Väike selgitus foorumis toimuvale!

Day 1,035, 10:31 Published in Estonia Serbia by Muusika


Kuna viimasel ajal on tekkinud palju probleeme minu otsustega Riigikogu foorumis, põhjendaksin neid ka avalikult eestlaste ees.

1. Sotsiaalministri umbusaldamine

Esimene hääletus asub siin, kus tunnistan oma viga - olin unustanud punkti 4.7.1 Riigikogu hääletus– ja arutluskorras, mis sätestab, et umbusalduse hääletusel variant Erapooletu puudub.

Seejärel korraldasin uue umbusalduse, mis asub siin.

Punkt 3.7 ütleb : Umbusaldamise läbiminekuks on vajalik 66% enamus hääletanud Riigikogu liikmetest.

Esialgu kuulutasin umbusalduse läbikukkunuks ning põhjus asub siin :
Ma ei julgenud ( ega ka tahtnud) väita, et President pole Riigikogu liige. Presidendil on ju lõppude lõpuks õigus osaleda mängus Riigikogu hääletustel ning samuti on õigus tal law proposale esitada. Riigikogu esimees peab olema erapooletu, seega ei saa ma kuulata nä "tavalisi mängijaid", kuna nad ei saa olla erapooletud. Loomulikult ei saa ka seda olla Riigikogu esimees, kuid kõigest väest üritan 😉

Seega otsustasin umbusalduse kuulutada läbikukkunuks, kuna pole 100% kindlaid tõendeid, et President pole Riigikogu liige (otsuse langetamiseks järeldasin loogiliselt, kuna President saab mängusiseselt Riigikogu tööst osa võtta ning seda saab ta teha ka hetkel meie Riigikogu foorumis).

Lõpuks otsustas eEesti tubli ja aktiivne kodanik Anettu ( kes hoiab ka meie foorumit üleval ja töökorras) uurida Adminnide käest kuidas siis lõpuks need asjad ikkagi on. Imelisel kombel sai Anettu kiiresti vastuse, millest lõpuks selgus, et Presidenti ei tohiks ikkagi lugeda Riigikogu hulka.

Peale selle vastuse saabumist, kuulutasin ka koheselt umbusalduse õnnestunuks.

2. Presidendi umbusaldamine.

Meie ekspresident Albertti avas umbusalduse teema Riigikogu foorumis.

Kuna seadus on jällegi selle koha pealt nõrk, pidin järjekordselt käituma toetudes enda loogikale. Seekord talitlesin Riigikogu hääletus– ja arutluskorra punkt 2.3le, mis sätestab :

Vastava teema arutelu kestab 24 tundi alates arutelu avamisest, kui Riigikogu esimees ei ole määranud teisiti.

Kuna mängus tehti hääletus enne arutluse lõppu, järgisin Riigikogu esimehe ja aseesimehe mandaati ning punkti 1.3 mis sätestab :

1.3 Juhatusel on õigus julgustada Riigikogu liikmeid mahahääletama Erepublikus avatud hääletust seaduse või otsuse kohta, mis ei ole eelnevalt Riigikogu alamfoorumis vastu võetud.

Otsustasin oma õigust kasutada ning avasin mahahääletuse teema, mis asub siin.

PS: Teema avamise hetkel oli hääletuse seis 13-13. Kokku häälets 30 inimest, seega umbusaldamiseks oleks olnud vaja 19.8 häält. Lõppseis oli 15-15. Lihtne arvutus 15-13=2 ; 15+2=17.

3. Riigikogu aseesimehe tagasiastumine

Riigikogu aseesimees astus tagasi 10. septembril siin. Jah, üsna kaua aega tagasi.

Seaduse järgi oleksin pidanud avama uue aseesimehe valimised, kuid kahjuks unetasin selle ära.

Riigikogu esimehe ja aseesimehe mandaat

2.10 Riigikogu aseesimehe tagasiastumisel või tema esimehe ametisse saamisel endise esimehe tagasiastumise korral saab aseesimeheks Esimehe teemas kõrgeima arvu hääli saanud, kuid Riigikogu juhatusse mittepääsenud isik.

2.11 Kui aseesimehe ametikohta ei ole võimalik punkti 2.10 järgi täita, siis korraldatakse aseesimehe valimised.


Tunnistan oma viga, kuid päevavalgele tuli see alles hiljuti. Uue Riigikogu juhatuse valimiseni on/oli 8 päeva. Arvutame sellest maha 2 päeva valimisteks ning 2 päeva on mõttetu libahääletusperiood. Järgi jääb 4 Riigikogu tööpäeva. Kas selleks on vaja korraldada aseesimehe valikud? Jah, seaduse järgi oleks see kohustuslik, kuid ma kahtlen kas kõik Riigikogud on seadust täpipealt järginud 🙂 Loomulikult oleks nende kahe umbusalduse ajal olnud aseesimehe abi, kuid oleks on paha poiss. Samuti kahtlen kas aseesimehe kohale oleks soovijaid, eriti veel 4 päevaks. Eelmine kuu oli raskusi juba esimehe leidmiseks, see kuu oli esimehe koha kandieerimas vaid kaks isikut 40st. Aktiivsus missugune 🙂

Kõike parimat riigikogus kandideerijatele!
Head nädalat!