Nie dla hunda korv, czyli potop szwedzki po szwedzku.

Day 1,759, 02:37 Published in Poland Poland by Kris Nowak

Objaśnienie tytułu:
Hund (j. szwedzki)- pies
Korv (j. szwedzki)- kiełbasa, parówka

Znaczenie całościowe: Nie dla psa kiełbasa.


1. Wstęp

UWAGA: Będzie strasznie dużo day'sów.


Witam wszystkich czytelników mojego pisma w jego trzecim wydaniu!

Ostatnio obiecałem, że kolejny artykuł ukaże się zdecydowanie szybciej niż po miesiącu. Zaledwie po dwóch tygodniach prezentuję kolejną odsłonę walk w Europie. A działo się naprawdę wiele. Poprzednie dwa wydania były poświęcone tylko i wyłącznie państwom ABC oraz Finlandii. Dzisiaj dołączę do tego Szwecję, Białoruś oraz Niemcy. Siedem krajów, które bardzo mocno zaangażowały się w walki między sobą w ostatnim tygodniu. Zadano tysiące miliony obrażeń.
Ale najlepiej po kolei, od początku:


2. Day 1743 (28 sierpnia)

Od dłuższego czasu Szwedzi bili dla Finlandii w wojnach z państwami ABC. Równie mocno wspierali Białoruś w powstaniach. Nie wiadomo czy Finowie przestraszyli się swoich zachodnich sąsiadów. Fakt jest jeden- wystawienie NE na Szwecję oznaczało wprowadzenie pewnego niepokoju. Trzeba podkreślić, że ustawa została odrzucona zdecydowaną większością głosów i póki co nie miało to żadnych negatywnych ani pozytywnych skutków.

Dzień później na dokładnie taki sam ruch (NE na Szwecję) zdecydowała się Łotwa. Tą decyzję można zrozumieć. Zagrożenie płynące z tego kraju było bardzo duże. Łotwa miała ustabilizowaną sytuację w kraju, dopiero co skasowała wraz z Litwą Białoruś. Oprócz pomocy w walce sojusznikom oraz bronienia RW, nigdzie nie wkładała swojego influ. Jednak ustawa, podobnie jak u Finów, nie przeszła. Sytuacja stawała się jednak coraz bardziej napięta i wydawać by się mogło, że byle iskra rozpocznie wybuch.


Gdy pojawia się Chuck Norris napięcie rośnie


3. Day 1745 (30 sierpnia)

Powiedzenie: ”Kobieta zmienną jest” tego dnia należałoby zmienić na: ”Łotwa zmienną jest”. Prezydent zeibis89 wystawia NE na Finlandię. Ustawa przechodzi niemal jednogłośnie. Ruch również absolutnie zrozumiały- wspieranie Estończyków w walce (w efekcie głównie to Polacy wyzwolili regiony spod panowania fińskiego, ale Łotewscy obywatele też mieli swój wkład w bitwy).

Dlaczego użyłem tego porzekadła? Bo dzień wcześniej kongresmeni na Łotwie głosowali nad innym NE. Rozumiem brak zdecydowania, nieposłuszeństwo lub też samowola osób wystawiających ustawy. Wszystko to jednak problemy wewnętrzne kraju. W kluczowych momentach walk takie sprawy nie mogą się pojawiać. Na szczęście nie miało to znaczącego wpływu na losy bitew. Podkreślam tylko, że jeśli Łotwa, jak i pozostałe państwa ABC, mają zamiar przejąć kontrolę nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego, w pierwszej kolejności muszą uregulować kwestie wewnętrzne.


