Стари играчи, нови съюзи и бъдещето на Аврора

Day 2,563, 15:11 Published in Bulgaria Bulgaria by Nane Vutov

Ще съм благодарен, ако гласувате за английската версия на тази статия. Така ще усилите позицията на българските дипломати при преговорите.



Големият цикъл на съюзообразуването започва с тогава, когато се сформират нови съюзи или когато сравнително силни страни си сменят съюзниците. Отначало започват големи войни. След известно време едната страна побеждава, а другата губи. Съюзите на губещите страни се разформироват и страните са свободни да се съюзяват с когото поискат. Те се опитват да раздуват несъгласията в противниковата страна. На страните от печелившия съюз се осигурява лесна възможност да си сменят съюзниците, ако пожелаят. Бившите съюзници от загубилата страна се гледат с подозрение и дебнат кой ще направи първия ход и ще се съюзи с бившите врагове.



След известно време членовете на печелившия съюз се скарват по между си и съюзът им се разпада. От парчетата се раждат нови съюзи и големият цикъл започва отначало.

Повечето хора си мислят, че съюзите се изменят по естествен начин, от само себе си. Те грешат. Макар повечето хора просто да чакат събитията сами да се случат, някои участват активно и правят така, че събитията да се случат.

Има една група играчи, олдфагове, които винаги са в контакт един с друг, обсъждайки бъдещето на съюзите. Всъщност за хората участващи в такива дейности това може да бъде един от най-забавните компоненти в играта. Хора от вражески съюзи се събират, обсъждат идеи, правят планове за промени. Някои от тях дотолкова се вживяват, че сякаш става въпрос не за игра, а за действителност. ТЕ пишат манипулативни статии и коментари, разпространяват лъжи, извършват подривни дейности. Много от тези хора са тук още от началото на играта и са много влиятелни. Една дума от тях и страна може да си смени политиката или съюз да се разпадне.

Нека разгледаме как светът изглежда от гледна точка на олдфаговете. Най-напред ще анализираме слабостите в Астерия.

СЛАБОСТИТЕ В АСТЕРИЯ

Астерия има две слабости. Първо – враждебността между Румъния и Унгария и второ – Гърция.



Унгария бе сред основателите на Астерия, но не остана официално член за дълго. Въпреки това Унгария остана съюзник на Сърбия и мнозина сърби считат румънците само за временни съюзници, а Унгария – за вечен съюзник.

Не е лесно за Сърбия да има едновременно и двете страни за съюзници и това изисква определени жертви. Нуждите както на Унгария, така и на Румъния трябва да се удовлетворяват. Всъщност една от отновните причини в момента Сърбия да не разглежда Полша като потенциален съюзник е това, че ако силна и влиятелна страна като Полша стане член на Астерия, Сърбия няма да може да продължи да поддържа крехкия баланс между Унгария и Румъния. Една от тези две страни (най-вероятно Румъния) ще трябва да напусне.

От известно време насам олдфаговете създават илюзията, че Унгария е на път да си смени съюза. Унгария имаше МПП с Полша и няма МПП с Румъния и Гърция. Много от влиятелните унгарци открито наричат Македония с истинското ѝ име, а не с обидни имена като FYROM. Но нека не се заблуждаваме! Унгария не е на път да стане противосръбска държава, а точно напротив! Всъщност олдфаговете използват Унгария, за да вербуват бъдещи съюзници на Сърбия. Добрите отношения между Унгария и Македония са признак, че Македония се подготвя от олдфаговете за бъдещ съюзник на Сърбия.



Истинското слабо място на Астерия е Гърция. Про-еденската фракция в Гърция е много силна. Така наречените "терористи" за значителна сила, която воюва срещу страните от Астерия. От време на време Гърция не се бои да има странни МПП в своя репертоар, а някои от президентите открито са се изказвали срещу Астерия. Всичко това показва, че Гърция е на път да напусне Астерия веднага щом това стане изгодно.

Това положение на Гърция обяснява голямата подкрепа, която гърците получават от другите страни в Астерия. Например по време на скорошните ни опити да помогнем на Македония да се освободи помощта от Сърбия бе толкова значителна, че сръбската империя се разпадна, макар в същото време Гърция да не загуби нито една от колониите си.

Заключение: основното слабо място в Астерия е Гърция. Ако искаме да сменим нещо в е-света, Гърция трябва да напусне Астерия и да си смени съюзниците. Гърция обаче няма да си смени съюзниците, ако същото нещо не направи и Македония. И от тук идва големия проблем за олдфаговете – Македония е член на съюз от приятелски страни.



АВРОРA

Аврора е голям проблем за олдфаговете. Ако тройката Чили-България-Македония се съюзи със Сърбия, това ще предизвика големи трудности с осигуряването на някакъв що-годе баланс. Затова Аврора трябва да бъде унищожена!

