O Ustavi in referendumih

Day 2,203, 05:29 Published in Chile Slovenia by cen1


eSlovenska ustava sega zelo daleč v zgodovino in sicer v same začetke V1.

Prva razprava na to temo se zasledi na erepublik.si forumu in sicer Maja 2008: https://www.erepublik.si/forum/post4731.html

Takrat je še obstajala možnost da ima vsaka država svojo ustavo tudi na uradnem nivoju igre, postopek sprejetja pa je bil precej zapleten. Ustavo je bilo treba poslati adminom ki so jo nato potrdili, izglasovati pa jo je moral kongres z 50%+1 večino.

Glasovanje o napotitvi ustave na uradno sprejetje:
https://www.erepublik.si/forum/post8224.html
Glasovanje je potekalo še na starem uradnem erepublik.com forumu: https://www.erepublik.si/forum/novice-f71/kongresniki-preberite-ustava-rs-t936.html
Obvestilo predsednika: http://www.erepublik.com/en/article/referendum-za-sprejetje-ustave-694191/1


Prva ustava je bila potrjena s strani kongresa, nikoli pa tudi uradno s strani adminov.

S spremembo same igre in z leti je ta prvotna ustava postala zastarela in v večji meri nesmiselna.

Rudolf Maister, starosta eSlovenije
Originalno ustavo je večinoma napisal Julc julija 2008, prevedel v angleščino pa Karantanec. Takrat admini naše ustave niso potrdili - sem kar en lep čas zadevo pošiljal cristiju, a brez uspeha. Ustava je pomembna v primeru PTO prevzemov - tako lahko v parih točkah označiš račune, kamor se lahko gold prenaša in nikamor drugam itd.

Se pa tudi strinjam, da brezvezne komplikacijo niso dobrodošle. Že tako je veliko dela na ministrih in predsedniku in dodatna birokracija brez namena nima smisla. Lahko pa očrtate, kaj mislite, da bi bilo dobro, da ustava vsebuje in kakšne dodatne funkcionarje in postopke bi to uvedlo, pa se bo predebatiralo. V trenutni obliki pa je ustava zastarela, nepotrjena in zato iz nje ne morejo izhajati nobene funkcije, prav tako pa ustava ne more biti kršena.


Večkrat je na plano prišlo tudi "Ustavno sodišče" vendar brez potrebnih mehanizmov v igri ni nikoli prišlo v reaizacijo in ostalo je pri razpravah.

Bilo je še nekaj manjših debat vendar do leta 2012 nič resnega. Takrat sem se osebno lotil tega problema in prečistil staro ustavo. Javna razpravaje potekala na forumu. Odstranjeni so bili predvsem členi ki so se navezovali na V1 in pa zadeve ki se skozi mehaniko igre ne morejo izvršiti (sodišča itd). Nato se je odprla tudi razprava za spremembo ustave v vladnem časopisu. Po javnih in internih razmislekih vlade je prevladalo mnenje da ustave konec koncev ne potrebujemo ker ni nobenega načina da se jo dejansko izvršuje.


Zadnji poskus sprejetja nove ustave je bil s strani Abutreja ki je nameraval tudi razpisati referendum za sprejetje. Besedilo je bilo z manjšimi popravki več ali manj nespremenjeno. Po burni razpravi in nestrinjanjem s tem in onem se je takratna vlada odločila da referenduma ne bo. Ponovno je prevladalo mnenje da brez sodne veje oblasti Ustava nima prave vrednosti.


Pravilnik o referendumih
Pravilnik o referendumih je bil sprejet slabi dve leti nazaj, spisal pa ga je takratni Notranji minister Frla. Javno objavo najdete tukaj: http://www.erepublik.com/en/article/pravilnik-za-referendume-potrjeno--1993672/1/20

Pravilnik je potrdila vlada in kongres, tudi javnost v glavnem ni imela večjih pripomb. Isti pravilnik se je v bolj ali manj copy-paste obliki pojavil tudi v zadnjih dveh predlogih Ustave kot poseben člen. To je eden izmed redkih členov Ustave kjer nikoli ni bilo spora v javnosti.

Ena izmed oblik pravilnika:

VIII. DOLOČBE O REFERENDUMU
1. Referendum lahko zahteva Vlada, polovica Kongresnikov ali 10% državljanov, ki so glasovali na zadnjih predsedniških volitvah.
2. Referendum izvede Vlada, natančneje Notranji Minister oziroma minister, ki ga za to pooblasti Vlada.
3. Referendum se lahko predlaga kadarkoli.
4. Referendum se izvaja vključno med osmim in dvaindvajsetim v mesecu in traja 48ur.
5. Vlada najavi referendum v uradnem časopisu vsaj 72 ur pred njegovo izvedbo. V članku pojasni kdo je zahteval referendum, kakšna je problematika in referendumsko vprašanje ter argumentira razloge ZA in PROTI.
6. Po največ 72 urah mora objavit še en uraden članek, ki služi glasovanju. Še enkrat objavi kdo je zahteval referendum, opiše problematiko ter referendumsko vprašanje. Nato lahko državljani preko komentarjev glasujejo ZA ali PROTI. Razlogov ZA in PROTI se v ta članek ne piše, zato da ni vplivanja na glasovanje s strani Vlade.
7. Natanko po koncu glasovanja Notranji Minister naredi slike vseh komentarjev in napiše nov uraden članek z objavo slik. Prešteje veljavne glasove in pove izid, ter prilepi naslov do članka za glasovanje.
8. Referendum nadzoruje Vlada in celotna javnost.
9. Glasujejo lahko vsi eSlovenski državljani, ki so stopnje 24 ali več in igrajo erepublik več kot 1 mesec. Glasovati ne smejo tisti državljani, ki so prišli iz tujine zaradi poslovnih razlogov.
10. Državljan, ki si med glasovanjem premisli in glasuje za drugo opcijo, naj za to navede razloge.
11. Referendum je potrjen s 60% večino. Ustava se potrdi z dvotretjinsko večino.
12. Vlada je dolžna upoštevati rezultate referenduma brez kakršnihkoli odstopanj.
13. V določbe sprejete na referendumu se ne sme posegati 30 dni od sprejetja.



In tukaj pridemo do sedanjega referenduma. Katerokoli obliko pravilnika vzamemo, sedanja vlada krši naslednje člene:
-referendum je razpisan izven referendumskega obdobja. To obdobje je bilo nastavjeno prav s tem razlogom da si vlade iz enega mandata v drugi ne hodijo v zelje
-ni bilo objavljenega predglasovalnega članka ki vzpodbudi javno debato

Zaradi tega mora biti referendum razveljavljen oziroma ničen ne glede na rezultat.

Pa lep dan še naprej,
cen1