Достойните старини са лична отговорност*

Day 2,722, 06:11 Published in Bulgaria Bulgaria by Mad_teo

Вероятно през последните месеци поне веднъж сте попадали на статия или предаване, в което се коментират промените засягащи пенсионната реформа. Няма да излъжа, че и аз подобно на вас не тая особена надежда за висока пенсия, макар и да ми остават повече от 40 години за да разбера. Основна причина за това е именно моделът, на база на който пенсионната система съществува. Така нареченият „солидарен модел“ представлява, най-просто казано следното – вашите осигуровки плащат пенсията на пенсионерите в момента, а вашата пенсия ще я плащат внуците ви. Тук е моментът да споменем и демографския проблем в България, а и не само, за да изясним, че шансовете за достойно съществуване на старини някак си се топят. Учудващо в цялата работа, лошото държавно управление има относително малка вина. Или трябва да взимаме много повече, за да плащаме много повече, като осигуровки, или парите трябва да дойдат от друго място в бюджета, което апропо се случва в момента и не е добър вариант. Държа да подчертая, че това не е наш, локален, проблем, а общоевропейски и не само.

Най-естествено, човек би се запитал, какво следва, как да подсигури своята независимост и достойно съществуване. Е, много хора биха ви дали универсалното решение – Терминал 1/2. Макар, това да не решава глобалния проблем би ви осигурило около 800 евро на месец, вместо 100-тина. Няма да се впускам в разсъждения за цената на тази разлика, защото всъщност има начин да вземете нещата в свои ръце, без дори да е необходимо да търкате картончета и помните всички важни дати в живота си.

В България нямаме културата да пестим, вероятно като наследство от комунизма, където всичко е предначертано, а вероятно и като следствие от съмнителните фалити на банки през годините след това. Каквато и да е причината, вярвам, че не е защото българите са лентяи, които харчат повече от колкото изкарват, както някои икономисти/политици/лобисти намекват от време на време. Убеждавам се, че просто мнозинството не е на ясно, какви варианти има пред себе си и по-важното, колко достъпни са те.

Проверявайки, какво е писано на тема „спестяване” в интернет, се уверих, че никой не иска и да ни информира, или упорито се подиграва като твърди, че с пускане на тоалетното казанче само вечер, храна от вкъщи, съботен маратон по всички магазини и прочее, би довело до някаква промяна …

Вариантите за личните ви финанси са безброй и зависят най-вече от вашите предпочитания, възможности и толерантност към риска. Един от тези варианти е инвестицията.

Най-важната първа крачка е да определите целите си, а от там и да определите колко от вашия доход ще бъде по силите ви да отделяте. Противно на догмите, не е необходимо да заделяте големи суми, а просто да следвате предварително начертания план и да имате търпение. Всеки един от така наречените пенсионни калкулатори може да ви помогне с калкулациите.

Макар процесът на вземане на решение, как да разпределите вашите спестявания, да опира изключително и само до личните ви предпочитания, аз бих обърнал внимание и на един доста интересен похват. Ако приемем, че към този момент разполагате с X лева, което представлява 100% от вашите спестявания, то извадете възрастта си от тези 100% и разликата инвестирайте на финансовите пазари. Правилото гласи, че колкото сте по-млади толкова по-благоприятен е моментът да поемете по-голям риск.Така реално инвестирате по-малка част от вашите средства в продукт с нисък риск като депозит, което освен сигурност ви дава и възможност по всяко време да разполагате с тях – важно условие за един млад човек. Втората по-голяма част от вашите спестявания може да инвестирате на финансовия пазар посредством различните продукти, които се предлагат в България. Така с напредване на възрастта ставате по-консервативни, а междувременно имате възможност да реализирате по-голяма доходност върху парите си.

Нашият пазар изобилства от договорни фондове, чийто профил варира от нискорискови - инвестиращи основно в депозити, държавни и корпоративни облигации, през такива с балансиран профил, които залагат основно на облигации, до високорисковите - средствата на които са инвестирани основно или преобладаващо в акции. Последните сами по себе си могат да заложат както на български компании, така и на световни. Всичко това може да научите много лесно с едно търсене в интернет.

За много хора инвестицията в акции, облигации и други инструменти, с които не са запознати е нещо много рисковано и смятат, че рядко би им донесло пари. Истината обаче сочи, че в дългосрочен план, и когато казвам дългосрочен визирам поне 10 години, резултатите могат да ви изненадат. Въпреки тежката криза от 2008 г. и последвалата я рецесия, която все още мъчи по-голямата част от света, финансовите пазари вече се намират на нива по-високи от тези преди кризата. Прост пример за това е развитието на американския индекс S&P 500, обединяващ в себе си водещи компании отвъд океана. Ако проследим представянето му може да видим, че е поскъпнал с над 80% за последните 10 години, a доходността му за последните 35 години, което може да се счита за средната продължителност на активния, трудов цикъл от живота на един човек, е повече от 1900%.



Както казах и в самото начало, вариантите пред всеки са много и различни, и далеч не се изчерпват само с инвестиция на финансовите пазари. Дали свободните средства ще бъдат инвестирани в акции, земеделска земя или дори изкуство е личен избор за всеки. Важното е да разберем посоката в която би било хубаво да мислим по-често, защото как ще прекараме старините си е преди всичко наша лична отговорност.





*Текстът има аналитичен характер и не представлява препоръка за вземането на инвестиционно решениейт.

автор: В. Генков