Slovenski bogovi-Perun

Day 2,331, 11:24 Published in Belgium Serbia by InterimoSRB

Pozdrav ljudi,došao sam na ideju da napišem seriju članaka o drevnim Slovenskim bogovima,znam da nema veze sa erepom,ali može i da se nauči nešto,a i ne znam o čemu da pišem 😃 Svakako,neće Vam škoditi 🙂
Danas pišem jednom od poznatijih slovenskih bogova-o Perunu.
Članak je na latinici da bi i naše komšije mogle da čitaju 😃

Perun je slovenski bog groma i neba.Perun je jedan od najmoćnijih bogova Slovena. On predstavlja rušitelja, budući da je on bog vremenskih i prirodnih nepogoda. Perun je član najvećeg i najjačeg slovenskog trojstva (triglava) zajedno sa Svarogom i Svetovidom. Teorija o triglavu kao konceptu, a ne kao božanstvu verovatno je novijeg datuma.Perun se na mnogim mestima spominje i kao Svarogov i Velesov brat.



Perun kažnjava krivokletnike, kao i sve ljude koji su zli. Vezan je za pravdu kao i svako božanstvo koje je povezano sa planetarnom sferom Jupitera. Perun kažnjava zle i neposlušne zatvarajući im nebeske vrata.U izvršavanju kazne najčešće upotrebljava munje. U mnogim spisima iz ranog srednjeg veka (Nestorova hronika, Sbornik Paisijev, Sofyskij Sobor), pa čak i u ugovorima o miru, Sloveni su se zaklinjali na poštovanje ugovora upravo Perunu. Perun bi tako trebalo da kazni i prokune svakog ko bi prekršio ono što je dogovoreno.

U hrišćanskim zabeleškama iz ranog srednjeg veka Perun se najčešće pominje, a često i satanizuje. Ovo ukazuje na to koliko je čvrsto bio ukorenjen Perunov kult kod Slovena. O posvećenosti Perunu ukazuje i činjenica da, do danas, mnogi toponimi i biljke nose Perunovo ime (Perunov vrh i Perunova obala u Rusiji, Perunja ves u Sloveniji, planina Perin u Bugarskoj cvet perunika itd.). I dan-danas postoje izreke i kletve na nekim slovenskim jezicima koje sadže Perunovo ime. Do đavola se na slovačkom može reći Do Paroma, gde Parom upravo predstavlja Peruna. Na poljskom reč piorun znači grom. Kod baltičkih Slovena četvrtak se zvao perendan itd.



Ime Perun je nastalo od sufiksa -un ili -unj (-унь), što označava vršioca neke radnje, i korena per koji znači udarati, razbiti. Dakle Perun zasigurno ukazuje na udarača, razbijača, gromovnika, a takođe i na boga uništitelja i razoritelja. Zato mu je i pripisan uticaj na prirodne nepogode.Perun je bio i borac protiv suša. Jedna teorija govori da je on imao uticaja na kišu, a druga da je na kišu uticaj imala Dodola, Perunova žena.



Legende govore da je, kada se Perun u svojoj kočiji vozio po nebu, grmelo od kloparanja točkova. Perun je na kipovima predstavljan kao jak muškarac sa bradom. Delovi odeće govore da se radi o ratniku u oklopu, što je slučaj sa većinom slovenskih bogova. Postoje predstave Peruna sa kamenim maljem u ruci kojim gađa i pretvara u kamen sve čega se dotakne. Takođe, postoje predstave Peruna sa lukom, koji se nekad poistovećivao sa dugom, a kad bi njime gađao, strele bi se pretvarale u munje.

Po preuzimanju hrišćanstva,Sveti Ilija preuzima ulogu Peruna,čak se i smatra da je dan kada se slavi Sveti Ilija(20.jul po julijanskom tj 2.avgust po gregorijanskom) veoma blizu dana kada se slavio Perun kod Slovena,možda se čak i poklapaju 😃


probni primerak crnogorske valute perun,kovane 1851.(koja nikada nije usla u opticaj)

evo i jednog zanimljivog linka o udruženju koje pokušava da se vrati tradiciji i veliča slovenske bogove 🙂

a evo i neke pesmice

Nadam se da Vam se svidja 🙂