4. Day 1748 (2 września)

Tego dnia ABC otrzymało pierwszy mocny cios. Wyzwalanie Estonii szło bardzo dobrze, Litwa i Łotwa bez problemu obalała RW Białorusi. Problem okazał się zupełnie inny:



Najpotężniejszy sojusznik- Polska miała swoje problemy. Francja zdobyła region Rhone Alps łamiąc tym samym traktat jaki został zawarty między tymi dwoma państwami. Polacy musieli bronić powstań w: Kanadzie, Francji, Niemczech, Holandii, Portugalii, a także atakowali Irlandię (pomagając Wielkiej Brytanii). Póki obrażenia zadawały tylko wyżej wymienione kraje, wszystko szło bez kłopotów. Do czasu. Ale tak naprawdę wojna na północy już się zaczęła.


5. Day 1749 (3 września)

Szwecja wystawiła NE na Łotwę, widząc jak ta po raz kolejny daje przykład swojej nieporadności. Nie wiadomo czym kierował się kongresmen łotewski, który dał do przegłosowania ustawę o NE na Rosję (o lol). Wniosek został oczywiście odrzucony (można by przyjmować zakłady ile czasu zajmie Rosji rozbicie Łotwy). Fakt jest taki, że Szwedzi czekali na właśnie taki błąd. Dzięki temu zyskali jeden dzień w walce.


6. Day 1750 (4 września)

Z wielkiej chmury, mały deszcz. Szwecja, jak się należało tego domyślić zaatakowała region Kurzeme (Łotwa). I okazało się, że przegrała. Wykorzystując wiele batoników, sięgając po zasoby bazook, ABC przy wsparciu Polaków odpiera pierwszy atak. Decyzja Łotwy o NE na Szwecję nie jest w tym momencie zaskoczeniem. Każdy zaatakowany kraj tak postępuje. Słowa uznania należą się prezydentowi Litwy Nukainotasowi, który bez wahania wystawia dokładnie taką samą ustawę. Pomoc swoim przyjaciołom jest dla niego priorytetem.

Jednak ten dzień był chyba przełomowy. Do walki wkracza również Białoruś oraz… Niemcy. Pierwsi z nich wystawiają NE na Łotwę i bez problemów wyzwalają swój pierwszy region spod okupacji. Od tego momentu zdobywanie kolejnych regionów przyjdzie im z niebywałą łatwością. Niemcy natomiast, korzystają z zamieszania i również w powstaniu odbijają region Szwedom. Pozostaje czekać jak rozwinie się akcja i kogo bardziej będzie się opłacało zaatakować (Litwę bądź Łotwę oczywiście. Trzy dni wcześniej Niemcy oraz Szwedzi podpisują sojusz między sobą).


Białoruś zdobywa pierwszy region


7. Day 1752 (6 września)

Kontratak ABC. Litwa atakuje z powodzeniem region Smaland (miażdżąc Szwedów 91:30), a Łotwa zdobywa region Gotland (wynik: 88:11). Oczywiście zbyt dobrze być nie może. Białoruś korzysta na wszystkim i wyzwala drugi region. Słowo także o Niemcach, którzy wystawiają NE na Litwę. Sytuacja coraz bardziej się zagęszcza, bo Polacy nie są za bardzo w stanie pomóc. Kończy się rozkładanie Irlandii oraz narasta problem Francji (do walki w powstaniach przeciwko Polsce angażuje się także Chorwacja).


Szwedzi tracą pierwsze dwa regiony


8. Day 1753 (7 września)

Łotwa odnosi dwa wielkie zwycięstwa: nad Szwecją (region Svealand; wynik 87:1; brawa dla Polaka- Marmocik, który wbija blisko 20 milionów influence) oraz nad Białorusią broniąc swojego regionu (Latgale; wynik 91:63). Nie zapominajmy o Litwie, która dzielnie broni swoich regionów w powstaniach z tymi samymi dwoma krajami co Łotwa.


9. Day 1754 (8 września)

Dzień wymiany regionów. Litwa dopiero co obroniła swoją prowincję (Scania) w powstaniu przeciwko Białorusi, a już oddaje ją Niemcom przegrywając niemiłosiernie (wynik 3:85). Szwedzi odbierają region Gotland Łotwie co swój skutek miało kilka godzin później. Litwini to prawdziwi sojusznicy co potwierdzają odbierając Szwecji ziemie, które dosłownie przed chwilą utracili ich północni sąsiedzi! Oni oczywiście też nie próżnują i zdobywają kolejny, wrogi teren- Norrland and Sameland.

