Reta paukštytė

Day 2,306, 15:46 Published in Lithuania Lithuania by Cezaris II


Atvyko buvęs LR Socialinės Apsaugos ir Darbo ministras, šiuo metu Seimo narys, seimo sveikatos komiteto pirmininkas, Rimantas Jonas Dagys. Jis priklauso TS - LKD, šešėlinės vyriausybės (kurios vienas iš tikslų - ,, Kritiškas Vyriausybės sprendimų vertinimas.“) socialinės apsaugos ir darbo ministras. TS-LKD Pirmininko (Andriaus Kubiliaus) pavaduotojas, TS-LKD Tarybos narys. Jo kompetencijos:

Šeimos, kaip pagrindinės mūsų visuomenės ląstelės, stiprinimas.

Socialinės paramos sistemos pertvarkymas, siekiant garantuoti orias gyvenimo sąlygas seniems, neįgaliems žmonėms ir žmonėms, kuriems reikia socialinės paramos.

Gimstamumą skatinančių priemonių tobulinimas.

Užimtumo (patrauklių ir gerai apmokamų darbo vietų kūrimo) bei emigracijos problemų sprendimas, reemigracijos skatinimas.

Kartu su juo atvyko viena iš įmonės Burbuliukas ir Ko darbuotojų. Vardo ir pavardės nepasakysiu, kadangi ji neprisistatė.

Buvo teigiama, jog seimūnas demėtu švarku atvyko tam, kad suteiktų galimybę pasisakyti, užduoti klausimus, susijusius su sveikata, emigracija, tačiau įmonės ,,Burbuliukas ir Ko“ darbuotoja užsimiršo ir vis užduodavo ,,ministrui‘‘ tokius klausimus, kaip: ,,o kada grąžinsit man pensiją?“. Na ką ten tas biotechnologas galėjo jai pasakyti protingo? Žinoma, girdėjome nemirštančią opozicijos (kurią kol kas palaikau dėka tam tikrų politikos šviesulių) atstovo frazę: ,,Dabartinė valdžia yra neįgali“. Na, su tuo galima sutikti, tačiau iš jo pusės tai skambėjo gan nuvalkiotai. Pravertė ir kai kurie mano bendrapartiečio ciobiskis pasiūlyti klausimai. Man pavyko juos užduoti.

TheUnit Cezaris: Įsivaizduokite, kad einate į privačią gydymosi įstaigą. Ten atėjus išaiškėja, jog nėra tam tikros įrangos, kuria reikėtų gydyti negaluojantį pacientą. Tuomet privati gydymosi įstaiga Jums siūlo kreiptis kitur, bet nenurodo kur. Ir būdamas prastos sveikatos, turite ieškotis kitos klinikos, dar ir stovėti eilėje ,,vos” kelis mėnesius. Negaluojantys žmonės privačioms gydymosi įstaigoms yra našta. Ar taip turi būti?

R. J. Dagys: - Klausimas paprastas, bet sudėtingas. Turbūt nereikia aiškinti, iš kur surenkamas valstybės biudžetas – iš mokesčių mokėtojų. Kas valstybei daugiausiai kainuoja? – 1. Švietimas 2. Socialinė apsauga 3. Medicina. Visa tai kainuoja 2/3 valstybės išlaidų. Kiek tie 3 punktai kainuoja vienam žmogui per mėnesį? Visas soc. draudimas, pensijos, motinystės išmokos, ligos draudimas – 750 litų į mėnesį. Tiek reikia imti iš dirbančio, kad sistema[greičiausiai mokesčių surinkimo] egzistuotų + dar 300 litų – soc. pašalpa, 300 litų – švietimas, 400 litų – sveikata [panaudojo bendrą žodį, kad neišsiplėsti dar labiau]. Maždaug 1000 litų dirbančiam per mėnesį. Kiek žmogui į mėnesį kainuoja Seimo išlaikymas? Vos 2 litus. Prezidento institucija – 35 centus per mėnesį. Žmonės neįsivaizduoja iš kur tie pinigai imami. Sako, kad reikia atleisti seimūnus, bet iš tikrųjų patys nieko nesupranta. Jeigu atleistume visus mokytojus ir gydytojus, sutaupytų pinigų užtektų 4,5 mėn[kam?]. Sveikatos apsaugai per metus išleidžiama 4,5 mlrd. litų.

Reikia skaičiuoti, kokios yra paslaugos, kiek jos kainuoja. Mano kolegą Glavecką ištiko infarktas. Jis tuo metu buvo Aliaskoje. 6 dienos gydymo kainavo 300 000 litų. Mūsų sistema tokia, kad sveiki gydo ligonius. Viską reikia išspręsti, nustatant kiek duodam pinigų ir už ką. Visa Europos Sąjunga sensta, todėl sunku išlaikyti ligonius. Po 20-ties metų reikės iš valstybės biudžeto išleisti vietoje penkių, dešimt procentų sveikatos apsaugai. Viskas skaičiuojama. Viskas susideda į biudžetą.

TheUnit Cezaris: Ar sutinkate, kad valstybė nesirūpina tuo, kad žmonės neemigruotų?

R. J. Dagys: - Iš dalies. Įdarbinus visus, gautųsi, jog 1 300 000 dirbtų, o 900 000 sirgtų. Įdarbinus visus, reikėtų 1,5 dirbančio, kad išlaikytume ligonius. Visoje Europoje trūksta jaunų žmonių. Augo ir augs ligonių išlaikymo kaštai. Čia mūsų valstybės bėda. Lietuva galėtų pasitempti. Britai Lietuvos sveikatos paslaugas vadina pažangesnėmis nei jų pačių. Pasaulyje pagal sveikatos paslaugų kokybę esame 25 vietoje.

TheUnit Cezaris
: Kaip dėl jaunimo emigracijos?

R. J. Dagys
: Socialinės programos nepadės. Nereikia iliuzijų. Jos tik padės kai neįstoji į kurią nors mok. įstaigą. Valstybė turi rupintis investicijų pritraukimu, kvalifikuota darbo jėga, ūkio, ekonomikos sritimis. Mes surenkame trečdalį biudžeto iš gamybos ir eksporto. Krizės metu eksportas, gamyba beveik nesumažėjo. Reikia gerinti darbuotojų kvalifikaciją. Humanitarinės specialybės bus prastesnėje padėtyje. Techinių specialybių darbuotojų trūksta. Visos specializuotos žinios bus reikalingos ir toliau. Visokių vadybininkų Lietuvai ir Europai NEREIKIA. Visi ieško specialisto , o ne universalo, kuris neturi siauros specializacijos.

TheUnit Cezaris: Ar Jūsu manymu teisingas Konstitucinio teismo išaiškinimas dėl nemokamos sveikatos priežiūros?

R. J. Dagys: Sprendimas nelogiškas. Mums svarbu – paslauga. Nesvarbu kas ją teikia. Daugelis įsitikino, jog toks darbo būdas efektyvesnis, neša pelną, bet ne visos sritys tobulos, paslankios. Būtent privačios paslaugos turi būti apmokamos. Sprendimas logiškas(!!!) , nes atrišo rankas, bet svarbu ir tai, kaip paskirstysime surinktus pinigus.

TheUnit Cezaris: Ar žmonių, gaunančių pajamas, diferencijavimas atneš naudos medicinos sektoriui?

R. J. Dagys: Ką turite omenyje?

TheUnit Cezaris: Kokia galima progresinių mokesčių nauda medicinos sektoriui?

R. J. Dagys: Manau, kad jie neturėtų būti tokie, kokiais juos įsivaizduoja Tauta. Jie neturėti būti tokie kaip Prancūzijoje ar Skandinavijoje. Drastiškumas negalimas, kadangi žmogus turi išlaikyti pats save. Šio metu labiausiai dėl mokesčių naštos išgyvena, patiria sunkumų mažiausiai uždirbantys. Taip neturėtų būti. Reikia viską subalansuoti.



Ar Tau patiko šis ypač rišlių minčių kratinys?

Jei nenori tuščių kalbų, stok į LLS. Užpildyk anketą:
http://tinyurl.com/LLSstojimas