Mi kéne még Mükéne? – Nemzet? Föld?

Day 2,591, 07:12 Published in Hungary Hungary by DaeAn

A harcrendszer következett volna, de előre kellett vegyek egy alapvető dolgot, ez pedig minden multiplayer játék lényege, maguk a csoportok.
Van egy mondás: „Egy fecske nem csinál nyarat”
Milyen igaz. Hozzátenném 2 fecske se nagyon. 🙂

Nos, mi az a dolog, amit sok játék nem emel ki eléggé?
Mi az, amit szívesen kifelejtenek vagy sokkal kisebb prioritást kap?
Egyáltalán az emberi faj hogyan tudott végül a többi faj fölé emelkedni és az egész bolygót birtokba venni?
Ez sok tényezős dolog, de kettőt mindenképpen kiemelnék:
1., Eszközök használata
2., Összefogás, csoportosulás

Eszközök használata:
„Réges régen egy messzi galaxisban … „, tehát annó még az embernek is az ideje túlnyomó részét a puszta létfenntartásért való küzdelem tette ki. Megkeresni a napi betevőt és elpucolni a nálunk erősebb ragadozók elől. Az állatok élete még most is így telik nap mint nap.
Mégis az ember hogyan tudott ebből kiemelkedni?

Elkezdett egyszerű eszközöket használni. Bélám eddig puszta ököllel csapta agyon az őzet ha nagy nehezen utolérte, de aztán egyszer egy követ vett a kezébe és tapasztalati úton rájött, hogy ha azzal vágja kupán gyakrabban sikerül. Aztán Bélám gondolt egy nagyot és egy bot végére rögzítette (pl indákkal) azt az éles követ és anélkül, hogy tanulta volna fizika órán az erőkar fogalmát, szintén tapasztalati úton rájött arra, hogy ha a bot végét fogja, és úgy sújt le a sutára, akkor az überel minden eddigit.

Végül mi lett az eszközhasználatnak az egyenes következménye?
Hát Bélám több élelmet tudott „termelni” mint amennyire szüksége volt.
És akkor? Mi az előnyös abban, ha rendszeresen rám rohad a hús?
Ebben még semmi, viszont felszabadul egy csomó idő. Amit eddig létfenntartással töltöttem, abból az időből felszabadult valamennyi, így azt másvalamire fordíthatom. Akár újabb eszközök kitalálására vagy azok legyártására, stb.
Tehát az eszköz használat lehetővé tette azt, hogy a létfenntartáson túl másvalamire is jusson az időből és az erőből.
Ez már önmagában is jelentős előny a fennmaradásért és az élettérért való harcban.
A legyártott eszközökkel még több, még fejlettebb eszközt lehetett csinálni, azok még nagyobb „bónuszokat” (több kaja, épület, fegyver, stb.) adtak ráadásul azokkal még fejlettebb eszközöket lehetett csinálni és így tovább. Idővel azonban elérte ez a dolog a saját korlátait, hiszen minden ember nem tud érteni mindenhez egyszerre, nem válhat mindenki polihisztorrá, hiszen a születés és a halál között azért annyi idő nem áll rendelkezésre. Tehát mikor az eszközök fejlettsége elért egy szintet úgy nézett ki ebből a dologból max ennyit lehetett kihozni.

