[Посланическа] еГрузия VII

Day 2,970, 12:17 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev


Автентична крепостна стена с шест 4-метрови порти и 24 кули опасва един от най-красивите грузински градове – Сигнаги /Sighnaghi/. За грузинците това е градът на любовта, романтиката и виното. Представете си стръмни и тесни калдъръмени улички, каменни постройки и миниатюрни площади, а в далечината снежните върхове на Кавказ. Между планината и Сигнаги плодородна снага извива магнетичната и зорко пазена от грузинските рицари долина на река Алазани.

Мистиката в тази част на Грузия се допълва от двата православни храма, носещи имената на Свети Георги и Свети Стефан. Тук извира и лековитата вода, благословена от Света Нино, покровителка на страната.

Но да затворим туристическия атлас и да видим какво сътвориха грузинците през последните няколко дни. Поредната ми посланическа хроника е посветена на президентските избори в страната на вълците. В края на статията ще ви разкажа за Вороня.

Приятно четене.




Грузия преизбра стария си президент и неговия екип. Той пък им обеща да не променя политиката на страната – пълна подкрепа за Турция, Украйна и Гърция, бонуси от арменските провинции и защита от Иран. Цялото им правителство може да видите тук.

Аз лично много се забавлявам на тази страница, защото за пореден месец, значещият много за еБългария профил на Son0fTangra, ръководи тяхното МФ.😉

Непосредствено след атаката ни по Украйна грузинците започнаха да събират храна и пари за ВУ. Организацията им продължава, макар целта да остава неизвестна. Проведох няколко разговора с президента и външния им министър. Според тях ние сме агресори спрямо най-близкия им съюзник – украинците.

Президентът на Грузия излезе със статия, посветена на военните действия и взаимоотношенията между Иран, Турция, Армения и Украйна. Ще пропусна сълзливата част от сапунката и ще ви запозная само с последните редове, в които се споменава страната ни:

“България - WTF? Момчета, какво правите???? Вие сте съюзник на Испания и Чили, държави, които дадоха всичко за нас, Турция и Украйна и ни атакувахте заради кого? Заради държава от Asteria? Добре свършена работа! Никога не съм предполагал, че в тази игра ще има още една Полша ...“

Няма как да пропусна всеобщият ни любимец N4zGuL, който коментира статията така:



Целият текст може да прочетете тук.

Извън този военен конфликт в грузинската преса бяха публикувани и други две интересни статии, които ще маркирам в следващите няколко реда.

Един невероятен грузински разказ за Ирина, която се среща с Дядо Коледа в съня си. Текстът, поне това което ми бе преведено на английско-руски от един грузински играч, е невероятен и може да съперничи с историите на Саша. Разказът е пълен с романтика, небивалици и … шоколад. Сигурен съм, че само езиковата бариера е причина за ниския брой гласове. Целият разказ може да прочетете, стига да разбирате грузинските завъртулки, тук.

В нарочна статия си позволих да честитя на грузинците Коледните празници, които те отбелязват на 7-ми януари. Вие също може да се включите с коментар тук.



2196 метра е дълбочината на пещерата Вороня. Казват, че това е най-дълбоката пещера в света, започнала е да се образува преди около 5 млн. години и е нещо като пещерен аналог на Еверест. Тя е първата пещера, в която учени са успели да слязат и проучат 2 км. под повърхността на земята. Намира се в планинския масив Арабика, който е разположен на територията на Абхазия и е част от Голям Кавказ. Тя се състои от дълбоки вертикални кладенци, които са свързани помежду си с пасажи. На дълбочина от 200 м, пещерата се разделя на два основни клона, а на дълбочина от 1300 м тя се разделя допълнително на множество тунели, част от които са наводнени от леденостудено езеро. За да преминат през шахтите спелеолози са се гмуркали до 52 м дълбочина.

Преди четири години във Вороня е открито и най-дълбоко живеещото същество на нашата планета - членестоногото Plutomurus ortobalaganensis. През 2013 година русенецът Теодор Кисимов стана първият българин слязъл до крайната точка в пещерата. Той бе част от експедиция, в която участваха 43-ма спелеолози от седем държави.

И още нещо интересно – входът на пропасната пещера е разположен на 2240 метра надморска височина. А сега малко снимки: