PIT BULL

Day 1,708, 05:59 Published in Serbia Serbia by C E R O V I N A


Nedavno dobih poruku od dobrog druga Tompuscina , da mu dam savet koju rasu psa da kupi? Posto sam imo par kucnih ljubimaca odlucih da mu dam odmah savet bez razmiljanja. Kupi najbolju rasu , kupi PIT BULA.
Ja sam imao Pita koji je ugino zbog mraza, jer živim u jednom planinskom mestu, pa sam nedavno kupio drugoga PIT BULA, kome sam dao ime SMOKY.
Mozda se pitate zasto takvo ime, al to je bio najmanji pas u leglu a sada posle 2 godine , jednom recju postao je zver. (zasto procitajte dalje u tekstu)
- Mnogi su stvorili mit da se PIT BULu ukoci vilica kada ujeda.
Da ima toga ,jer pit ima poseban splet misica vilice u odnosu na druge rase, ali je jedina rasa koja moze da dise na nozdrve dok drzi ugriz.Znaci ne pusta kada ugrize,jer nema razloga 😉 Ugriz pita moze biti do tone, sto znaci da Pit ima do tri puta jaci ugriz od drugih rasa. Najaci ugriz od svih zivotinja ima krokodil, a moze biti do 5tona, zatim na drugom mestu je hijena a trece mesto je naravno PIT BUL.
Zbog tih i takvih osobina stvoren je mit o strasnoj, krvolocnoj rasi. Al verujte mi to tako nije . Bar ja znam o pitovima mnogo. Pit je najbolji pas po meni, jer je sa ljudima i sa decom kao beba, naravno volim ga jer je za gazdu i vise od prijatelja, on je covekov prijatelj za koga je spreman i poginuti. To druge rase namaju , ne poseduju.

Poceo sam da mu pisem poruke na e erpu , odgovaro sam mu na sva postvljna pitanja pa sam odlucio da vam o tome napisem u sledecem tekstu, da bar malo promenim ruznu sliku o pitovima. Tompus se necka sve mu ovo moje zvuci neubedljivo...



Razlika izmedu Americkog Pit Bul Terijera i Americkog Staforda Terijera

Pocetkom 19. veka u Velikoj Britaniji nastao je Staford Bul Terijer a nastao je spajanjem buldoga i terijera kako bi se dobio manji, snažan i okretan pas. Tako dobiveni psi koristili su se za tada vrlo popularne borbe pasa, a bili su poznati pod imenom „Bull and Terrier“ ili „Half and half“. Svi oblici borbe pasa zabranjeni su 1835. godine, ali su se u nekim krugovima i dalje održavali u tajnosti.
Oko 1870. godine u Americi „Bull and Terrier“ po cinje se koristiti drugo ime – „Pit Bul Terijer“.

Zbog naglaska na autohtonost pasmine u ime su dodali još i „American“, znaci - Amercki Pit Bul Terijer.Tog psa su prvobitno koristili za borbe. Oni koji su voleli ovu pasminu zalagali su se da se službeno prizna, i konacno je 1936. godine americki kinološki savez priznao ovu pasminu kao Americki Staford Terijer.


Kako je vreme prolazilo postale su ocite razlike izmedu americkog i britanskog stafforda. Americki uzgajivaci razvili su težeg i veceg psa od onog u Velikoj Britaniji pa više nije bilo prakticno svrstavati ih pod istu pasminu.Te su 1972. god. Americkog Staford Terijera razdvojili od Staford Bul Terijer.


FCI i AKC ne priznaju Americkog Pit Bul Terijera, dok je Americki Staford Terijer priznat svetski pas, ali UKC (United Kennel Club) priznaju APBT, ali ne priznaju AST (Americkog Stafordskog Terijera). Što znaci da je kod nas priznat Staford, a Pit Bul ne.

Americki Pit Bul Terijer je ustvari prvobitna radna verzija Americkog Staforda Terijera, u kojoj se nije gledao toliko izgled psa. Bitno je bilo da ima temperament, jer su ga amerikanci koristili za borbe, tako da mu se priznaje i crven nos, sve boje i još neke stvari vezane za pigmentaciju njuška i kapaka, .. ,dok su kasnije, kad su priznali tu rasu, ali pod nazivom Americki Staford Terijer (zbog ozoglašenost ime Pit Bul je promenjeno), s tim što su joj postavili vece standarde, njuška ne sme biti crvena i ne sme da ima 80% više od bele boje, ima jacu muskulaturu, jednostavno mora biti sredeniji pas za izložbe.


Klasicna teorija kaže da su ovi psi nastali kao pokušaj stvaranja idealnog psa za Dog Fighting. Stari oblici buldoga su bili prespori za borbu psa protiv psa, pa je u njih ubacena krv terijera. Mješanci tih rasa postali su cudesno uspješna kombinacija ? snage, cvrstine, i upornosti buldoga, spojene sa brzinom i okretnošcu terijera. Novonastali psi nazivani su razlicitim imenima. ''half and half'' (pola i pola), ''Bulldog and Terrier'' (Buldog i Terrier), ali ipak najcešce zvani su ''Bull and Terrier''. Psi tipa ''Bull and Terrier'' došli su na glas zahvaljujuci psu po imenu Trusty koji je navodno, pobijedio u 104 borbe. Trusty je pronio glas o ovoj rasi kao idealnoj za Dog Fighting. Odgajivaci ''Bull and Terrier'' pasa su pazili iskljuciva na narav dok je izgled bio sporedan. Zato su ti psi bili vrlo šaroliki, kako po visini i težini tako i po boji i gradi. Jedan vrhunski odgajivac te rase, James Hinks, odlucio je da se povijest te rase ne može vezati samo uz borbe pasa, vec da ih treba uciniti prihvatljivim i za izložbe pasa, koje su oko 1850. godine ušle u modu. Hinks, odlucio je da popravi eksterijer svojih pasa ukrštanjem sa drugim rasama. Odlucio se za bijelu boju koja je tada bila veoma popularna ukrstio je ''Bull and Terrier'' sa jednom blažom rasom ''White English Terrier'' (bijelog engleskog terijera) i kasnije sa dalmatincem.




Rijec ''pit'' na engleskom oznacava ring, borilište, pa se Pit Bull Terrier može prevesti kao Bull Terrier za borbe.
Bullterrier je bio uzgajan zadnjih 100 godina da bi se dobila životinja kakvu danas poznajemo dobrog temperamenta, na glasu po svojoj Ijubaznosti prema Ijudima i blagosti sa djecom. Cesto zvan i Engleski bullterrier, po zemlji svoga porijekla, on poput pravog Britanca predstavlja lik gentlemana medu ostalim psima -ponosan, strpljiv, odan i sa sjajem u oku. Njegov karakter jednostavno ga ne svrstsrva u pse pogodne za borilacki ring, bez obzira na izuzetne facijalne karakteristike koje ga cine pogodnim za takova zastrašujuca djelovanja.
Bullterrier je najsretniji kada potpuno ucestvuje u porodicnim aktivnostima i uživa u djecjem društvu.
Usprkos svom grubom izgledu, ovaj pas je prijateljski i osjecajan pratilac.
Posvetimo li mu dovoljno pažnje u vidu igranja, izleta, Ijubavi, ali i održavajuci cvrstu disciplinu, dobit cemo psa dobrog karaktera i naravi.
Pit bul se rijetko boji i nikad nije potpuno prestrašen, pa se zbog toga možemo u potpunosti osloniti na njega i s pouzdanjem ga ostaviti s djecom. Gotovo je neosjetiv na bol, pa može podnijeti razna maltretiranja od strane djece.



APBTi imaju okvirni raspon visine od 46 do 56 cm, a tezine ugrubo od 10 do 50 kila (iako su ovi ekstremi prilicno rijetki i psi najcesce spadaju u raspon od 16 do 35 kila). Nema nikakvih ogranicenja sto se tice obojanosti, APBTi dolaze u najrazlicitijim bojama, kombinacijama boja i uzorcima.
Pit Bul ima jak nagon da ispunjava želje. Veoma je hrabar i inteligentan pas čuvar koji je pun vitalnosti. Ima jak instinkt za odbranu gospodara i njegovog poseda, a sa neprijateljem će se boriti do smrti (prateci tako od drugih vlasnika pitova rekose mi da pit aceptore za bol , ima duboko usadjene blizu same kosti dok se kod drugih rasa nalazi odmah ispod same kože). Uglavnom je veoma druželjubiv, ali ima neobičnu sposobnost da zna kada treba da odbrani gospodara i kada je sve uredu. Ne preporučuju se ljudima koji nemaju iskustva sa psima i koji ne znaju da ih pravilno odgoje.

UZIVAJTE U PAR SLIKA OVE NAJBOLJE RASE NA SVETU

















slika STAFA koju je poslao Dragon85

Svi oni koji imaju neku dobru sliku Pit Bula neka mi posalju ,sve ce biti okaceno u ovome tekstu, mojoj lektiri o pitovima 😉!