Spodziewam się, że wszystko może być bardzo zawiłe, dlatego mapka, która to lepiej zobrazuje:


Ekspansja niemiecka coraz bardziej widoczna


10. Day 1755 (9 września)

ABC powoli w odwrocie. Litwa traci: Smaland w powstaniu na rzecz Szwecji oraz dwa regiony rdzenne na rzecz Niemiec (Lithuania Minor i Sudovię). Do tego Białoruś zdobywa prowincję Mahilyowskaya. Jednego dnia Litwini pozbywają się 4 swoich ziem. Łotwa tym razem utrzymuje swój stan regionów. Jeszcze słowo o innym konflikcie: zauważyliście zmianę na wschodzie mapki? Finlandia tłucze się z Estonią i efektem tego jest wymiana dwóch obszarów (w porównaniu z dniem poprzednim).


Litwa coraz mniejsza


11. Day 1756 (10 września)

Białoruś powraca do żywych. Wykorzystując całe zamieszanie, Białorusini przeprowadzili szybki atak, oraz powstanie i jednego dnia zdobyli dwa regiony. W sumie posiadają już ich aż 5. A jeszcze nie tak dawno wydawało się, że Litwa tą sprawę ma uregulowaną.

Tymczasem w Polsce w wielkich bólach (ale jednak) bronimy swoich prowincji przed Francją, Niemcami i Holendrami. Trzeba wspomnieć, że przede wszystkim powstania w naszym kraju były wspieranie przez m.in. Chorwatów, Turków co spowodowało, że mieliśmy tak ogromne problemy. Na szczęście rząd zdołał to ogarnąć i przy dobrze rozłożonym influ zwyciężyliśmy. Powstaje także ciekawy traktat z Irlandią. Ekipa z MSZ naprawdę się postarała aby cała umowa wzbudzała wiele emocji 😛 Dla chętnych raz jeszcze przypomnienie: http://www.erepublik.com/en/article/-pl-mofa-peace-treaty-between-poland-and-ireland-pl-en--2117818/1/20


12. Day 1757 (11 września)

Wracamy do sprawy naszych sojuszników, bo to już naprawdę ostatnie chwile żeby o nich wspomnieć. Wystarczy spojrzeć na mapę aby zobaczyć jak źle wygląda sytuacja Litwy i Łotwy. Tracą oni już seryjnie regiony na rzecz Szwecji, Niemiec i Białorusi. Rozkład państw jest nieunikniony. Do również interesujących zdarzeń jest utrata prowincji przez Estonię na rzecz Finlandii. Oba państwa są teraz w swoim ”położeniu startowym”.


Rozpaczliwa obrona Litwy i Łotwy


13. Day 1758 (12 września)

Dzień ostatni. Na koniec same liczby, żeby podkreślić w jak beznadziejnym położeniu jest ABC.

Stan regionów na 12/13 września:
-Łotwa 1
-Litwa 2
-Estonia 4
-Białoruś 8


ABC krzyczy o pomoc

Wnioski:

-ABC nie istniałoby już dawno gdyby nie pomoc sojuszników ( w tym nasza- Polski)
-Szczere chęci do walki to za mało: Litwa i Łotwa przeciwko Szwecji, Niemcom i Białorusi jest bez szans
-Estonia i Finlandia są siebie warte 🙂
-Dramatyczna sytuacja ABC to dobra wiadomość dla Grup Bojowych w Polsce. Jest okazja, żeby robić kolejne pokazówki. Myślę, że dla każdego starczy dobrej zabawy 🙂


Dziękuję wszystkim, których nie zanudziłem i wytrwali do końca w lekturze.

Ambasador ePL (jeśli jeszcze takie coś istnieje)
Kris Nowak
The Dragons \o/