[GM]Vámpolitika II. rész

Day 2,530, 11:44 Published in Hungary Hungary by Gazdasagi Miniszterium



Tisztelt állampolgárok, kedves olvasók!

A Vámpolitika I. rész című részben, már olvashattatok az országok által alkalmazott vámrendszerekről, és jelenleg is végbemenő globalizációs folyamatról.

Mivel szeretnék egy kis összehasonlítást is tenni, így a sorozat ezen részében csak a 15 legnépesebb ország piacával és vámpolitikájával foglalkozok.

A legnépesebb országok vámrendszerei bónuszok és árak összehasonlításában

A következőkben nézzük meg a 15 ország vámjait az adott termékhez tartozó birtokolt bónuszok nagyságával összevetve:






Azt láthatjuk, hogy hiába próbálunk összefüggést keresni a bónuszok és a vámok között, nem nagyon lehet találni. Nehéz lenne olyan megállapítást tenni, hogy például minél több az adott országban a termékhez tartozó bónusz annál jobban vagy annál kevésbé védik a piacot.

Viszont mivel sem lakossághoz sem bónuszokhoz nem nagyon lehet a vámok nagyságát kötni, ebből arra az egyszerű következtetésre juthatunk, hogy sok ország a vámokat rugalmatlanul kezeli. Baby-boomok jöhetnek, mehetnek, az országok hódíthatnak vagy behódolhatnak, lényegében a többség nem követ egy jól behatárolható változtatási rendszert. Ami azt illeti Magyarország esetében is csak nagyon kevés alkalomra emlékszem, amikor valamilyen okból ideiglenesen csökkentettük volna bármely termék vámját (talán a legemlékezetesebb ok a túl kis kínálat és a túl nagy kereslet hirtelen megjelenése volt, pl index boom).

A rugalmatlanság persze nem feltétlen jelent megtervezetlenséget vagy épp azt, hogy sem a vásárlók sem a termelők érdekei nem lennének figyelembe véve. Azon országok akik kizárólag vagy többnyire védővámokat alkalmaznak, elsősorban a helyi termelőket és neppereket védik a piacon, felvállalva azt, hogy akár az árak növekedésével potenciális vásárlókat vesztenek (és ezzel adókieséshez jutnak).

Azon országok akik pedig teljesen szabad vagy ahhoz közeli piacot alakítottak ki, elsősorban a vásárlók érdekeit próbálják nézni. hiszen az adott piacon nem csak a helyi termelők de bármely ország termelője versenyképesen megjelenhet, ezzel növelve a mennyiséget, és csökkentve az árakat.

Ha az egészhez viszont hozzávesszük a bónuszokat, akkor látszik meg igazán, hogy sok esetben miért tekinthetőek rugalmatlannak a vámrendszerek. Hiszen pusztán bónuszokból kiindulva az volna logikus, hogy adott termékhez tartozó 80-100%-os bónusz mellett túlzott óvatosságnak számít a magas védővám, ugyanis versenyképességben alig ha lesz jobb helyzetben az importőr.

Persze ahogy említettem, ez a fajta vámpolitika nem általános. Ha azt feltételezzük, hogy a legtöbb ország mégis csak tudatosan (és nem pedig hagyományból) alkalmaz bizonyos rendszert, úgy sok esetben mind a szabad piac mind pedig a védővám jól megindokolható. Alacsony bónusszal de magas vámokkal rendelkező országok a saját termelőik védelmét tartják elsődlegesnek, alacsony bónusszal és alacsony vámokkal rendelkező országok pedig a vásárlói igényeket.

Fentiekből persze az is következik, hogy a vámok szerepe akkor kerül előtérbe, ha az adott ország az adott termékhez nem rendelkezik magas bónuszokkal. Ekkor ugyanis gyakran a világ piac élvonalához képest a hazai termelők hátrányba kerülnek, és a kormányoknak el kell dönteniük, a termelők vagy a vásárlók igényeit tartják szem előtt.

Érdekes lehet még, hogy találunk e árak és vámok között összefüggést. Nézzük tehát az egyes országok piacát az árak és vámok viszonylatában.

Ételek piaca

Elsőként a top 15 ország ételpiacát vettem szemügyre, ahol legalacsonyabb árakkal ( megjegyzés: ott ahol a legalacsonyabb ár mellé jelentősebb mennyiség nem társult, a második legalacsonyabbal) számolva, figyelembe véve minden egyes minőségi szintet (hozzávéve a kinyerhető energia mennyiségét), kijött, hogy az adott országban mennyibe kerül átlagosan egy energia.


A már fent említett globalizációs folyamatot remekül szemlélteti a fenti táblázat, hiszen ha a piacok egészét nézzük, úgy lényegében mind a 15 ország piacán viszonylag hasonló áron juthatunk az energiához. Az országok az étel vámjaik nagyságában vannak sorrendbe rakva, de mint látható lényegi eltérést ez sem okoz a legtöbb esetben. (Megjegyzem, ha a bónuszok alapján rangsorolnánk, hasonló diagramot kapnánk.) Persze fontos kiemelni, hogy a viszonylag hasonló ár csak kis mennyiségeknél él. Hiszen komolyabb mennyiség vásárlásakor, az a pár század vagy tized forint jelentős megtakarítást is okozhat (mint ezt a legutóbbi felmérés eredményei is jól mutatták).

