният проблем беше в липсата на информация и провалът тук е по-скоро на изпълнителната власт – плановете и стратегиите не се комуникираха или поне това не се правеше навреме. Това създаде невярното впечатление, че не се прави нищо, което доведе до ненужно напрежение и послужи за оправдание за опит за импийчмънт пуснат в нарушение на правилника. Дано бъдещите президенти да си направят съответните изводи и да информират навреме Конгреса за своите действия и намерения – може да не можем пряко дам помогнем, но трябва да сме информирани какви ги върши правителството – в противен случай винаги ще се намерят кандидати за слава, които да цъкнат закончето за импийч ако им се даде и най-малкия повод.

2.Финансова политика и бюджет.

В тази област започнаха интересни процеси – в продължение на няколко диктаторски мандата бяхме свидетели на безотговорно отношение към държавните финанси – милиони валута държавни пари бяха похабени само за вдигане и сваляне на диктатори, отделно другите не малки харчове със съмнителен резултат.
По тези и други причини парламентът свали и отказа да вдигне отново работния данък – след като парите на данъкоплатеца не се харчат прозрачно и целесъобразно, по-добре да си остават в хората. Също така бе приет изцяло нов закон за държавния резерв – парите в него ще се съхраняват в държавната хазна и решението да се харчат ще се взима единствено от парламента – това е опит да се намалят злоупотребите от бъдещи президенти и диктатори, дано да бъде успешен.
По гореописаните причини се въздържахме и от донейти към хазната, макар че се намериха хора да пускат и гласуват такива без исканията на кабинета и президента да са обосновани с каквото и да е. Държавните финанси винаги са били и ще си останат гореща тема, въпросите за данъците и резерва ще се дискутират и следващите мандати – трябва да се намери решение, което да спре безотговорното пилеене на средства.

3.Други въпроси

Беше приет нов правилник на парламента – целта е да се опрости и да се улесни бъдещото взимане на решения. Остава като висящ въпроса за доброволната диктатура – може в бъдеще да се наложи да се пуска такава по чисто стратегически причини и е добре да има правилник как да се прави това.
Като цяло, това беше всичко основно през този един месец, желаем на следващите още по-успешен мандат!