НИЙ СМЕ ДАЛИ АСЕН ЙОРДАНОВ НА СВЕТА!

Day 2,501, 11:12 Published in Bulgaria Bulgaria by Fiat500bg

Както казах, в предишната статия, пак ще пиша за Асен Йорданов. Сега ще стане въпрос за коронната дисциплина на този Голям Българин (да, с главна буква), а именно авиацията . Световноизвестният летец и авиоконструктор е роден през 1896 г. в София. Като дете сам си намира книги и започва да конструира първите си самолети, не истински машини, но самолети. През 1912 г.,той е само на 16 години, когато извършва първия полет с планер в България – безмоторен самолет, който изработва сам. Учи авиация както и за пилот във Франция.



Малко преди включването на България във военните действия,по време на Балканската война, Асен Йорданов изпитва пред публика първия български моторен самолет.



В този самолет той въвежда третото крило за първи път в света. То служи за стабилизиране на самолета при по-големи наклони от 45 градуса. Аеропланът е признат за изобретение от специална комисия на Министерството на войната и е бил изложен в Царския манеж. Оттогава 10 август 1915 г. се смята за начало на българското самолетостроене.
Заминава за САЩ, където продължава обучението си и работи за концерна Къртис, като чертожник, където се издига до конструктор. Работи и в конструкторските екипи на Боинг, Локхийд и Дъглас. И така се стига до първия в света траспортен пътнически самолет Дъглас DC-3 (така любим на американците).



А по-късно известните от Втората световна война летящи крепости Боинг Б-17 Фортрес, Боинг 29 Суперфортрес, тежкия изтребител Лайтинг П-38, на които главен конструктор е Асен Йорданов. Освен това той открива и специална съставка, която предпазва авиационното гориво от ниски температури, особено необходима за самолетите, извършващи полети на големи височини.
Известният физик Томас Едисон се допитва до него, когато работи върху поредното си изобретение – радара.

Лайтинг П-38

Открива авиационно училище, което се превръща в най-авторитетната школа, която подготвя пилоти за гражданската авиация на САЩ.
Започва да пише книги. Не една или две, 9 книги. Милионен тираж. Пише увлекателно, добавя комикси, илюстрации.
Нийл Армстронг, първият човек, стъпил на Луната, признава: „От него както аз, така и всички американски пилоти, сме се учили на авиация.“
Името му е вписано в Книгата за почетни граждани на Ню Йорк, портретът му е изложен в Залата на славните в нюйоркското летище Ла Гуардия, а в музея Ер спейс са изложени негови лични вещи. " Йорданов залив " на Земя Греъм в Антарктика е наименуван на Асен Йорданов.