Атаката срещу Аврора е двуяка. От една страна олдфаговете организират мащабна война срещу членовете на Аврора. Чили е в изолация и без бонуси, а почти всички останали членове са пред затриване. И всичко това става когато бившите членове на Сириус са в добро състояние. В резултат на това Аврора е победена на бойното поле. Разбира се фактът, че малък съюз имащ само 10% от световнаа сила е в състояние да се противопоставя на съюз имащ 55% само доказва устойчивостта на Аврора. Обаче нека си признаем – психологическата цена, която трябва да плащаме ни коства определени усилия и разколебава увереността ни, че си струва да продължаваме напред заедно.

От друга страна, всеки от членовете на Аврора бива "обработван" по отделно.

Чили



За да бъдат сигурни, че Чили няма да се съюзи със Сърбия, олдфаговете правят така, че Чили да бъде съюзник с единствената страна, за която се знае, че няма да бъде съюзник на Сърбия, т.е. с Хърватия. Прави се така, че всички съвместни акции на Чили и Хърватия са успешни. Затриването на Китай например ще остане завинаги в историята на еРепублик. Хърватия поддържа Чили във всички важни битки. Скорошната голяма битка между Чили и Сърбия е особено показателна. В нея не само хърватите танкираха, но се включиха много гърци. Всъюност гръцката щета в тази битка на страната на Чили и срещу Сърбия бе много по-голяма, отколкото е нормално за терористите.

България



България е сама по себе си проблем за олдфаговете. Това е така, защото действията на страната са често нелогични и непредсказуеми. През последните няколко месеца имаше случаи, когато България жертваше бонусите си и започваше войни, водещи то затриването ѝ, макар от самото начало да бе ясно, че това ще е резултата. Което е още по-интересно, населението на България като цяло не се противопоставя на тази "странна" политика. Политиците на всяка една страна на еРепублик могат само да завиждат на свободата, която имат българските политици. Ще дам един пример. Преди два месеца Аврора и България започнаха война срещу Гърция с цел да освободят Македония. В резултат на това вече два месеца България стои без конгрес и всичко това става въпреки неколкократните предложения за НАП от Астерия. Сега кажете ми, кой политик от друга страна може да избере изтриването, когато алтернативата е свобода и бонуси? Е, при България това става не за един, а вече два месеца.

Горното означава, че България е желан съюзник за всяка страна на Балканите и нежелан враг. Единствената причина България да не може в момента да реализира пълния си потенциал е това, че в момента единственият ѝ съюзник измежду съседите е Македония. Но без значение как точно Астерия се разпадне и без значение коя от двете страни избере България, другата със сигурност ще си има неприятности.

В момента Българската преса е наводнена със статии целящи да дискредитират Чили, че не ни помага (като че ли това е възможно). Някои от тези статии се публикуват от чужди автори, които плащат със злато за този лукс. Всичко това е признак, че много от олдфаговете искат да видят България като съюзник на Сърбия. Мене лично не ме е грижа дали България ще бъде съюзник на Сърбия или не, но ме е грижа за приятелството с Чили. Много се надявам, че то няма да стане жертва на мимолетни политически машинации.

Македония



Македония – една страдална страна, използвана и предавана. Страна, която стои изтрита кой знае от кога. Не заради бонуси – всъщност македонските бонуси за безполезни за Гърция. Причината са отношенията между Гърция и Македония в реалния живот.

Македонците са много чувствителни по отношение на използването на обидни прозвища като FYROM. Макар България да е трудна за контролиране и непредсказуема, при Македония положението е тъкмо обратното. За да бъде принудена Македония да си смени съюзниците, не е нужно да се направи нищо сложно – просто който трябва трябва да почне да нарича македонците фиромиани и скарването е гарантирано. Няма нищо неочаквано в скорошния скандал, предизвикан от това, че група влиятелни хърватски играчи танкираха срещу Македония на страната на Гърция и преднамерено използваха името FYROM. Тези действия не бяха провокирани с нищо от страна на Македония, а единствената им цел е Хърватия да си подсигури, че при бъдещото преразпределение на силите Гърция ще бъде хърватски съюзник. Тези действия на хърватските олдфагове са подли, но разбираеми, ако вземем пред вид положението на страната. Хърватия винаги е принудена да има Сърбия като свой враг и е длъжна са си подсигури, че има силни съюзници. Всъщност за Хърватия очевидно това е въпрос на живот и смърт.

ОТГОВОРЪТ НА АВРОРА

Не знам какво точно ще направи Аврора във връзка с тези неща, но ми се струва, че най-добрият отговор е да позволим на олдфаговете да направят това, което искат. Не виждам проблем, ако Чили си остане про-Сириус страна, а Македония мине в лагера на Сърбия. В момента Пацифика е съюз, който нагледно показва, че това е възможно. Някои от страните на Пацифика са про-Сириус, други про-Аврора, трети про-Астерия. Всъщност това си има определени предимства. Макар Пацифика да е сравнително малък съюз, това че всеки има съюзник сред членовете на Пацифика означава, че никому не е изгодно да воюва срещу този съюз. Ще ми се нещо подобно да се случи и с Аврора – това ще задоволи интересите на олдфаговете и ще ни позволи да продължим с приятелството си. Между другото това може би е и начина най-после да осигурим свободата на Македония.

Накрая да напомня: ако искате да направите позицията на българските дипломати по-силна в преговорите, моля гласувайте за английската версия на тази статия!