Fegyverek piaca

Úgyszintén vizsgálat alá vettem ezen 15 ország fegyver piacát minden egyes minőségi szinten. Viszont mivel a fegyverek terén a legkelendőbbek és a legfontosabbak a Q7 fegyverek, így a lenti diagramban már csak erre tértem ki:


Az országok nevei mellett ezúttal a vámok nagyságán túl a bónuszok mértékét is feltüntettem. A diagramon a kaja piachoz képest némileg nagyobb eltéréseket is láthatunk. Azonban továbbra sem szabad elfelejteni, hogy a fegyverek terén már néhány tized forint eltérés, akár kisebb mennyiség vásárlásánál is különösen nagy jelentőséggel bírhat. A vásárlói szokásokról készített felmérés is megmutatta, hogy a termékek közül a fegyver az, aminek az ára leginkább befolyásolja a játékosokat (azok közül akiket a vásárláskor a termék ára befolyásol, 49%-ban fegyver miatt hajlandóak külföldön vagy feketén vásárolni) .

Ha mennyiségi vételről van szó, mindkét esetben (bár ez nehezen kimutatható), minél alacsonyabb árral tud egy piac szolgálni, annál nagyobb kereslettel számolhat. Vagyis az adóbevételekben már lényegesebb eltérést okozhat, ha a nemzetközi átlagárnál alacsonyabb árat kínál az adott ország piaca.

Egyébként a fenti diagramot megnézhetjük a fegyver bónuszok nagyságának sorrendjében is:



Amit ezzel kapcsolatban ki szeretnék emelni az az, hogy jól láthatóan a vámok alacsonyan tartásával ellensúlyozható a bónuszok hiánya, hiszen mind Ukrajna mind Spanyolország a világpiaci árhoz közeli szinten tud maradni, jó eséllyel a minimális vámoknak köszönhetően, annak ellenére, hogy bónuszokban nem bővelkednek. Persze nem minden a vám. Magyarország esetében például a relatíve nagy kínálat is közrejátszik, hogy kevés bónusz esetén is a világpiaci árakhoz közelíthessünk.

Házak piaca

A házak tekintetében ezúttal nem törekedtem a teljességre, hiszen Q4 és Q5 szintű házpiacról a legtöbb esetben még nem beszélhetünk. Így az összehasonlításban csak az első három minőség kapott szerepet. Az országok nevei mellett változatlanul elsőként a vámok mértéke, másodjára a bónuszok nagysága került feltüntetésre.





Igazából az összefüggések terén csak a korábbiakat tudnám ismételni. Hiszen alacsony árak egyaránt elérhetőek nagy bónuszokkal, de alacsony vámokkal is.

Összegzés

Mit is lehetne elmondani a vámokkal kapcsolatban? Nos, egyértelmű, hogy a globalizációs folyamatoknak köszönhetően egyre kisebb jelentősége és kisebb hatása van a magas védővámoknak. Ráadásul, ahogy azt fent is láthattátok, bár összefüggéseket lehet találni, nehéz megmondani milyen vámpolitika az igazán jó. Egyértelmű ugyanis, hogy hiába egyszerű az erep gazdasági rendszere, az árak tekintetében a bónuszok, a helyi ipar nagysága, az ország lakossága(tehát a helyi felvevő piac) legalább annyira fontos befolyásoló tényezők, mint a vámok.

Fontos megállapítás ezen felül, hogy sok országban rugalmatlanul kezelik ezt az adófajtát. Nyilván ennek leginkább az az oka, hogy nagyon kevés adatunk van az egyes adók (és így a vámok) tekintetében, az egyes változtatásoknak előre nehéz megmondani a rövid és hosszútávú hatását.

A játék egyre inkább az egyéni fejlődést helyezi középpontba, ezzel együtt az országok helyi gazdaságvédő szerepe folyamatosan degradálódik. Ebből a megközelítésből pedig azt is mondhatjuk, hogy a kormányok célja egyre inkább eltolódik afelé, hogy az árak alacsonyan tartása útján a kereslet növelésével a saját adóbevételeit emelje, a csatákhoz szükséges CO-k biztosításához.

Személyes meglátás

Én egyre inkább hajlok a felé, hogy lejárt a totális védővámok kora. Attól a ponttól kezdve, hogy már nem csak itt alapított cég tulajok hanem nepperek egyaránt megjelenhettek a piacon, elveszett az az érték ami miatt több mint fél évtizedig a hazai piacot védtük még ha emiatt sokan külföldre is jártak vásárolni.

A vámok magas bónuszok esetén lényegében feleslegessé váltak. Adott termékhez társuló 40-80%os bónuszok esetében viszont elgondolkodtató, hogy csökkentsük a vámokat egy olyan szintre ahol reális esélye van az import megjelenésének, viszont a nélkül, hogy a helyi termelők teljességgel verseny képtelenek lennének. Ellenben ha elkezdjük rugalmasabban kezelni ezt az adófajtát, onnantól elengedhetetlen, hogy minden ország piaci viszonyai és bónuszai időnként átvizsgálásra kerüljenek, elkerülve azt, hogy az adott vámmérték túl alacsony vagy túl magas volta miatt károsan hasson a piacra egy idő után.

Bár ez a cikk sorozat csak egy elemzés, a közeljövőben szeretnék egy lépést tenni a rugalmasabb vámkezelés irányába, ezért hamarosan javaslatot fogok tenni a vámrendszerünk legalábbis ideiglenes módosítására. S ha a nézeteim nem találnak süket fülekre, a jövőben akár csatlakozhatunk a vegyes védővámokat alkalmazó országok népes táborába is.


Amennyiben bármilyen kérdésetek-észrevételetek van, írjatok levelet nekem vagy keressetek a Gazdasági Minisztérium chat szobájában(#gm).


Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter