Ambient on/off

Sign up

 

Continue

Continue By creating an account you agree to the Terms of Service & Privacy Policy
Resend email   |  Can't find the email? confirmation@erepublik.com

Resend the confirmation email to this address

Resend email Can't find the email? confirmation@erepublik.com

Updated* [MoE]Pyetje dhe Pergjigje / Konkurs!

Day 1,846, 13:07 Published in Albania Albania by KOSOVA ArlinDx


Pershendetje qytetare te eShqiperise,

Ky eshte artikull zyrtar nga Ministria e Edukimit e Shqiperise. Ne te do te mund te njiheni me dy tema kryesore:
1. PYETJE DHE PERGJIGJE
2. KONKURS PER TU BERE PJESETAR I MINISTRISE SE EDUKIMIT NE SHQIPERI


Lexoni me poshte per te kuptuar se per cfare behet fjale, ndersa nese keni ardhur vetem per komente negative apo percarese, mos vazhdoni me poshte!


PYETJE DHE PERGJIGJE

Ne nga MoE jemi te sigurte se ju, lojtaret e rinj, keni paqartesi nga loja, dhe prandaj duam qe ju te pyesni gjithecka qe keni te paqarte ne lidhje me lojen. Edhe po te keni 5-6 muaj apo edhe 10 muaj ne loje, mund te keni dicka te paqarte, PYESNI, MOS KINI FRIKE! Ne do ju kthejme pergjigje brenda nje kohe te shkurter.
Pyetjet mund ti beni ketu ne komente, ose tja dergoni Ministrit ose Zv. Ministrit te Edukimit ne mesazh privat. Pyetjet qe mund tju interesojne edhe tjereve, do shtohen ne kete artikull.
Artikuj me pyetje dhe pergjigje (si ky) do krijohen shpesh, pasi cdohere ka lojtare te rinj qe kane gjera te paqarta.

Por perpara se te pyesni dicka, hidhuni nje sy pyetjeve te parashtruara deri me tani dhe shihni nese pyetja juaj tashme gjendet aty:

Pyetje: Kur duhet te luftoj?
Pergjigje: Mund te luftosh qe kur te lejon loja, por duhet te sigurohesh qe ke mjaftueshem ushqim apo para per te bler ushqim per ta kthyer energjine perseri ne maksimum.

Pyetje: Nuk mund ta rimbush energjine (kam ngelur pa para dhe ushqim), a eshte mire te kaloj nje dite trajnimi dhe pune per te kursyer energji?
Pergjigje:
Jo, puna dhe trajnimi jane 2 gjerat me kryesore ne loje, prandaj duhet qe ti besh cdo dite. Mund te kerkosh 50 ushqim Q5 nga Ushqehu, Meso dhe Lufto ose te futesh ne Chatin Shqipetar dhe ti kerkosh dikujt pak ndihme.

Pyetje: Cfare jane misionet dhe a ja vlen ti kryej?
Pergjigje:
Misionet jane nje menyre e mire per te perfituar gjerat qe zakonisht nuk fitohen ose fitohen ngadale, per shembull forca, ranku ushtarak etj. Gjithesesi, shume misione mund te vijne perpara se ti te jesh gati. Mos harxho cdo gje per tu munduar ti perfundosh misionet, perfundoji vetem nese mund te rimaresh veten pas perfundimit ose vetem nese kompletimi i atij misioni nuk ndikon per keq te ti.

Pyetje: Cfare eshte MU?
Pergjigje:
MU vjen nga fjala angleze Military Unit dhe ne shqip dmth Njesi Ushtarake (shembull: Albania D-1)

Pyetje: Cfare eshte nje MPP?
Pergjigje:
MPP gjithashtu eshte ne anglisht (Mutual Protection Pact) qe dmth Pakt i Perbashket per Mbrojtje. Nese 2 shtete kane ate pakt, atehere qytetearet e secilit shtet mund te luftojne per tjetrin pa u dashur te ndrrojne lokacionin.

Pyetje: A duhet te filloj nje parti te re?
Pergjigje:
Jo. Ka mjaft parti ne eShqiperi, shiko se cila parti te pershtatet me shume, dhe behu pjese e saj. Parti do mund te hapesh pas ca kohesh, kur te kuptosh lojen dhe te krijosh nje ide mbi politikat e eShqiperise.

Pyetje: Une nuk pelqej asnjeren nga keto partite. A mund te krijoj timen?
Pergjigje:
Ideja me e mire nese nuk pelqen asnje parti eshte te mos futesh te asnjera per nje kohe. Pas 1 ose 2 muajsh do krijosh kendveshtrime mbi te gjitha partite Shqipetare dhe me siguri do filloje te te pelqeje ndonjera prej tyre.

Pyetje: A duhet ti jap para partise sime?
Pergjigje:
Jo! Eshte e gjitha falas. Por nese deshiron te japesh para per bamiresi, kontakto me Kryetarin e partise tende, ai do te te ndihmoje duke te te treguar se ku mund te perdoren me mire ndihmat e tua.

Pyetje: Pyetja ime nuk ishte perfshire me larte, cfare te bej?
Pergjigje:
Kontakto me Ministrin ose zv. Ministrin e Edukimit dhe ata do te te pergjigjen sa me shpejte te munden, si dhe do ta vendosin pyetjen me larte.

Pyetje: Si te futem ne chat?
Pergjigje:
Ndiq kete link: www.tinyurl.com/catishqiptar

Pyetje: Si te behem anetar i nje MU (Njesie Ushtarake)?
Pergjigje:
Shko te shiriti i Menuse, kliko Komuniteti > Njesi Ushtarake > Zgjidh nje MU (Nese je i ri, rekomandohet Albania D-1) > Kliko Bashkohu

Pyetje: Si te bashkohem me nje Parti Politike?
Pergjigje:
Shko te Komuniteti > Partia Ime > Zgjidh Partine > Kliko Bashkohu.

Pyetje: Nuk mund te pres cdo 60 minuta te mbushet nga 10, a te blej me Gold?
Pergjigje:
Jo mos e bej asnjeher sepse nuk ja vlen. Eshte shume me mire te presesh 6 minuta se sa te harxhosh gold per kete pune.

Pyetje: Cfare eshte Daily Order (Urdheri Ditor)?
Pergjigje:
Urdheri Ditor eshte gjeja me e rrendesishme ne nje MU. Nese je pjese e nje MU mund ta kryesh ate. Kur vret 25 lojtar urdheri ditor quhet i kryer dhe ti fiton nje Bazooka dhe nje Energy Bar.

Pyetje:Cfare eshte Energy Bar?
Pergjigje:
Energy Bar qe shqip thuhet edhe Cokollata, te jep 100 ekstra energji. Por rekomandohet te mos e perdoresh pasi ne te ardhmen te duhen me shume.

Pyetje: Cfare eshte Bazooka?
Pergjigje:
Bazooka eshte arma me e fuqishme ne eRepublik (per sa kohe nuk ke arritur 11000 force ne eRepublik). Ka 3 gjuajtje dhe per cdo gjuajtje ben 10000 demtim, ndersa 1 gjuajtje mjafton per te vrare nje person. Edhe keto rekomandohet te rruhen sepse ne te ardhmen te duhen me shume.

Pyetje: A mund ta ndryshoj emrin?
Pergjigje:
Po, ndryshimi i emrit eshte dicka e re ne eRepublik, ate mund ta ndryshosh per 5 gold duke u futur te te dhenat e profilit tend. Por nese deshiron ta ndrrosh per se dyti here, kushton 50 gold. Prandaj nese e ndrron per se pari here, duhet te kesh kujdes ta vesh nje emer te mire qe te mos te te duhet ta ndrrosh.KONKURS NGA MINISTRIA E EDUKIMIT E SHQIPERISE

Ministria e Edukimit eshte njera nder me kryesoret ne nje shtet. Merret me edukimin e te rinjve qe jane e ardhmja e eShqiperise dhe ju meson atyre lojen.
Siq mund edhe ta dini nga artikulli i Presidentit per Kabinetin Qeveritar, MoE perbehet vetem nga 2 persona: ArlinDx dhe DonCurtis. Prandaj ne po formojme nje Ekip te MoE duke hapur nje konkurs per lojtaret qe duan te jene pjese e Ministrise se Edukimit.
Lojtari qe deshiron te jet pjese e Ministrise se Edukimit te Shqiperise duhet te ket minimumi 4 muaj ne loje dhe te jet se paku ne Divizionin 2 (nivel 25-29).

Cfare mund te besh si pjese e MoE?
Te ndihmosh lojtaret e rinj me instruksione se si te luajne.
Te ndihmosh ne projektin “Ushqehu, Meso dhe Lufto”.
Ti ndihmosh MoE me artikuj te rinj,
Te parashtrosh ide te reja,
Te krijosh tutoriale per lojtaret e rinj,
Te besh edhe shume gjera tjera qe do i zbulosh kur te jesh pjese e jona!

Apliko duke i derguar nje mesazh me titull “Aplikim per MoE” zv. Ministrit te Edukimit, DonCurtis.
Aplikantet do te kontaktohen nga Ministria e Edukimit duke u informuar nese jane pranuar apo jo.

Me Rrespekt,
Ministria e Edukimit e Shqiperise,
9 Dhjetor 2012
Kerko Ushqim Falas
Mini-Tutorial Per Lojtaret e Rinj
13 Keshilla Per Te Pasur Sukses Ne eRepublik
Video-tutorial
 

Comments

DonCurtis
DonCurtis Day 1,846, 13:09

Komenti 1 rezervuar per MoE

Legendary Force eManuela
Legendary Force eManuela Day 1,846, 13:16

e i dyti

Skenerbeuu
Skenerbeuu Day 1,846, 13:19

V

DonCurtis
DonCurtis Day 1,846, 13:24

i dyti rezervuar per Legendary Force eManuela hahhaha

A E N E A S
A E N E A S Day 1,846, 13:43

bravo vlla

Ditrichjnb
Ditrichjnb Day 1,846, 14:01

Vetem lojtare te vjeter po shof per komente, ku jane lojtaret e rinj?) Suksese plako edhe ishalla me sa me shume lojtare per shqiperine.

DonCurtis
DonCurtis Day 1,846, 14:07

@Ditrichjnb Lojtaret e rinj nuk futen ti shfletojne artikujt ne te gjitha rubrikat (ndoshta edhe nuk dine si), ata i shohin vetem 5 artikujt kryesor, prandaj ne fillim duhet qe ju te vjetrit ta votoni qe te dali ne top 5 artikujt, pastaj te rinjte komntojne

Faleminderit!

Panch0TheGreat
Panch0TheGreat Day 1,846, 14:16

v

enzq
enzq Day 1,846, 14:19

Pse se beni te kuqe ate logon se duket si ministria e bujqesise

Legendary Force eManuela
Legendary Force eManuela Day 1,846, 14:21

enzq ministria e Gjelberimit shaka pak Sukse Don po ja del mire

enzq
enzq Day 1,846, 14:21

Pervec logos goxha pune te mire keni bere si fillim, vazhdoni keshtu

DonCurtis
DonCurtis Day 1,846, 14:27

Ngjyra e kaltert (bojeqielli) simbolizon Ministrine e Edukimit, por kjo eshte nje logo qe e ka perdor eShqiperia qe perpara, dhe nuk kam kohe ta ndryshoj!

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,846, 15:20

Bravo per punen qe po beni ne Ministrine e Edukimit o/

KOSOVA Batoa
KOSOVA Batoa Day 1,847, 23:11

V veq 1 vrejtje e kom cka osht ai yll 5-thepesh ne logon e ministrise ?

BIGMEF
BIGMEF Day 1,847, 03:29

Suksese o>

Lucifer aka Biuy
Lucifer aka Biuy Day 1,847, 04:07

Kam ni vrejtje edhe une at ngjyren e gjelbert hiqe se ngjyre e romve eshte

enzq
enzq Day 1,847, 06:05

komunista

DonCurtis
DonCurtis Day 1,847, 07:39

hahah @biuy ngjyra e gjelbert eshte edhe ngjyra e gjelberimit edhe e shume gjerave tjera, po rastis qe tjet edhe e romve. Zakonisht ministrite e edukimit perfaqesohen nga ngyra e kaltert ose e gjelbert. Dhe shpesh simbolizohen edhe me drunj, pra si simbol i diturise. Shembull: US Department of Education.

Gjithesesi, ka mundesi ta ndryshojme se shpejti, po te shoh cmund te bej!

MeDzeLi
MeDzeLi Day 1,847, 07:50

@enzq : xacxaxaxaxa, (komenti yt i pare qe qeasharak) :p

KOSOVA ArlinDx
KOSOVA ArlinDx Day 1,847, 14:22

Qe be djem se e ndrrova veq mos m`lodhni ma per ngjyre aman edhe yllin ja hjeka

Urra \o/ : D

KOSOVA Batoa
KOSOVA Batoa Day 1,847, 15:21

haha bravo ArlindDx

enzq
enzq Day 1,847, 17:18

\o/

AqifPasha
AqifPasha Day 1,848, 00:37

shume mire , bravo

Arius argiri
Arius argiri Day 1,848, 02:54

nuk shoh as edhe nje lojtar te ri ???

Stealth Fighter
Stealth Fighter Day 1,848, 04:33

Suksese
Por korrigjojini ata gabime ne artikull. Shkruani shqip

Legendary Force eManuela
Legendary Force eManuela Day 1,848, 04:44

O arius qe ku te kemi ty lojtar te ri cka na duhen tjere

M4RL3Y
M4RL3Y Day 1,848, 05:33

Lexo dhe Shpernda arikullin ->
http://www.erepublik.com/en/article/pse-ndarje-lexo--2173331/1/20

enzq
enzq Day 1,848, 08:25

hahahha Arius flejne gjume lojtaret e rinj

DonCurtis
DonCurtis Day 1,848, 10:58

@Arius fillova tshetesohem pse nuk ke komentu
Mir u rehatova tash

Sa per lojtaret e rinj, une kontaktoj me shume prej tyre me mesazhe duke ju dhene instruksione si te luajne!
Nderkohe qe ju jap instruksione, ata me bejne pyetje. Te gjitha pyetjet me larte jane te bera nga lojtar te rinj qe duan te dijne me shume, ndersa nga pyetja "Si te futem ne chat?" e deri ne fund jane pyetje qe jane bere dhe jane shtuar pas krijimit te artikullit

Andiroid
Andiroid Day 1,848, 12:34

V Shume pune e mire!
Sikur kjo gje te ishte bere edhe ne javet e para kur une fillova lojen do me kishte ndihmuar shume...

Suksese

Pula Me Cizme
Pula Me Cizme Day 1,848, 12:59

hallal ju kofte a. po shihet ndryshimi i qeverisjes menihe4r.
a qajo qeveria par a ksaj kish pas lyp vra ngoj se sen skam pa qe kan ba. ata edhe do ndihma qe jon kon i paten hjek e po mdoket veq rrishin tu mshu.... tastieres ho.

Ariani Jani
Ariani Jani Day 1,895, 01:47

kam ushqim neee sotogtare a mund ta marr se nuk di

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.