БЪДЕЩЕТО и... НИЕ

Day 2,755, 08:01 Published in Bulgaria Bulgaria by Sollam

Здравейте приятели!🙂

Тази статия бе замислена доста отдавна, но предвид недостига на време и други проблеми от личен характер позакъсня. Тя е междинна точка от поредицата „Паралел”, чиито две продължения са конспектирани, но все още не напълно готови. Целта е всеки един от вас/нас да направи изводите си, респективно начертае планове за себе си и своето бъдеще, (особено по-младите тук), на база споделянето на опит и мнения в евентуалните ваши коментари.

От няколко години се заговори за новия индустиален бум, новата индустриална революция, която ще промени света. В Германия например, правителството я нарече „Индустрия 4.0”.
По своята същност програмата е съвсем семпла и дори лесно постижима.
Иде реч за пълното дигитализиране на производството чрез компютърна мрежа, (т.нар production on demand) без да се пренебрегват предимствата на масовото производство.
Най-вероятно под предимства на масовото производство се има предвид производството на детайли за необходимите резерви, запаси, т.нар. Safety stock.
Идеята е да се въведат чипове (например) в продуктите, (детайлите), които да съдържат индивидуалните изисквания, (желания) на клиента. Така самата поръчка се „саморегулира”. Следствие заданията в чипа се резервират „поръчват” капацитетите на отделните машини, необходими за обработката, респективно необходимите количества допълнителни детайли от доставчици и т.н. Чипът от своя страна връща на клиента информация за срока на изпълнение, времето за доставка, час на доставката и други глупости...
В случай на „незнаене” на някои детайли свързани с производството, (например нов материал, изменения в чертежите, последователност и т.н.), посредством чипа се изтеглят програмите от поръчителя и машините ги въвеждат, пренастройват се и започват процеса на производство, без да има нужда от външна, човешка намеса.
С други думи, Добре дошли в новата Smart Factory. Тя ще е олицитворение на абсолютната гъвкавост на производството, при каквито и да е било изменения на пазара.
Разбира се, вътре в самите фирми подобни системи и програми съществуват отдавна. Спомените ми за работа с „МАТLAB” са отпреди мисля 15 години. Подобни програми отдавна има и в големите логистични центрове, където LABEL-ите носят необходимата информация, вместо чиповете, да кажем, а SAP ви дава пълната информация за наличие, местоположение и прочие.
Тук обаче става въпрос за нещо съвсем друго, което изправя пред нови предизвикателства:

1. самоуправление на производството:
2. В2В, т.е. съвместимост, унифициране на програмите между клиентите

И докато втората част е по-лесната за изпълнение, в първата проблемите никак не са малко.

Тарикатското в случая е, че докато вие по всяко време можете да следите на телефона или таблета си случвашото се в производството, самите програми в него анализират и се опитват да достигнат максимума от капацитета му, примерно 90%.
С други думи и елементрно казано, ако има фрези на 70%, а стругове на 50% и имам различни поръчки, те се стремят да пуснат поръчка с 40% струговане и 20% фрезоване, като вие също бихте могли да регулирате процеса от дивана в хола.🙂
Лично за мен доста объркващо предвид материалния поток и транспортната мрежа, но не невъзможно, разбира се. Същото важи и за производителите на суровини и доставчици, предвид обработката, но там проблемът с поставянето на чипове би могъл да се реши посредством избора на място, на което ще бъде поставен чипа.

Пример:

Вие произвеждате желязо. Не ви е необходим чип преди постъпването му в склада ви, защото от едно и също желязо произвеждате тръби. За самите тях също не ви трябва чип, защото тези тръби използвате за дулата на к6 и к7. Чипът за вашата "умна фабрика" ви е необходим преди производството, за да знаят машините кое от дулата да произведат. Когато обаче имате production on demand, знаете колко тръби, за кои дула ви трябват и тогава чипът може да пристигне от доставчика ви преди склада. Ако имате обаче проблем с брака, тогава вие ще трябва да прибегнете до вашия Safety stock и чипът да бъде сложен от вас.

Ще спра дотук, за да не ви пълня главите с излишни глупости, а и да преминем по същество към проблематиката, която касае лично нас, защото такива фабрики вече има – предимно в областите на бялата техника, химическата промишленост (производство на препарати) и т.н..

П Р О Б Л Е М И Т Е

Естествено, че на първо място стои проблемът с възможността от хакване на фабриката, но за нас това не е от особено значение, тъй като не сме фабриканти.
Не ни и интересува въпросът за разходите по реализирането на подобни проекти, защото нямаме пари. Чак след това можем да си пълним главите с икономически обосновки.
Хубаво е и, че засега, въпреки ГМО разработките и прочие, темата за чипове в доматите и картофите остава малко встрани.🙂
България все още има своите квалифицирани кадри в различните области, чиито професионализъм и знания са на световно ниво. Това важи в пълна степен за разработките на софтуерни продукти, но...

Недостатъците в образованието, което бива забивано от година на година във все по-дълбока и на пръв поглед безизходна пропаст, не са за пренебрегване.
Тук възниква резонният въпрос:

Какво правим с обикновения човек, с децата му, които очевидно ще останат на улицата, колкото и да се афишира, че новата революция няма да доведе до по-тежка безработица?

Дори в техникумите и техническите ни университети да бъдат въведени най-новите индустриални методики, къде е възможността на учащите да практикуват знанията си?

Новата индустриална революция изисква не само пълното преустройство, препрограмиране на фабриките и заводите, а и непрекъснатото им изменение, подобрение или усъвършенстване на база потребностите и изискванията на фирмите и пазара.

От къде обикновеният човек ще намери парите за изучаване или практика в чужбина за децата си?

Бъдещето на България не изглежда никак розово, колкото и да не ми се иска да бъда лош пророк.

Дали бяхме вкарани в това русло отвън или си го направихме сами е плод на друга дискусия, но молбата ми към по-младите от играещите тук е:

Обмислете добре възможностите и действията си на база обозримото бъдеще, защото то чука на вратата ни.


Приятен уикенд!🙂

П.П. По обстойно представяне на бъдещите отрасли, очаквайте в следващите статии.