[МУП] Закон о Уставу еСрбије + Црна листа

Day 2,373, 09:29 Published in Serbia Serbia by MUP Srbije


Поштовани грађани,

Имајући у виду значај и потребу доношења државних закона који би служили увођењу реда и правила у функционисању нашег државног апарата, сигурности и превенцији од евентуалних нежељених посљедица, МУП вам у овом чланку представља Закон о Уставу еСрбије који је ступио на снагу у овом мандату, као део програмских мера Владе еСрбије.

Доношење, али још значајније, и сама правилна примјена овог закона може омогућити олакшан и уређен рад конгресмена, министарстава и предсједника. Осим тога, наведени закон, одредио би границе у којима би држављани еСрбије могли да дјелују и да се развијају, без штетних утицаја по саму државу.



Да појаснимо, Закон о Уставу еСрбије не представља Устав, већ представља основни закон, односно темељ за развој Устава, тј. нових или евентуалну допуну постојећих закона. Устав еСрбије (у даљем тексту Устав) треба да буде списак закона који ће пружати оријентацију нашим држављанима о свим правима, обавезама, али и могућностима које им нуди наша држава.

Закон о Уставу еСрбије је тако осмишљен да пружа могућност Влади еСрбије да сама креира законе које жели да успостави у држави, али је и обавезује да поштује претходно усвојене законе, до њихове евентуалне промјене (које могу сами осмишљати). Оно што представља новину и за шта сматрамо да ће унапредити рад државе, као и да ће подићи ниво рада Конгреса, јесте то што ће, за свако усвајање новог закона или промјену већ постојећих закона, Влада еСрбије морати да обезбједи већину у Конгресу. То значи да би се оваквим приступом избјегла самовоља предсједника државе, као и саме Владе, јер би морали да раде у оквиру закона за које постоји подршка у Конгресу.

У даљем дјелу текста, представићемо вам конкретан Закон о Уставу еСрбије.



- Закон о Уставу еСрбије –

Члан 1.

- Опште одредбе –

Устав еСрбије представља врховни законик државе.

Уставне законе предлаже председник или одређено министарство еСрбије, а одобрава или одбија Скупштина еСрбије уз председника државе. Уставни закони су, од тренутка усвајања, обавезујући за све држављане еСрбије, а санкције за непоштовање истих наводе се у самим законима.

Члан 1.1.

- Поступак предлагања уставног закона –

1) Предлагач уставног закона (председник или министарство) мора да објави предлог закона у новинама и о томе обавести све посланике (и председника, ако он сам није предлагач закона). Предлагач закона је дужан да у предлогу закона наведе тачно време објављивања истог и да, у року од 48 сати после објаве, организује седницу Скупштине поводом дискусије о предлогу закона.

2) Учесници у дискусији морају бити предлагач закона, председник државе и макар по један представник сваке странке која има бар једног посланика. Учесници у дискусији могу бити друга лица за које предлагач закона буде сматрао да је неопходно њихово присуство.

Дискусија се, уз прекиде, може водити на чету, форуму, путем групне поруке или на било који други начин којим се предлагач закона договори са парламентарним странкама.

Дискусија траје максимално 48 сати, после чега све странке имају право да уложе амандмане у року од 24 сата. По завршетку тог периода, предлагач има још 24 сата да састави коначан предлог закона по чему се он упућује на гласање.

Члан 1.2.

- Поступак гласања о предлогу уставног закона –

1) Право гласа о предлогу уставног закона имају сви посланици и председник државе.
За уставни закон се гласа на чету, форуму, путем групне поруке или на било који други начин којим се предлагач закона договори са парламентарним странкама.
Гласање траје максимално 24 сата а сваки учесник у гласању може да се изјасни ЗА, ПРОТИВ или као УЗДРЖАН поводом предлога закона. Да би закон био усвојен, мора имати више од 50% гласова ЗА. Изузетак од овог правила је измена Закона о Уставу, за који је потребно више од 66% гласова ЗА, како би измене биле усвојене.

2) У истом моменту, могу се предложити највише 2 уставна закона, при чему се право првенства стиче хронолошким редоследом објављивања истих у новинама.
Уколико се процедура описана у Закону о Уставу еСрбије не испоштује у потпуности по свим члановима, закон не постаје обавезујући чак и у случају да буде изгласан у Скупштини.

Члан 1.3.

- Поступак промене или укидања уставног закона –

Процедура промене или укидања уставног закона се врши на исти начин као и усвајање новог закона. У случају да Председник или Влада самовољно промене или укину већ усвојен уставни закон, занемарујући процедуру описану Законом о Уставу еСрбије, опозиција има право да блокира рад НБС све до поновног успостављања уставног поретка.



У преосталом току мандата, Влада планира да предложи следеће законе на гласање у Конгресу (или макар део закона, уколико не буде времена за све):

- Закон о правилнику рада Скупштине
- Закон о државним чет каналима
- Закон о државним орговима
- Закон о Црној листи
- Закон о подели пасоша
- Закон о рефунду
- Закон о унифицираним финансијским извештајима
- Закон о Куки и мотици



За све преваре које су учињене вама или неким другим особама, са потребним доказима о учињеној превари, можете да доставите нашем министарству путем приватне поруке на овај орг или неком од чланова министарства.



Од нашег последњег јављања добили смо неколико пријава против одређених играча, који су већином ударали против своје државе. Већина примљених пријава је била неоснована или недовољно поткрепљена доказима.

Пријава против играча Dr Iggy, који је ударао из државне јединице против своје земље, прошла је са опоменом, јер се ради о играчу, који је тек почео да игра и не зна још увијек све механизме игре, као ни правила своје јединице.

Пријава против eBore, која је подигнута од стране Bgajica, тицала се подјеле тенкова поменутог играча страначким симпатизерима.
Оштећена страна, након одређеног времена, није примила обећане тенкове па се обратила МУП. Чланови МУП, из претходног мандата, обавјестили су eBoru о насталом проблему, те је у кратком року та грешка исправљена. С обзиром да играч који је поднио пријаву није оштећен у овом случају, јер је добио обећане тенкове, МУП је одбацио ову пријаву.

Напомињемо да eBora у свом чланку, није навео да ће он лично вршити подјелу, што је касније био камен спотицања између двије стране.




Уколико имате неких проблема око игре, слободно нам се обратите, јер ми смо ту да вам помогнемо.



С поштовањем, тим МУП,

Министар: kruna,
Чланови министарства: O z i r i s, H0RU5, vojvoda Spajiс.