Малко ръководство за офицера

Day 1,104, 04:10 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian Army SO

[ Гласувайте тази статия, за да я видят повече хора и се абонирайте за вестника, за да получавате последните заповеди навреме ]


Един офицер трябва винаги да е добре подготвен за различните ситуации в които може да изпадне по бойните полета. Целта на това ръководство е да запознае настоящи и бъдещи офицери със странностите на военният модул и различните способи за водене на бой и командване на взвод, рота или цяла армия. Всичко описано тук е плод на личен опит и впечатления и изобщо не е изчерпателно - заради това е и наречено "Малко ръководство". Възможно е в бъдеще да бъде обновено и разширено при наличието на повече свободно време и най-вече желание.


Отношения офицер - войници

Изградете си модел на поведение спрямо войниците и не го променяйте рязко. Всички сме хора и всеки един си има и добрите и лошите страни, но е важно като офицери да сте последователни в своите решения и заповеди, както и да давате пример. Дали ще сте строги, сприхави, скръндзи, вдетенени, перверзни и прочее вече зависи изцяло от вас. Във всеки взвод цари различна обстановка като тя зависи не малко и от самите вас, драги офицери.

Дисциплина

- Основната ви задача като офицер е първо да изградите колектив, а след това да правите щети, печелите рундове, битки и прочее. Когато няма заповеди от министерството или началник-щаба в продължение на три дни организирайте малък фонд за взвода, като всеки войник например да изпрати утре и вдругиден по 5-10 лева на ден от заплатата си или процент от нея. Вдругиден направете учение само с храна в два поредни рунда за да може войниците да не забравят какво е бой и да се поддържа бойният дух.

- Научете войниците си, че разполагането с лична организация е в техен плюс. Златото в момента се печели по-лесно отколкото преди, а и заплатите са добри. Карайте ги да се запасят с К5 храна когато няма битки и е по-евтина, инвентара на личната им организация ще събере 20 бройки К5 или общо 200 точки здраве. При продължително боеве цените на храната рязко скачат, като при К5 често се случва да скочат с над 50%, от 6 на 9 лева.

- Бъдете винаги отзивчив/а. Така ще научите войниците, че когато имат въпроси и забележки към вас вие ще ги изслушате и ще се научат и те да слушат повече чуждо мнение, например Вашето. Подчертавам слушат, не е задължително да са винаги съгласни с него. Не
прекрачвайте правомощията си.

- Проверявайте редовно дали войниците ви тренират с поне тренировката за 0,19 злато и 50% сила повече на ден. Като офицер е във ваш интерес поверените Ви войници да се развиват.

Издръжка

За по-силните войници, над 1500 сила, има възможност на ден да печелят по 1-2 бойни медала, а за тези над 2500 сила - по 3-4. При приспадането на разходите по храна и вероятно оръжие един такъв войник може да се самоиздържа от подобни медали, като по-важното е, че така си осигурява злато за всекидневни тренировки с Наполеон.

Когато се бият за медали, нека да правят предварителна заявка с 12 000-15 000 точки щети, която отказва повечето медалисти, или да бъдат готови за последните пет минути на рунда. През нощните рундове често се случава някой да направи заявка от 15-16 хиляди точки час и
пололвина преди края на рунда и да спечели медала без никакъв проблем. На сутринта става свеж и росен и си има чисто нов медал и между 4 и 6 злато.

Методи за водене на бой - битки


Въстания

В едно въстание може да се бият само онези, които се намират на територията на държавата, в която е вдигнато то. Дори тя да разполага с 20 съюза те не оказват никакво влияние над въстанието. За да бъде успешно едно въстание за необходими няколко отвличащи щетите от него битки, дали ще бъдат пак въстания или преки атаки над въпросната държава е без значение.

Съвети:
Пуснете въстанието през нощта във въпросната страна, когато цивилното население спи. Това ще позволи да се спечелят два или повече лесни рунда без да се хвърлят много усилия, средства и щети в тях. Отделно, местете войниците си няколко минути преди края на рунда в който те трябва да се намесят. Защитниците много лесно могат да видят кой се е преместил на тяхна територия и да започнат да използват злато от рано.
Не ги предупреждавайте.

