[Vikat] Mis on Vikati koefitsent ja kuidas seda arvutatakse?

Day 2,403, 10:37 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Nüüdseks on Riigikogu aktiivsusraportites Vikati koefitsenti arvutatud juba üle poole aasta. Antud artikli eesmärgiks on põhjalikumalt seletada ja piltlikustada Vikati koefitsendi olemust ning anda parem pilt sellest, kui suur on iga RK liikme mõju tema partei Vikati koefitsendile.

Vikati koefitsent loodi 2014. aasta alguses, siis kui ajaleht Vikat hakkas välja andma Riigikogu aktiivsusraporti täiendatud varianti.

Vikati koefitsendi eesmärgiks on hinnata Riigikogu valimisnimekirjade koostamise kvaliteeti. Mida lähemal on koefitsent nullile, seda viletsama kvaliteediga oli valimistel kandidaadite järjestus ja mida lähemal on koefitsent ühele, seda parema kvaliteediga oli valimistel kandidaatide järjestus nimekirjas. Sellist loogikat rakendame selleks, et soodustada aktiivsemate isikute valimisnimekirjas ettepoole panemist.

Kuidas Vikati koefitsenti arvutatakse?

Vikati koefitsendi arvutamine on tegelikult väga lihtne. Iga konkreetse partei RK saadiku hääletamisaktiivsusel on erinev mõju partei Vikati koefitsendile. Valimisnimekirjas viimasel kohal olnud isik annab 100% aktiivsuse korral parteile ühe punkti, eelviimane saadik maksimaalselt 2 punkti, tagant kolmas saadik 3 punkti jne. See kui palju punkte aga konkreetne isik parteile annab sõltub tema aktiivsusest. Näiteks kui saadik kes saab maksimaalselt anda 4 punkti osalusprotsent hääletustel on 25% annab ta parteile 1 punkti.

Nüüd pikem näide:

Kui partei nimekirjas sai sisse 4 isikut, siis vastavalt asetusele annab konkreetse saadiku koht erineva osakaalu aktiivsusnäitajast. Esimene koht annab maksimaalselt 4 punkti, teine 3, kolmas 2 ja neljas 1 punkti. See palju punkte konkreetne saadik reaalselt annab sõltub otseselt tema hääletuse aktiivsusest.

Selleks, et kõikide nimekirjade tulemus saaks ühtsesse skaalasse jagatakse punktisumma partei maksimaalse võimaliku punktide arvuga.

st kui 4 liikmelises nimekirjas on kaks esimest 100% aktiivsed ja viimased kaks täiesti passiivsed tuleb Vikati koefitsent selline- 4*1+3*1+2*0+1*0=7 nüüd jagame läbi maksimaalselt saavutava punkti summaga mis on- 4+3+2+1=10 ja vikati koefitsent on 7/10= 0,7 lihtne😉

Kui aga kaks viimast on aktiivsed ja kas esimest passiivsed on tulemus-> 4*0+3*0+2*1+1*1=3
ja koefitsent tuleb siis-> 3/10= 0,3


Järgnevalt toon ära aga tabeli, mis näitab, kui suurt rolli mängib erineva fraktsiooni suuruse korral konkreetne isik partei Vikati koefitsendi arvutamisel. Rohelisega on toodud asetus nimekirjas ja kollasega protsentuaalne osatähtsus nimekirja koefitsendi arvutamisel. Selleks, et saada teada Sinu kaalu partei Vikati koefitsendi arvutamisel leia kõigepealt tulp kus on sama palju liikmeid kui Sinu fraktsioonis. Lõbusat avastamist 😛

Kliki tabelil, et näha seda suuremalt.