Sa mape na brojeve - šta je uzrok bledog izdanja?

Day 1,385, 08:17 Published in Serbia Serbia by Lunatic2903


Nakon nekoliko vezanih analiza te odmenjivanja MoD-a u poslu kojim oni nisu želeli/stizali/znali da se bave za danas sam se pozabavio drugačijom tematikom. Usko je vezana za bitke i ishode istih, ali sam ovoga puta igrajući se brojevima pokušao da pronađem konkretne razloge naših gubitaka.

Prethodna dva dana u ponoć "povlačio" sam podatke o dnevnim učincima država sa Maxihellas-a jer sam želeo da napravim mali statistički prikaz ovih bitaka. Odmah da vam kažem - brojevi jako lažu. Statistika govori sve, ali i ne govori ništa. Značaj ovih brojeva je umanjen budući da je raspodela influence-a po bitkama nepoznata, ali su to ujedno i najbolji podaci kojima se može baratati.

Primetićete da u daljoj analizi postoje samo dva generička saveza: ONE i EDEN. Kako ne bih komplikovao bez potrebe cela analiza je bipolarna, mada ni raspored snaga u Novom Svetu nije daleko od bipolarnog. U jednom "košu" su sve ONE i pro-ONE države, dok su u drugom sve države protivničkog tabora, bile one TERRA, odnosno bile one EDEN eksplicitno ili ne.



Kako drugačije početi ako ne od uzorka:


Kliknite na sliku za uvećanje. Podaci su u milionima influence-a.

U gornjoj tabeli dat je prikaz top 25 država. Slučajno, pogodilo se da su to ujedno i države koje prave preko 20 miliona dnevno, pa sam tu rešio da skratim spisak. U nastavku spiska situacija je nešto povoljnija po EDEN, ali su brojevi znatno manji nego ovi iz vrha tabele pa praktično nemaju većeg značaja.



Prvo što ste uočili nakon što ste se razočarali "slabim" drugim mestom eSrbije su verovatno kumulativni uticaji po savezima: EDEN pravi 992,66 miliona dnevno, dok ONE pravi čak 1.424,26 miliona (još jednom napominjem da se radi o generičkim savezima). Sam ONE savez (Srbija, Mađarska, Makedonija, Poljska, Španija i Švedska) pravi 1.040 miliona dnevno, čime je jači od top 12 EDEN/pro-EDEN/TERRA država koliko je gornjom tabelom obuhvaćeno.

Dakle, razlika između dva saveza u tabeli iznosi nešto više od 430 miliona dnevno, odnosno ONE je za skoro 45% jači. Tako brojke kažu.

Ipak, trenutno stanje "na terenu" radijalno je drugačije. Brisanje eSrbije, iako ona dnevno pravi uticaja koliko Hrvatska i Rumunija zajedno, ipak se dogodilo. Mađarska, iako članica daleko nadmoćnijeg bloka, ipak je ovih dana u velikim problemima.



Pravo pitanje je: šta je uzrok tome?

1. eSrbija ima blago narušene odnose sa eIndonezijom. Iako se o tome nije puno razmišljalo u trenutku kada je zbog Tajlanda došlo do sukoba interesa, ispostavilo se da Indonezija pravi skoro 90 miliona dnevno, čime je prevazišla i prema opšte prihvaćenom mišljenju izuzetno jaku Rumuniju (Napomena! Veliki broj Rumuna ima tuđa državljanstva, kao što je slučaj i sa srpskim igračima)

Primetan je bio izostanak Indonežana u našim bitkama, kao što je primetno i daleko veće njihovo angažovanje u mađarskim.

EDIT: Javljeno mi je da je problem u odnosima Tajland(Srbija)-Indonezija druge prirode, odnosno da do značajnijeg narušenja odnosa nije došlo i da je saradnja i dalje na dobrom nivou. Više o tome verovatno nekom drugom prilikom.

2. Olako smo dopustili i i dalje dopuštamo zahlađivanje odnosa sa eSlovenijom. Naše prisustvo u njihovoj štampi je minorno, kao i komunikacija na zvaničnom nivou, a to je posledica višemesečne zatvorenosti i odbojnosti ONE saveza prema relativno manjim državama. To je za nas svakako loše i to nije politika koja nas je dovela do liderske pozicije u nekadašnjem Phoenixu.

Lično sam se zalagao za proširenje saveza Turskom i Slovenijom pre nekoliko meseci, ali je bilo kakvo proširenje naišlo na zid u vidu netrpeljivosti Španaca i Turaka. Bilo kako bilo, pitanje je kako se danas raspoređuje slovenačkih 45 miliona na dan. Dopustili smo da se jedno vatreno savezništvo tiho ugasi.

3. Ipak, sa razlikom od 430 miliona dnevno u korist ONE saveza (40 miliona uzevši samo bazične ONE države), problemi moraju biti većih razmera. Ne postoji lepši način da se to kaže: problem je verovatno u raspodeli poljskog uticaja. Videli smo kako se nekoliko njihovih "pokušaja" da nam pristignu u pomoć neslavno završilo, te kako su se završili pokušaji da se na Balkan stigne u trenutku početka mađarske kampanje.

Ne želim da ovo potenciram u javnosti, naročito ne u vreme kada su primetni pokušaji da se ONE savez napadne "iznutra", pa nek ovaj zaključak ostane kao nešto čime će se baviti referentniji i uticajniji od mene na sastancima saveza.





Pored ove male analize iz gornjih brojeva može se izvući još nekoliko interesantnih zaključaka:

1. Priče o turskoj podeljenosti i nestabilnosti su više maštarija i propaganda nego realnost. Inci (Kipar) ne prelazi 15 miliona na dan, dok ostatak Turske udara preko 135 miliona dnevno.

2. Problem u Aziji gde Kina napada Iran sve više se aktuelizuje, a brojevi su daleko naklonjeniji EDEN-u. Sa 120 miliona naspram iranskih 35 (računam samo ova dva usled zaokupljenosti ostalih država balkanskim frontom) Kina ima potencijal da nesmetano prođe kroz južnu Aziju i izbije na makedonsku granicu.

3. Slovenija i ABC (Alliance of Baltic Countries) prave oko 115.5 miliona dnevno, što je opasan potencijal. O tome se trenutno ne razmišlja, ali ako bi se toliki uticaj i formalno podveo pod ONE "zastavu" to bi stavilo nenormalno težak pritisak na slabije EDEN članice i pro-EDEN države (Ukrajinu, Finsku, Norvešku, Belorusiju, čak i Rusiju).

4. Ovo je posebno zanimljivo: eSrbija je zahvaljujući čistoj ograničenosti Dragana Brdara, DSS i ostalih kongresmena "potrošila" NE na državu koja pravi oko 8.5 miliona dnevno. 370 miliona naspram njihovih 8.5. Zaista, šta bismo radili bez tih 10% bonusa?


Eto, sa mape pređoh na brojeve. Ko zna, možda nam savez vodi neki matematički um koji stvari lakše sagledava kroz prizmu brojeva? 🙂 Tu je još jedna pozitivna stvar - brojeve možete tumačiti kako vam je volja. Zato je statistika tako interesantna. 😉

Uživajte u brojevima i Coolinbunovim divajderima.

Pozdrav,
Lunatic2903

P.S. Možda vam je nakon ovoga očiglednija minornost nečijeg ulaganja RL novca u igru. Problem je, ipak, u (ne)organizaciji.