[Vikat] Mäluturniir: ENSV, oh aegu... (mäluturniirieelne äratus)

Day 2,537, 10:43 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Kohe kohe saabub see ajalooline päev, mil ajaleht Vikat korraldab järjekordse "Mäluturniiri" mälumängu. Seekordne mälumäng on võrreldes eelmistega natuke erinev kui tavaliselt, kuna küsimused avaldatakse enne kui on võimalik oma vastused teele panna. Kuna seekordsetele küsimustele ei ole eriti lihtne vastuseid leida on igati soovitatav, et kõik kes küsimustest midagi arvavad ka oma arvamust avaldaks ja annaks oma nö. "eksperthinnangu." Oodatud on nii spekulatsioonid ja ka kindlad teadmised kõigilt, kellel need küsimused mingisuguseid mõtteid tekitab või nostalgiahetke põhjustavad. Head lõõpimist 😃

1) Vanadel hallidel aegadel müüdi mitmesuguseid autokütuseid. Autokütuseid tähistati tähega A, sellele järgnes tavaliselt number, mis tähistas bensiini oktaaniarvu. Näiteks paljud nooremad ei tea, et ENSV-s müüdi selliseid kütuseid nagu A-66, A-72, A-76, AI-93 ja AI-98. Viimaste kahe kütusemargi kättesaadavus oli tihti raskendatud, eriti AI-98, mida ilmselt enamusel elujooksul kordagi oma masina paaki valada ei õnnestunud. Kuid lisaks teada tundud traditsioonilisele märgistusele oli saadaval ka üks eripärane autokütus mille nimeks oli „Ekstra“. Kütust „Ekstra“ kasutati masinatel GAZ-24, „Tšaika“ GAZ-13 ja ZIL-111. Siit aga küsimus, kui suur oli kütuse „Ekstra“ oktaaniarv?

a) 80
b) 95
c) 98
d) 100 (nn. lennukikütus)



2) Nõukogude Eestis vastavalt NSV Liidu Ülemnõukogu Presiidiumi 1981. aasta 26. jaanuari seadlusega „Kohalike maksude kohta“ muudeti sõidukite maksustamist. Vastavalt sellele seadusele kehtis igaaastane automaks. Automaksu maksti vastavalt sõiduki mootori nimivõimsusele hobujõududes. Alevites ja maa-asulates maksti 10 kopikat hobujõu kohta, teistes linnades peale Tallinna maksti 15 kopikat hobujõu kohta. Küsimus: Kui palju pidi maksma Tallinna elanik automaksu ühe hobujõu eest?

a) 20 kopikat
b) 25 kopikat
c) 30 kopikat
d) 35 kopikat



3) Nagu me juba eelnevalt teame, müüdi ENSV-s väga eripärasedi kütuseid. Lisaks laiale oktaaniarvu diapasioonile jagunesid kütused veel omakorda, vastavalt GOST 2084-77 standartile, suvisteks ja talvisteks kütusteks. Järgnevalt peadki märkima ära kütused, mis ei jagunenud omakorda veel suviseks ja talviseks versiooniks:


A-66
A-72
A-76
AI-93
AI-98
„Ekstra“


4) Paljudele võib küll tulla imestusena fakt (tegelikult mida siin ikka imestada), et N. Liidus müüdavatele autorehvidele kehtis ka tehasegarantii. Garantii kehtis 5 aastat. Igal rehvil oli määratud norm kui kaua see pidi vastu pidama. Kui rehv langes rivist välja enne normiks seatud läbisõitu siis rakendus garantii. Kui rehviga oli sõidetud vähem kui „x“ kilomeetrit, siis vahetati rehv välja. Kui aga läbisõit ületas „x“ kilomeetrit, siis kompentseeriti rahaliselt normist puudu jäänud kilomeetrite ja normi suhtarvu järgi. Küsimus: kui suur on „x“?

a) 5000 kilomeetrit
b) 10 000 kilomeetrit
c) 15 000 kilomeetrit

5) Kõik me teame, et ENSV-s oli hoolimata väikesest autode arvust liiklussurmade arv kordi suurem kui tänapäeva Eestis. Plekimõlkimisi ja väiksemaid avariisid oli palju rohkem, sõideti siis ju aasta läbi suverehvidega. Siit küsimus, kui autojuht kaotas avarii tagajärjel väikese sõrme otsmise lüli kui suure töövõimetusprotsendi ta sai?

A)2%
😎5%
C)10%


6) ENSV-s oli hulgaliselt tanklaid, mis töötasid ööpäeva ringselt. Kuigi need tanklad olid müüa lõunatamise ajal (ametlikult nimetati neid vaheaegadeks; ilmselt toimus siis vahetus ja löödi kokku kassa) suletud nimetati neid ikkagi ööpäev ringi töötavateks tanklateks. Näiteks aadressil Tartus Riia 1-a asunud ööpäev ringi töötavas tanklas oli vaheaeg järgmistel kellaaegadel: 01:00-01:30, 06:30-07:00, 13:00-13:30, 18:00-19:00. Samas Tartus Kannikese tanklas vaheaegasid ettenähtud ei olnud. Küsimus: Kui palju oli ENSV-s 1982. aastal ööpäev ringi töötavaid tanklaid?

a) 28
b) 38
c) 48


7) Nagu me juba teame oli ENSV-s 1982. aastal terve trobikond ööpäev ringi töötavaid tanklaid ja paljudel neist olid vaheajad, kuid leidus ka selliseid, mis töötasid katkematul ööpäevaringselt. Küsimus: Kui palju oli 1982. aastas selliseid tanklaid mis vaheaegateta töötasid 24 tund ööpäevas?

a) 3
b) 6
c) 9


8 ) Autokütust ei müüdud mitte ainult sularaha eest vaid ka riiklike sõidukite tankimiseks ettenähtud (nn. Ühtsete) talongide ja turufondi talongide eest. Samuti me teame, et ENSV-s oli väga palju tanklaid, mis olid ööpäev ringi töötavad. Küsimus: kui palju oli 1982. aastal ENSV-s selliseid ööpäev ringi töötavaid tanklaid kus müüdi kütust ka sularaha eest?

a) 8
b) 16
c) 24