Нощни боеве

По принцип тези боеве са най-успешни във въстанията, където не важат съюзите с държави, които се намират в други часови зони и биха могли да помогнат, наприемр САЩ. Битката се започва след полунощ, по възможност от 1 до 4 сутринта местно време за нападната страната и предавително се подготвят войници за първите два или три рунда, които да ги спечелят. През деня нападателите не се бият и печелят още 1-2 рунда, като резултата до следващата вече е 5-6 на 4 в полза на защитниците. След това отново вечерта настъпва обрат, когато чрез танкисти и войници се печелят необходимите рундове за приключване на битката.

Съвети:
Използвайте будилници - навийте си аларамата за през два часа и бъдете сигурни, че войниците ви са сторили същото. Петнадесет минути преди края на всеки от рундовете проверявайте дали войниците ви различават прости фигури и букви, което е много важно при въстанията, за да не объркат страната, на която трябва да се бият. Преди да издавате заповеди за нощните боеве, бъдете абсолютно сигурни, че войниците към които е издадена са подготвени като хора, не като профили, за подобно нареждане. Три поредни нощи въстания могат да ви изтощат до краен предел, а това все пак е само една игра. Също така се погрижете войниците да бъдат снабдени с храна (и оръжие) още от ранната вечер, за да не трябва в 4 сутринта да се мъчите да ги снабдявате.

Методи за водене на бой - рундове

Терминология и основни заповеди -

"Бой/атака до 50/100/200/350 точки" - войниците ви трябва изразходват след като е дадена заповедта уреченото число точки здраве. Десет точки здраве се равняват на един удар.

" В Т- (10,5,3,2) " - това е американско съкращение което обозначава "оставищи минути до уречено събитие". За войниците това винаги е краят на всеки рунд или 00:00:00. Например Т-5 означава "В 00:05:00".

"Задръжте огъня" - основна заповед, която спира изпълнението на всяка друга. Обикновено се използва за да се избегне преразход на щети за рунда, но може да се издаде и за целият рунд, ако противникът е повел сериозно или има други планове за битката. При такава издадена заповед войниците не се бият никъде без изричното разрешение на офицера/ите си.

"(повиквателна до всички във взвода) Остават 30/15/10 минути до края на рунда. Процентите са xx на yy " - своевременна проверка на активните войници и осведомяването им. Препоръчително е да има 3 проверки - при Т-30, Т-15 и Т-10. Заповедите за рунда се издават
най-късно до Т-15, за имат време всички войници на линия да се запознаят с тях.

"Бой до последен патрон в T-x" - войникът прави 35 удара, започвайки в зададеното време. Целта е нанасяне на максимални щети. Използва се когато има малко войници на линия или рундът е много напрегнат, като стената е от порядъка на няколко милиона точки.


Отбрана - прилага се ако страната за която се биете води в последните 30 минути. Заповедите, които се издават, са свързани с допустим праг на проценти преднина, която трябва да бъде поддържана до самият край на рунда. Примерни заповеди:

" Ако в Т-5 стената е под 52 % атакуваме за 200 точки "
" Ако в Т-5 стената е под 55% атакуваме за 200 точки, ако ли не, ако падне под 52% в Т-2, тогава атакуваме " - Заедно с минутите и процентите се занижават, тъй като противникът разполага с по-малко време за отреагиране.

Съвети:
За разлика от други методи, командирът трябва внимателно да наблюдава последните 15 минути на всеки рунд и да е готов по всяко време за заповед "Задръжте огъня". Ако например е издал първоначално заповед за Т-5 за праг от 52% и в Т-7 се води с 57% се издава заповедта "Задръжте огъня до Т-2". При този метод е много важно да не се минава в преразход, тъй като вече се води, в някои случай убедително. за рунда.

Атака - прилага се ако изоставаме в рунда. Дават се точни заповеди кога и за колко точки да се удари и до кога да се наблюдава битката в очакване на нови заповеди. Например:

" Атакуваме в Т-5 до 250 точки. В Т-2 бъдете готови за още една атака "
" Атакуваме в Т-3 докато не стигнем или минем 55%" - много рядко се издава такава заповед, използва се главно за нощни рундове.

Съвети:
За разлика от Отбрана, тук не се посочват проценти, ако се поведе убедително просто се издава заповед за задържане на огъня. Както войниците, така и офицерите трябва внимателно да следят да не се премива в преразход. Желателно е в напрегнати рундове прагът за преразход да бъде предварително посочен, например 53%.


