[KK] Kontinensvándorlás

Day 2,326, 01:31 Published in Hungary Hungary by eKulugyminiszterium


Sziasztok!

A január végi hasonló témájú cikket szeretném továbbelemezni a rendelkezésemre álló információk és tapasztalatok birtokában. Az ország lakosságának az elmúlt két hét pangásnak tűnhetett - valóban, ha a hónap első hét két hetével állítjuk párhuzamba, akkor nem nagyon haladtunk semerre sem március idusától bolondok napjáig. Inkább csak operatív feladatok zajlottak, nagy horderejű stratégiai döntésekre nem volt szükség.

Kormányunk elkötelezett szándéka volt, hogy a szövetségből történő kiugrás után egyik oldal felé se közelítsünk: nem akartunk eredeti országhatáraink mentén három potenciális ellenséget birtokolni egy Sirius/Aurora csatlakozással, ahogy az Asteria sem maradt opció nekünk a kilépés okai miatt.

A február hónap során létrehozott szövetségeket kontinensként igyekszem most vizualizálni. Ismerős lehet a témakör: Avalokitesvara földrajzi ismeretterjesztő cikkének itt szeretnék hagyományt teremteni - ha másképp nem, de legalább egy cikk erejéig. Különös tekintettel a közelmúltban történt földrengésekre, melyből a legutóbbi Chileben történt.
Súrlódó vagy konzervatív szegély
Tudnivaló, hogy mindkét szövetségi tengely (Asteria és Sirius) alakított magának egy társszövetséget. Ezek a szatellitország csoportok komoly szerepet játszottak a nemzetközi erőtér hullámterének alakításában. Bár az Asteria-Leto kapcsolathoz képest a Sirius-Aurora páros sokkal lazább társulásként értelmezendő, ahogy korábban is láttuk már: az evilági mozgások mindig is egy kétpólusú (bipoláris) mezőbe rendeződtek. Ugyanígy ez most sincs másképp - a csalfa harmadik utat járó Aurora március hónapban kivétel nélkül Asteria/Leto országokkal szemben folytatott hadjáratot, erre elég kézenfekvő példa a chilei berendezkedés az Alpok térségében.
Történtek aktivitások a két oldal között külügyi téren: ilyen kísérlet volt magyar részről az indonéz közeledés (IHA projekt - indonéz oldal nem vette fel a kommunikáció fonalát), a román-bolgár NAP (eredeti célja Bulgária semleges országgá tétele lett volna, de a NAP feltételei úgy hozták, hogy a státusza nem változott) vagy a szerb-orosz együttműködés (mely egyelőre egy formális nyilatkozatként létezik egy hete, de később cél az MPP kötés).

Nagy átvándorlások mégsem voltak jellemzőek a két halmazrendszer között, a hovatartozás kérdése tekintetében maradt a szerb-lengyel viszonyhoz való hozzáállás.
Divergens vagy konstruktív szegély
A kontinenseken belül is történtek folyamatok: most a saját szövetségünket venném górcső alá. Anno két blokk egymásra utaltsága hozta tető alá az Asteriat: egy magyar-szerb-szlovén és egy román-görög-argentín háromszög. Az egymásrautaltság ugyanabban érhető tetten, mint az előbb említett hovatartozás kérdése: mindkét pillér önmagában szoros egybetartozást mutat a lengyelellenességben. A szerbek nyilvánvalóan így vannak (tekintve, hogy a TWO a szerb-lengyel súrlódás miatt bomlott fel), az argentín-spanyol és a román-lengyel villongások megvoltak párként a másik oldalon.

A két pillérben még valami közös: a forrongó belpolitikai helyzet. Aki egy kicsit is ismeri akár a szerb, akár a görög helyzetet az tudja, hogy miről beszélek. Aki nem, annak most csak annyit mondanék, hogy a magyar szituációt képzelje el a megfelelő náció mentalitására levetítve. Ugyanúgy hullámzik az ellenzék és kormányzat közötti érzelemtenger, mindenhol ,,megmondóemberek” uralják a médiát - és befolyásolnak közvéleményt. Ez ad egy Achilles-sarkot a szövetségrendszernek.
A másik gyenge ereszték az országok közötti ellenérzések táplálta feszültség. És itt nem csak egy magyar-román párbajra gondolok, hanem akár egy görög terrorista - szlovénre (és magyarra). Többek között ez is vezetett oda, hogy Magyarország különutasként folytatja útját. Említésre szorul az is, hogy az ellenség erre igyekezett rájátszani: országunk oltalmazó pajzsként funkcionált. Ezt először a chilei AS rengette meg, majd a bolgár-román NAP rengeteg félreértést tartalmazott következményeként egy közös lengyel-bolgár támadás országunk ellen.

