[GM] Adószerkezet - vitaindító

Day 2,596, 15:40 Published in Hungary Hungary by Gazdasagi Miniszterium



Sziasztok

Az előző GM közlönyben szó esett az adók mértékéről és szerkezetéről, valamint a kommentek között az adók indokoltságáról is. Így ezt a cikket egyfajta vitaindítónak szánom a témában.

De elsőként is egy mea culpa, elnéztem valamit a múltkori számolgatásokban és így más eredmény jön ki. Emellé az újonnan felvett napi adatok is változtatják picit a számokat. Viszont egy sokkal tisztább rendszerben lehet azt ábrázolni. Elsőként is, ahogy egy jó matek példában, kezdjünk a kikötésekkel. Egyrészt, a már korábban említett “bug”, hogy a work tax növekedés hatása nem lépett azonnal életbe. Ebben az 5 napos pediódusban az emelkedett adóbevételű utolsó 3 nap átlagát vettem mérvadónak. A könnyebbség kedvéért a százalékokat egyenlővé tettem a százalékpont fogalmával (persze a kettő koránt sem azonos) számolás terén is. Remélhetően az ilyen mértéknél ez nem okoz akkora eltérést. Átlagokkal számolunk, habár egy-két helyen ez erősen megkérdőjelezhető. Például az ominózus worktax időszak 3 napos intervalluma esetében, vagy a csökkentett fegyver áfa időszakában. Értsd ez alatt, hogy nem szívesen mondom 3-4 mérési egység alapján, hogy az átlag jó közelítést ad. Az adóbevételeket pedig csak a magyar adókra nézzük. De ennyit a kikötésekről, térjünk rá a lényegre.



1 százalék worktax növelés: +9229/9782 cc
1 százalék worktax csökkenés: -8228 cc
Ebből vegyük a három átlagát, az 9080 cc változás ha növeljük/csökkentjük a worktax-ot.

1 százalék fegyver áfa növelés: +3520 cc
1 százalék fegyver áfa csökkenés: -1778 cc
Ebből vegyük a kettő átlagát, az 2649 cc változás ha növeljük/csökkentjük a fegyver áfá-t.

A teljes vizsgálati időszak (előző és jelen ciklus) átlagos adóbevétele: 54705 cc.



Fogadjuk el, hogy élhetünk azzal a felvetéssel, ami nagyrészt Imre Norbert analógiáján alapszik, miszerint az adószerkezetünket 5% worktax, 3% fegyver áfa és egy egyéb kategória adja.

Ezek szerint az 5% worktax 5*9080, azaz 45398 cc. A fegyver áfa 3*2649, azaz 7947 cc. Ezeket kivonva a teljes vizsgálati időszak átlagából az egyéb kategória 54705-45398-7947, azaz 1360 cc lesz. Ha ezt elfogadjuk, akkor elmondhatjuk, hogy a napi adóbevétel tetemes részét a worktax adja ki, ezután a fegyver eladások után keletkezett áfa jön, és végül egy elenyésző részét az egyéb kategória.



De térjünk is át a vitára. Kell-e ennyi adó? Mit csökkentsünk és milyen mértékben? Mi az amihez nem szabad nyúlni?

Ha megnézzük a fenti diagramot, láthatjuk, hogy két dologgal érdemes operálni, a worktax és a fegyver áfa jöhet szóba.

Worktax:
-kis mértékű változása is nagy hatással bír
-nem lehet finomhangolni vele
-mindenki viselni a terhét, aki akár saját cégeiben dolgozik
-folyamatos, fix és számottevő bevételi forrás az államnak

Fegyver áfa:
-nem nagy mértékű része az adórendszernek
-feketepiac által kikerülhető
-csak az viseli a terhét, aki fegyvert vesz/gyárt
-finomhangolásra alkalmas
-nagyobb adómérték változtatáshoz jelentős áfa kulcs változtatás kell

A “kell-e ennyi adó” kérdés lehet a legfogósabb. A válasz az, hogy igen és nem ugyanekkor. Mert ez csak attól függ, hogy épp mikor kérdezzük ezt? Akkor amikor nyugisan töltünk egy hónapot, vagy akkor amikor egy napon CO-nak több napi adóbevétel megy el? A gond az, hogy “előretenkintő” módon nem lehet ezt precízen belőni. Azaz, hogy egy-két héttel korábban megemeljük az adókat, hogy gyűljön a pénz az egy héttel későbbi költekezésre. Utólag, meg eső után köpönyeg. Épp ezért van a jelenlegi és eddig is folyt gyakorlat, hogy egy biztos megnyugtató fedezetet nyújtó szintre emelik az adókat.

Az alábbi táblázatban láthatjuk, hogy a fent számolt adóbevételi részegységek a különböző százalék kombinációkban mennyi napi adót termelnek:



A következő ábra előtt pár dolgot szeretnék megemlíteni. Az állami kiadásoknak van egy fixnek mondható része. Ezt képezik az MPP megújítások, a Szociális Minisztérium működtetése, az edzőterem támogatási program, valamint ide sorolom a TP-s rw-k indítását is. Ez utóbbi viszont vagy dominál egy ciklusban vagy épp nem, így azzal számoltam, hogy a ciklus fele idejében indít az állam ilyen felkeléseket. Így összegezve az előbbieket megkapunk egy alap költekezést, ami kb 455000 cc egy hónapban. És a problémás rész itt jön, a kiadások jelentős részét könnyen teheti/teszi ki a CO, viszont annak átlagos mértéke szinte belőhetetlen. Egy nyugis időszakban a CO elenyésző mértékű, teszem azt, a teljes ciklusban csak napi 1 rw-nk van, nincs rw hullám, nincs direkt csata. A másik oldal, hogy kemény csaták vannak, elindul egy komolyabb hadjárat a ciklus nagy részében, ilyenkor a CO napi szinten is simán elvihet 100000 cc-t akár több napon keresztül is. Épp ezért a következő táblázatban láthatjátok, hogy az adott havi CO költések mellett, ahhoz hozzáadva ezt a bizonyos alapköltséget, hogyan alakulhat a napi költekezés. Valamint, hogy ezeket a számokat melyik adókombináció közelíti. A CO szintekhez mérten három szakaszt különböztettem meg színárnyalatokkal, egy nyugis, egy átlagos, valamint egy CO-ban gazdag periódust.



Melyikkel célszerű számolni? Az én véleményem szerint csökkenthető az adó mértéke. Erre viszont nem a fegyver áfa visszavágását tartom a legjobb módnak. Úgy vélem, hogy kezdetnek érdemes a worktax 1%-os csökkentését megfontolni, ami az adóbevételeket a közepesen eseménydús CO szakasz felső harmadába lőheti be elméletileg. Aztán pedig megnézni, hogy ez a gyakorlatban hogyan is valósul meg, mekkora változást hoz. Ha ez még mindig eléri a biztonságot nyújtó fedezet szintjét, akkor meg lehet gondolni a 3%-ra való visszanyesését, de itt már rezeg a léc, hogy milyen periódusba is térünk vissza majd a gyakorlatban. Ehhez a kérdéshez kérném véleményeteket, ki hogyan vélekedik erről? Milyen utat lát reálisnak, hogy az adómérték azt a szintet érje el, ami biztosítja a költségeket, de nem terheli annyira a lakosságot sem.

wisitenkraf