Залп - доста полезен метод когато командването разполага с повече войници на линия, използван много често от сърбите. При издадена заповед за залп войниците правят точно определен брой удари за рунда в уреченото време и не се бият повече в същия рунд. Това позволява на командването да ги използва в 2 до 4 поредни рунда. Залпът винаги се дава преди атака на наши съюзници или атака на специалните ни части, например:

" Залп в Т-5 за 50 точки" - Чукчите атакуват в Т-2 ако има нужда
"Залп в Т-3 за 100 точки" - съюзниците ни атакуват в Т-2 или дори Т-1,5
" Двоен залп - по 50 точки в Т-5 и Т-2" - предстои да бъде изпробвана тази заповед, но лично според мен не би била толкова ефективна, освен за пестене на пари от оръжие.

Съвети:
При средна сила на войниците в редовната армия от малко над 500 точки, това прави близо по 150 точки щета на удар за войник. При заповед за залп от 50 точки и 80 войника на линия (половината ни настояща редовна армия), това прави средно 150*5*80 = 60 000 точки с голи ръце в рамките на 10-15 секунди. Препоръчително е залповете да се изпълняват в Т-3 или Т-2 за по 100 точки на войник. Това затруднява до краен предел противниковите танкисти, тъй като нанася шестцифрено число щети за време, за което те трудно достигат петцифрено такова. При добра рутина и дисциплина редовната армия може да дава залп в Т-3 и в Т-2 да атакуват наши съюзници или специалните ни части. Внимание - посочените сметки са само с храна, без използвано оръжие. Ако на всеки войник се раздаде дори и по 1 оръжие К5 10/5 или 8/7 за всеки рунд със залпове, то резултатите ще са чувствително по-добри.

Голям плюс на този метод е, че обикновеният войник няма нужда да има почти нищо в инвентара си - зареждането може да протече в началото на следващия рунд след като вече се е бил, ако залпът е само за 50 до 80 точки. От 98 (след работа и тренировка) до 18 точки се
стига за най-много 15 секунди и няма нужда от храна в инветара си, най-много от оръжие за по-добри резултати. Минусът е, че всеки залп трябва да бъде последван от поддържаща съюзническа атака или такава на специалните ни части, за да бъдем сигурни в победата.


Байрактар - Това е метод изцяло дело на българските военни части. Основната му цел е да обърка противника и да поддържа постояннен натиск през последните 15 минути на рунда. Използван е само веднъж, при въстанието във Волга в 10-ят рунд, който бе спечелен с 52% на 48% и битката стана 7 на 3 в полза на руснаците. Румъния би отбой през последният, 11-ти рунд, и това отприщи вълната от успешни въстания за руските региони.

Офицерът избира един от най-силните си войници и го въоръжава до зъби, 300 точки здраве и 7 оръжия 10/5. Войникът започва да се бие от Т-20 или Т-15 създавайки впечатлението за ловец на медали, като се бие единствено и само той . Целта е да изхаби всичкото си възможно здраве за деня без да използва злато. В нашият случай това бе Драевер и в Т-10 той бе герой за руснаците с близо 45 000 точки щета. През това време цивилни и доброволци се бият до Т-5, когато атакува основната група български войници, също въоръжена до зъби и биеща се до 250 или 300 точки.

За Т-3 или Т-2 са оставени съюзниците ни и един-двама силни чукчи, с над 2500 сила всеки от тях. Ако все още не сме повели с над 52%, то и те атакуват. Рундът е спечелен, като самият противник през цялото време не знае дали нашият байрактар всъщност е танкист или ловец на медали. Основната цел на байрактара е да подлъже противника да удари между Т-10 и Т-5, за да се види какво има насреща в този рунд. Това позволява на офицера да отдели основната бойна група от Т-5 за Т-2 ако има силен отпор, или да ги остави да се бият по план, за да продължи натиска.

В Т-2 обикновено атакуват нашите танкисти и те вече знаят колко злато да изразходват, за да спечелят рунда, като в нашият случай не сме използвали дори и злато, просто руснаците си свършиха задачата, като дори Драевер бе герой на рунда за нас тогава, тъй като никой не се
наложи да удря за повече от 30-40 хиляди точки. Примерни заповеди:

"Драевер, атакуваш в Т-15 до последен патрон и си лягаш след това. Дангов, Калпазан, вие атакувате в Т-3 до 300 точки. Всички останали се бият в Т-5 до 300 точки"

Съвети:
В интерес на истината този метод бе открит защото просто Драевер не можеше да изчака краят на рунда и се би малко по-рано. Румънците наистина се подлъгаха и почнаха да атакуват малко по-рано, което ни позволи да преценим да се бием не до 250 точки, а до 350 в Т-5. До Т-3 вече повечето войници и чукчи се бяха били и тогава вече атакуваха и руснаците с тяхната редовна армия, което помогна да задържим натиска на румънците и дори да увеличим малко преднината си.


