mIRC tutorial [reizdanje no.3]

Day 1,016, 07:38 Published in Croatia Croatia by retrodevil
Reizdanje no.3

Dakle, ljudi većinom koriste Mibbit ili Chatzillu, a meni se sviđa mIRC pa evo jednog tutoriala kako se spojiti na chat pomoću tog programa.

Najprije ga trebate naravno downloadati. Možete s ovog linka. Program NIJE besplatan te ga treba ili registrirati ili patchati (patch uključen u linku). Prije nego krenete s downloadom, isključite antivirusni program. Javljat će Vam da je patch maliciozan. Ne brinite, garantiram da nije (osobno sam instalirao).

Napomena: radit će i bez patcha, ali nešto se dogodi nakon 30 dana. Nisam provjeravao 😛

1. Instalirajte program
2. Patch


Nakon instalacije, ako vam se program pokrene ga ugasite i pokrenite patch.




Kliknite tipku Patch i pojavit će vam se prozor:



Kliknite Yes i otvorit će vam se prozor gdje morate odabrati izvršnu datoteku mirc.exe



Kliknite Open i to je to. Patchali ste program. Izađite iz patcha.


3. Spajanje na server

Kad pokrenete program, otvorit će vam se idući prozor:



Upišite sve podatke. U Nickname i Alternative upišite isto da se ne zamarate čemu to služi.
Prije nego stisnete Connect, lijevo u izborniku odaberite Servers



Na listi pronađite Rizon, dva puta kliknite i odaberite Random server. Obavezno kliknuti tipku Select.

Za one koji su registrirali svoj nick, slijedite dalje korak. Oni koji nisu, vratite se na Connect i pritisnite tipku Connect.
Vi koji ste regali nick u izborniku odaberite Options i pritisnite tipku Perform.



Označite kvačicu za Enable perform on connect i upišite /msg nickserv identify password (gdje je "password" vaš pass kojim ste registrirali nick).



Nakon toga kliknite OK, vratite se u izborniku na Connect te kliknite na tipku Connect. Trebali biste dobiti nešto ovako:



Savjetujem da obrišete sve te kanale s liste i to na način da označite prvog, scrollajte skroz do kraja, pritisnite tipku Shift i kliknete na zadnjeg. Nakon toga tipka Delete radi čuda.
Enable join on connect nek vam bude uključeno, a Pop up favorites on connect prepuštam vama na volju.


4. Spajanje na kanal

Sad kad ste se spojili na Rizon, treba se spojiti i na neki kanal. To se radi tako da se upiše naredba za spajanje /join #eHrvatska
Kanal može biti bilo koji, #eHrvatska je ovdje uzet za primjer.



Otvorit će vam se novi prozor s kanalom na koji ste se spojili




5. Dodavanje u favorite

Da bi dodali neki kanal u favorite (da, ona ista lista koju smo na početku obrisali), kliknite gore lijevo na ikonu u obliku srca.



Kliknite na tipku Add



Pod Channel upišite naziv kanala, a ako je kanal zaštićen passwordom, možete ga tu i upisati.
Join on connect i Minimize on connect prepuštam opet vama na volju. Kliknite OK i to je to.
Da bi se spojili na neki od kanala koji ste stavili u favorite, kliknite na ikonu srca (tipkovnička kratica Alt+J) kliknite ka željeni kanal i tipku Join.


6. Dodatak

6.1. Pisanje u boji

Da bi u mIRC-u pisali u boji, pritisnite tipke Ctrl+K i pojavit će vam se Color Index.



Pritisnite na tipkovnici broj boje kojom želite pisati i jednostavno počnite pisati. Vama će i dalje slova biti crna, al kad ih pošaljete na kanal, vidjet ćete da su odabrane boje.

Napomena: postupak vrijedi samo jednom. Idući put kad nešto pišete bit će opet crno i potrebno je opet ponoviti postupak. Naglašavam da vam tekst ne smije počinjati brojkom. Može slovima, znakovima i razmakom, ali ne i brojkom. Ako je nužno da prvo napišete broj, najprije stisnite razmak.


6.2. Slanje datoteka

mIRC može i slati i primati datoteke. To se radi tako da pritisnete kraticu Alt+S ili nađete ikonu za slanje (desno od ikone u obliku olovaka, koja je pak desno od ikone u obliku sata)



Gore lijevo upišete nick osobe kojoj šaljete (nick na chatu, ne na erepu). Daljni postupak je standardan: odaberete datoteku koju želite poslati i pritisnete Send.


mIRC ima još jako puno mogućnosti, ovdje je opisano osnovno. Nadam se da sam vam malo približio taj program i da će ga sad više igrača koristiti. Osnovna prednost pred Chatzillom je da Firefox ne mora biti uključen (opće je poznato da Firefox uzima sve više memorije prilikom dužeg rada), a i program se minimizira u Start tray (dolje desno kod sata) i skoro da je neprimjetan u radu te zbog čistog teksta koji šalje/prima, troši jako malo brandwidtha odnosno prometa općenito.