[fischer2]Jobb vagy bal?

Day 2,198, 10:19 Published in Hungary Hungary by fischer2

Sziasztok!


Többször olvastam a sajtóban, hogy feltették a kérdést: mi a különbség a jobb- és a baloldal között eRepublikon? Egyáltalán milyen formában mutatkoznak a két ideológia közti eltérések? Ipath Párt/Politika sorozatában is többször feszegeti a témát, ha egyszer ráveszi magát, hogy megírja a cikket, biztos jobban sikerül majd neki, de azért most megpróbálkozom vele én.

Vágjunk is bele, mert hosszú lesz:

Az egyszerűség kedvéért csak a top10 pártot gyűjtöttem ki.

A „probléma” első ránézésre szembetűnő: nincs egyetlen magát baloldalinak valló párt sem. Persze ez nem is meglepő egy olyan katonai játékban, mely alapvetően a játékosok nemzeti identitására, érzelmeire alapoz. Ez az aránytalan eltolódás eredményezte azt, hogy lényegében a magukat „semlegesnek” (center) vallók jelentik a baloldalt, az alapvetően jobboldali pártok képviselik az „arany középutat”, a radikálisok pedig maradtak radikálisok.

Szintén alátámasztja a jobboldaliak fölényét az a tény, hogy a játékosok többsége (valós- és játékbeli korától függetlenül) meglehetősen konzervatív. Legyen szó a játékon belüli változásokról, vagy a zsold-, támogatási-, oktatási-, államháztartási rendszer megreformálásáról, mind érzékenyen reagálunk az újításokra, sőt, leginkább elzárkózunk tőlük.


Az alábbiakban a játék moduljait vizsgálva kívánom szembe állítani a különböző nézeteket, ezáltal rámutatva, mik azok a dolgok, ahol elválik a szar a májtól el kéne válnia a jobb- és baloldalnak.

Gazdaságpolitika

Lassan sem gazdaságról, sem politikáról nem tudunk beszámolni az eRepublik kapcsán, hát akkor van-e értelme gazdaságpolitikáról beszélni? Nincs. Az állam szerepvállalása a gazdaságban vajmi kevés. Voltak ugyan efféle törekvések a közelmúltban, hogy az állam felvásárolna játékosoktól tankot, illetve tendereket írna ki, azonban ezek nem valósultak meg. Sajnos azáltal hogy orgon nem lehet cég, eléggé korlátozottak a lehetőségek ezzel kapcsolatban. Pedig érdekes lenne, ha a játék lehetőséget biztosítana különböző gazdaságpolitikai törekvések folytatására, azonban az adók változtatásán kívül nem sok beleszólásunk van a piaci folyamatokba. Hozzáteszem, az így tárulkozó lehetőségeket sem használjuk, mivel annyira konzervatívak vagyunk, hogy hetekig tart 1 %-ot változtatni valamelyik adókulcson.

Az állam gazdasági tevékenysége mondhatni kimerül a monetaryzásban, a pénzpiac pedig mondhatni döglődik mostanában, jól látható ez az elmúlt hónapok csekély monetary hasznát tekintve.

Társadalompolitika

Az Oktatásügyi- és a Szociális Minisztérium ténykedését sorolnám ide, de az OM-t rögtön ki is venném a vizsgálatból. Nem azért, mert közöm volt hozzá, hanem mert úgy veszem észre, a játékosok többségét nem mozgatja meg ez a terület, főleg, hogy eddig Imre Norbert finanszírozta, az állam szerepvállalása vajmi kevés volt a minisztérium működése kapcsán. Az emberek úgy vannak vele, hogy oké, van OM, vannak mentorok, rendben van, tovább ne is feszegessük a dolgot.
A Szociális Minisztérium már érdekesebb kérdés (már csak a nagyobb állami kiadás miatt is); megoszlanak róla a vélemények. Abból kiindulva, hogy a jobboldal a történelem során alapvetően szemet hunyt a társadalmi egyenlőtlenségek felett, sőt, helyeselte, hogy van gazdagabbak s szegényebbek, szembetűnő hogy egyedül Eheslo hangoztatja a szociális támogatások megszüntetését. Tényleg ő az egyetlen hazafi köztünk. 😛

Azt politikai identitásoktól mentesen kimondhatjuk, hogy a kezdők támogatására szükség van, s személy szerint örülök annak, hogy a korábbi rendszer (melynek nyomai azért még ma is fellelhetőek), melyben alanyi jogon támogattak mindenkit (ami nem is olyan meglepő, ha tényleg abból indulunk ki, hogy a sokszoros szocminiszter lényegében a „baloldali” MLP tagja), megszűnni látszik.



Hadsereg

Szintén népszerű vitatéma az elmúlt hónapokban, főleg, mióta a CO-t bevezették. Az előző hónapban kialakult események jeles példaként szolgálnak a jobboldali (eRepublikon középső) MCP, illetve más pártvezetők konzervativizmusa, mondván, jó a rendszer úgy ahogy van, nem kell azt bolygatni. Kár, hogy ebben a posványos belpolitikai helyzetben hónapokat kell várni 1-1 ilyen húzásra, mint amilyen ez a „katonai puccs” is volt.

Érdekes kérdéseket vet fel a következő kormány és kongresszus számára az E4H rendszer megszűnése, mely az alapját jelentette az eddigi koordinációnak és hadsereg ellátásnak. Itt mindenképpen számítok valamiféle „összetűzésre”, bár azt látva, hogy 26-án még nincs releváns elnökjelölt, kemény hónap elébe nézünk.

Belügyek


Abból kiindulva, hogy a pártok nem követik konzekvensen a magukról vallott ideológiát, nem is meglepő, hogy sokszor azonos szemléletű pártok képviselnek teljesen ellentétes álláspontot bizonyos témakörökben. Nem látok semmilyen szorosabb együttműködést sem a kongresszus berkein belül, sem az elnökválasztás kapcsán, pedig 2-3 párt „koalíciójával” igen csak komoly eredményeket érhetnének el.

Meglepő számomra az a tény is, hogy az elnökjelöltek az esetek többségében nem (csak) a támogató pártok közül választják a kabinet tagjait. Persze ennek biztosan az emberi erőforrás hiánya is az oka, ugyanakkor RL elég nehezen tudnék hasonlót elképzelni.

Összegzés


Összességében a játék egyszerűsége miatt nem sok lehetőség van a különböző ideológiák megvalósítására, azonban hozzáteszem, ezt a kevés lehetőséget sem használjuk ki, valószínűleg azért, mert a játékosok körében nincs erre igény. Mivel a pártok többsége politikai ideológiáktól mentes, ezért nem is az alapján választunk magunknak; sokkal inkább érzelmi, mint racionális alapon. Ha mindenképpen valamiféle politikai hovatartozást kellene ráhúzni az emagyar társadalom csoportjaira, akkor inkább azt mondanám, hogy vannak konzervatívok és liberálisok, ugyanakkor mivel ez a két ideológia nem feltétlenül jelenti szöges ellentétét a másiknak, így a játékosok is keverednek, olykor egy oldalon, majd egymással szemben állnak.

Nagyon tetszik Kikericsy adatlapján olvasható mondat: „...akárhogy is csupa fiktív karakterek vagyunk ebben, vagy akármilyen játékban, a jellemünk és érzékenységünk a reális életből hozzuk...”, nagyon igaz ez az emagyar társadalomra. Akármennyire is háttérbe szorult a belpolitika, a széthúzást, acsarkodást azért jól megtanultuk valós életbeli politikusainktól.


Üdvözlettel,
fischer2