Танкисти:

Терминология - танкист е войник с повече от 2500 сила и ранг над 30, желателно е много по-висок, който може и трябва да се бие в последните 2-3 минути на рундовете, използвайки злато и оръжия. Българският стандарт за танк е поне 3000 сила и ранг 30. Използват се при
изключително важни и/или напрегнати рундове.

Храна - ако танкиста не се е бил за деня, позволете му в Т-30 или Т-20 да изразходва първо храната си, като задължително се бие с оръжие К5 (!). Тъй като все още няма никъде публикувани основните формули за щети на удар, запишете си колко прави Вашият танкист с един негов удар или направо го попитайте. Ще ви е необходимо малко по-късно.

Здравни пакети - всеки 10 точки здраве струват 0,5 злато. Използват се оръжия К5 10/5 като всяко от тях има по 5 употреби. За да изчислите необходимият брой оръжия и злато за да направите x на брой удара, използвайте следната формула:

Бу- брой удари; О - брой оръжия; З - количество злато за закупуване на здравето;

О = Бу/5
З = Бу/ 2 =>

О = З * 2/5


Например: Имате 5 злато за танкиране. Ще са ви необходими 5 * 2/5 = 2 оръжия К5 10/5. Ако имате 100 злато - 100 *2/5 = 40 оръжия.

Оръжие - използва се само и единствено К5 10/5. Тъй като в България са безбожно скъпи в момента, над 1 злато за бройка, при крайни случаи влезте в IRC, сървър irc.rizon.net в канала #Itrade .Там може да намерите оръжие на цена от 0,65-0,7 злато на бройка. Българската
войска по правило купува само и единствено от българският пазар, въпреки завишените с 25% цени.

Базука - Струва 1 злато и се брой като удар с К5 оръжие 10/5. Не взема нито 10 точки от здравето на войника, нито употреба от някое от оръжията му. Има една уловка обаче:

Едно оръжие К5 в България струва 1 злато, в световен мащаб средно около 0,8 злато. Това прави по 0,16-0,2 злато на употреба.

За да направи един удар без базука войникът трябва да плати 0,5 злато (здравен пакет) + 0,16-0,2 злато за употреба на оръжие = 0,7 злато (Може да падне до 0,61 според цената на закупеното оръжие) Единствената разлика е, че някои противници се убиват с 2 или 3 удара
по обикновеният начин, а базуката ги убива с по един. На практика обаче спестеното злато ще допринесе за повече удари в крайна сметка, заради това почти никой не използва базуката.

Метод за танкиране - бъдете сигурни, че танкиста или танкистите са ви на линия и вече са изразходвали храната си за деня. Трябва да имат достатъчно място в инвентара си за оръжие, 20 места се равняват на 100 удара. Основната задача на танкистите е да направят възможно най-много щети за възможно най-кратко време. Преди да издавате каквато и да е заповед към танкистите си изчислете с наличното злато колко щети може да
направи всеки от тях. Например:

Разполагаме със 100 злато за последният рунд в Кроасана. Спас прави(еше) по 1460 точки на удар с К5 оръжие. Имаме на разположение 200 удара за Спас по 1460 прави 292 000 точки на разположение.

Когато издавате заповед само упоменете кога да започне и при какви условия:

"Атака в Т-3 ако паднем под 52%, направи 100 000 щети и ако още не сме над 52% продължи до 200 000"

Запомнете, че един стандартен инвентар побира оръжие за 100 удара или в случая на Спас в примера - 146 000 точки щети. Ако издавате заповед за повече точки щети дайте малко повече време на танкиста си, например атакува в Т-5 или Т-7. То ще е необдходимо за прехвърляне на още оръжия от друга организация и за нанасянето на ударите.
Задължително упоменете горна граница за направените щети, защото левове могат да се печатат при нужда, но злато не! Ако си купувате злато със собствени пари тогава действайте спокойно



Списал
Melliores




Съобщения до МО на :
Форма за Контакт с Министерството на Отбраната
Запиши се в Армията - регистрирай се на:
Заявление за постъпване в еКазармата
Страница на еБългарската Армия
IRC канал на българската армия : #ebg-army на сървърът на Rizon
Дарения за Българската Армия се приемат - Тук
Устав на еБА - Тук
Полезни статии:
- Скрипта за армията и как да се използва скрипта.