Rzecznik Rządu #3: Porozumienie / Placówki dyplomatyczne

Day 1,605, 09:49 Published in Poland Poland by Rzecznik Rzadu



Ahoj!

Taki dość niestandardowy artykuł zaczynamy od najnowszej, dobrej informacji w sprawie Wojska Polskiego, którą z uwagą śledziła polską społeczność. Można śmiało powiedzieć, że spór został definitywnie zażegnany i obie strony są zadowolone z rozmów i zawartego porozumienia. Po szczegóły zapraszam poniżej.
Chcemy też zwrócić uwagę na rekrutację na szefów misji dyplomatycznych, niegdyś zwanych ambasadorami. Pojawiła się nowa ustawa w tej kwestii i MSZ pragnie na łamach RR poinformować o tym społeczeństwo. Aby uruchomić program potrzeba nam aktywnych dyplomatów, dlatego Ministerstwo szuka ambitnych ludzi do pracy na placówkach.
Wydanie z analizami wojennymi powinno pojawić się jutro lub pojutrze.




Miło mi poinformować, że udało się stronie rządowej oraz Wojsku Polskiemu wypracować porozumienie, które kończy napięcia w stosunkach między tymi stronami. Pełny jego tekst pojawił się już w artykule WP, lecz dla formalności publikujemy go również tutaj.


1. W ciągu 1 (jednego) dnia od daty podpisania niniejszego porozumienia dowództwo Wojska Polskiego przedstawi Prezydentowi do akceptacji propozycję Głównodowodzącego (GD) nie budzącego takich wątpliwości, jak dotychczasowa kandydatura. Prezydent po akceptacji powoła tę osobę na stanowisko GD.

2. Prezydent nie będzie korzystał z praw opisanych w Ustawie Regulującej Zasady Działania Wojska Polskiego (dalej: Ustawie), w szczególności zobowiązuje się nie powoływać GD innego niż przedstawiona kandydatura (w razie jej odrzucenia) bez konsultacji z dowództwem WP.

3. Strony uzgadniają, że rozpoczną niezwłocznie rozmowy dwustronne: przy udziale WP (dowództwa i żołnierzy) oraz przedstawicieli Rządu, w celu rozwiązania problemów we współpracy na linii Rząd-WP i problemów w funkcjonowaniu WP. Uzgadnia się, że rozmowy te:
* będą prowadzone na zasadach partnerskich, a nie na zasadach zwierzchnictwa
* odbywać się będą z poszanowaniem i równoważnym głosem dla wszystkich stron
* rozpoczną się od zdefiniowania po obu stronach wzajemnych zarzutów i pomysłów na naprawę konkretnych problemów
* zakończą się do końca kadencji Kongresu, tj. 25 kwietnia
* będą moderowane przez moderatora zaakceptowanego przez wszystkie strony
* zakończą się podpisaniem dokumentu analogicznego do niniejszego

4. Strony uzgadniają, że porozumienie opisane w pkt. 3. będzie przekazywane następnym kadencjom dowództwa WP i Rządu. Będzie to wiążący dokument regulujący relacje Rząd-WP, a jego zmiana odbywać się będzie analogicznie, na drodze porozumienia, z udziałem minimum Rządu i dowództwa WP (w sprawach niepilnych przy udziale również żołnierzy WP).

5. Strony uzgadniają, że po podpisaniu i każdej aktualizacji porozumienia opisanego w pkt. 3. i 4. podejmą wspólnie wszelkie możliwe kroki w celu zmiany Ustawy pod kątem dostosowania jej zapisów do zawartego porozumienia . W szczególności strony zgadzają się, że niezwłocznej zmiany wymagają zapisy dotyczące powoływania G😨 w taki sposób, aby to dowództwo WP przedstawiało kandydaturę GD, a Prezydent jedynie ją aprobował.

6. Rząd ePolski deklaruje pozostawienie organizacji należących do WP, w szczególności organizacji Wojsko Polskie wraz ze znajdującą się na niej gazetą - biuletynem informacyjnym WP - w dyspozycji dowództwa Wojska Polskiego.

7. Z chwilą podpisania niniejszego porozumienia Rząd odwiesza dzienne finansowanie WP oraz ponownie uruchamia współpracę na linii MON-WP. Wojsko Polskie deklaruje gotowość bojową i pełną dyspozycyjność oraz podległość rozkazom MON.

8. Porozumienie niniejsze zostanie opublikowane w jednolicie brzmiących wersjach w gazecie WP oraz gazecie Rzecznika Rządu.

9. W tych samych artykułach w gazetach obie strony przeproszą za obraźliwe i szkalujące nawzajem wypowiedzi członków Rządu oraz członków i dowódców WP.

10. W tym samym artykule RR Rząd opublikuje jednoznaczne i jasne stanowisko w sprawie dawnych państwowych firm Wojska Polskiego, które to stanowisko przedstawił MGiF na forum Kongresu.

11. Porozumienie wchodzi w życie z chwilą podpisania przez wszystkie strony.

Sygnowano dn. 10.04.2012 (1603 erepDay):

zarząd WP:
(-) tmsn
(-) hesar
(-) Rutek Wielki

Minister Obrony Narodowej ePolski
(-) Marvin’

Prezydent ePolski (-) Coolerck


Uzupełnienie: Rząd uznaje, że firmy znajdujące się w posiadaniu Wojska Polskiego, a będące kiedyś własnością państwa, zostały przez WP spłacone i nie będzie rościć sobie do nich żadnych praw.

Pozostaje się tylko cieszyć, że obie strony, mając na uwadze dobro Polski, usiadły do wspólnego stołu rozmów i postanowiły szybko opracować tę ugodę, która zapobiegła dalszej eskalacji kryzysu. Strona rządowa przeprasza za wszystkie słowa, które mogły urazić godność żołnierza Wojska Polskiego, które wielokrotnie dowodziło swoją wielka wartość bojową i oddanie dla sprawy Polski. Mamy nadzieję, że cała sprawa w ostatecznym rozrachunku doprowadzi do wzmocnienia relacji między rządem a WP opartych na wzajemnym dialogu i szacunku.





Kilka dni temu przyjęta została przez polski kongres Ustawa o funkcjonowaniu misji dyplomatycznych Polski, która powołuje do życia funkcję na kształt dawnych ambasadorów. Za sumienne i dokładne wypełnianie zadań, szefowi danej misji, którego zadaniem jest godne reprezentowanie Polski za granicą oraz przygotowywanie przydatnych raportów, przysługuje odpowiednie wynagrodzenie.

Z tego względu ogłaszamy nabór na szefów misji dyplomatycznych. Wszystkich chętnych i odpowiedzialnych zapraszamy do zgłaszania w tym formularzu (wypełniają go również obecni ambasadorowie). Podkreślamy, że szukamy tylko ludzi, których będzie cechować poważne podejście do sprawy i którym będzie zależeć na dobrym wypełnianiu swoich obowiązków. Wszystkich innych prosimy o nie zgłaszanie się.



Pozdrawiam!
Rzecznik Rządu: Ghanim

Czytaj i subskrybuj:












Szatę graficzną wykonał S'til