A feszültségek hatására feltörő korábbi sérelmek forró magmaként törtek fel az etörténelem mélyéből (megszegett egyezmények, RL motivációk, árulások), és hegyként barikádolják el egymástól a szövetségi tagokat. Koordinációs problémák mindig is voltak minden szövetségben, ahogy az Asteriaban is: a katonai tervek előre egyeztetése és követése, a tagországok hajlandósága illetve a közös érdekek tiszteletbentartása - mindenki helyettesítse be a megfelelő egyezményt (segítség: bolgár-román NAP és magyar-román régióátadás, lengyel háború, stb.).
Konvergens vagy destruktív szegély
Szerencsére nem csak negatívumok történtek az elmúlt időszakban (februárt is akár ideértve). Sokan gúnyolták a ,,piros pont’’ stratégiánkat, mellyel a kínai-magyar MPP-nek kívántunk megágyazni. Érdekes amúgy, hogy a magyar fél kívánta ezt az MPP-t megkötni, holott köztudott, hogy Kínában tekintélyes román közösség él (EDEN-es időkben vándoroltak ki oda). Persze amit ilyenkor illik megjegyezni, ennek az MPP-nek inkább a katonai együttműködés a célja, mint a megbonthatatlan kínai-magyar barátság - természetesen ez is lehet egy irány, mely új távlatokat nyit meg a mi ,,hellokitty-s’’ emlékeink után. Azonban akkor is érdemes figyelembe venni, hogy egy játék keretein belül nincs mindig értelme RL működő direktívák mentén gondolkodni. Szükségünk volt az MPP-re, nem is jött fel problémaként senkinek sem, hogy egy román kisebbséggel is kötünk így katonai együttműködési egyezményt.

Ugyanígy érdemes pozitívumként értékelni azt az összetartást, ami az Asteriaból történt kilépésünk után és itt elsősorban a szerbekre gondolok. Közösen indítottunk felkeléseket Chile megszállta területek ellen, mindenki oda küldte a katonáit, ahol a legnagyobb szükség volt rá. Nem szabad kifelejteni azt sem, hogy mikor Budapest lengyel ostroma zajlott, az Asteria minden nációja jött az oldalunkra segíteni - ugyanúgy lehetett látni román, görög katonát top5-ben, mint szerb-szlovén alakulatokat a kötélben. Persze nekünk tettek keresztbe azzal, hogy az ukrán bónuszbirodalmunk összeomlott és eredeti területeinkre szorultunk vissza - de szerintem sokszor vagyunk hajlamosak a rossz mellett a jót meg nem látni.
Szubdukciós zóna
Mikor a minap megláttam a román MPP javaslatot beadásra, gondoltam magamban, hogy micsoda következményei lehetnek ennek. Főként nem a belpolitikai része érdekelt, mivel már a beadás előtt tudható volt a végeredménye a magyar oldali szavazásnak. Az elnöki közlemény nemre invitált (a kampányprogrammal koherensen), és egyetértettünk abban is, hogy ez pusztán formai kérés, mindenkinek szíve joga eldönteni ezt a választ.

Kérdés azonban, hogy hogyan lett ,,álcázva’’ a beadvány, melyet semmilyen előzetes egyeztetés nem kísért. Könnyen rá lehet sütni, hogy a román elnök jó kedvében volt és a bolgár MPP mellett beadta ezt is - just 4 fun. Ha leszavazzák, akkor semmi gond (bolondok napja), ha meg véletlen átmegy, akkor meg hipp-hipp-hurrá (áttörtünk egy falat).
Persze ha feltételezzük, hogy odaát sem hupák módra játsszák a játékot, akkor a javaslat nem volt más, mint egy demonstráció: nem a román fél a gyenge láncszem kooperáció terén, hanem a magyar. Ez az üzenet kifele azt mutatja, hogy a magyarral nem lehet szövetséget építeni tartósan, mert dacos (nem cicus) és önfejű. Természetesen ez utóbbi nem igaz - egész hónapban mást sem csináltunk, mint segítettünk végig: akár ha csak az ,,Asteria pajzsa’’ hadműveletet nézem, akár csak a horvát megszállást. Mindenesetre most itt van előttünk egy precedens, amit egy normális, szürke hétköznapon nem mertünk volna meglépni. Szolgáljon tanulságul a közeljövő számára.
Függelék
A hónap során érzékelhető külügyi tevékenység az első két hétre volt jellemző. Az utána eltelt időt a február eleje óta elkezdett és kibővített nagyköveti rendszer csendes működése töltötte ki - pár cikkben megismerhettétek több ország szociális és oktatási rendszerét egyebek mellett.

Külön szeretném kiemelni és megköszönni Hercule Poirot munkáját, aki engem helyettesített, mikor én irodán kívűl voltam. Bástyája volt a kínai-magyar MPP folyamatnak, és szövetségi megbeszéléseken is részt vett hazánkat képviselve.
Ugyancsak ajánlom kedves figyelmébe a jövő külügyi kormányzatának nagyköveteink munkáját, közülük is elsősorban Galvinus Hamptitus, Apponyi és Klopimida követeket, akik munkájukat proaktívan és készséggel végezték - általuk publikált cikkek igazolják a mondanivalómat. Számomra bebizonyította ez a két hónap, hogy igenis szükség van követekre, és lehet kikre építkezni, ha külügyi munka terén valakinek szüksége lenne segítőkész és tapasztalt emberekre.

Ugyanitt szeretném megköszönni az elnök úrnak, hogy megbízott engem hazánk képviseletével ebben a hónapban. Eredményes és sikerekben (az én eredményeimnél) gazdagabb munkát kívánok az utódomnak!

Üdvözlettel,
karaj22
Magyarország külügyminisztere