Összefogás, csoportosulás:
Aztán Bélám találkozott Gézámmal. Eleinte egyszerűen hidegre tették egymást, de aztán kipattant az isteni szikra: „Mi lenne ha …?” Mi van akkor, ha nem csináljuk ki egymást? Előnyös lenne ez?
Rögvest ki is próbálták ezt az új dolgot, így kivételesen nem csapták agyon egymást, hanem megszületett az „összefogás” a „csoport”.
Persze natív szinten mindig is voltak csoportok már csak a puszta fajfenntartás ösztöne is gondoskodott erről, így a legősibb csoport mindig is a „család” volt. Gyakorlatilag ez a legtöbb élőlény csoportosulásának az alapja, amelyet manapság igyekszenek leépíteni, feleslegesnek beállítani, de ebbe most ne menjünk bele.
Az egyszerűség kedvéért maradjunk csak Bélámnál és Gézámnál. Mivel van előrébb a kettő, mint az egy? Bizony, ha ketten fognak neki valaminek, az előbb készül el. Idővel szükség lesz olyan dolgokat építeni, legyártani, amit egyedül nem is lehetséges. De már pusztán a fele annyi építési idő is előny, mivel valamit (még ha csak felesben is) de hamarabb tudsz használni és az előnyeit élvezni, mint egyedül, és ezzel máris előnyben vagy.
Ha nem csak ketten fognak össze, hanem 10-en, még exponenciálisabb a fejlődés felgyorsulása.

Egy bizonyos csoport létszám felett már érdemes specializálódni, így Bélám idővel már nem is termelt élelmet, csak mondjuk a fát vágta vagy a követ termelte (Resource factoring) Gézámnak, aki cserébe élelmet adott Bélámnak és családjának. Bélám egyre gyorsabban és hatékonyabban termelte a fát és a követ, egyre jobb és jobb eszközökkel, Gézám meg egyre gyorsabban és hatékonyabban termelte a kaját. 1-2 dologban felfejlődni gyorsabban lehet, mint mindenben egyszerre.
Így a csoportok kezdtek behozhatatlan előnyökkel szolgálni a szólózó remetékkel szemben.
A végén már csak a csoportok voltak képesek életben maradni és megtartani az életterüket, megvédeni és fenntartani az életüket. A szólózok meg kihaltak, csak sok idővel később vallási megfontolásból jelentek meg újra (szent életű remeték, szerzetesek).

Tehát összefoglalva az eddigieket egy fecske tényleg nem csinál nyarat, viszont csoportokba szerveződve a lehetőségek nagyságrendekkel nagyobbak. Minél többen fognak össze, annál nagyobb eredményeket hozhatnak létre belátható időn belül, és mivel ezen „eredmények” megsokszorozzák a további lehetőségeket, ezért mondható, hogy a fejlődés így exponenciális, szemben a szólózás szigorúan monoton enyhén emelkedő grafikonjával.

No de a csoportokból hogyan lesznek nemzetek, országok?
Itt megállnék egy szösszenetre mert nagyon fontos:
Az országoknak, országhatároknak, nemzeteknek és egyáltalán a legtöbb összetett fogalomnak nincs önálló független léte! Csak a gondolkodó emberi elme hozta létre őket és tarja fent pillanatról pillanatra. Pénz sincsen csak addig, ameddig egy csoport ezt meg nem álmodja, létre nem hozza és fenn nem tartja (és persze ameddig hisz benne). Ezek a kreatív gondolkodó emberi elme termékei, pusztán teremtmények.
Ha tudnál kommunikálni egy szarvassal és megkérdeznéd tőle melyik országban legelget éppen, csak nézne rád, mint Józsi bácsi az oszcilloszkópra.
Mégis a legtöbb játék ezek többségét bescripteli, bevési a programokba, mintha konstans értékek lennének. Még a komplexebb stratégiai játékok is (pl., Hearts of Iron, Europe Universalis, stb.) is megváltoztathatatlan, módosíthatatlan tényezőként használja ezek többségét.
Ha a játékos így és így dönt, vagy elindul ebbe az irányba, akkor bevágnak egy létező történelmi eseményt figyelmen kívül hagyva annak a történelmi eseménynek az ok okozati előzményét.

A tömeges multiplayer játékokban legalább (mint pl az erepublic) nyitva kéne hagyni, változóként kéne kezelni ezeket! Rendben hogy könnyebb bevésni az országokat ( a jelenlegi helyzet alapján) és a játékosokat csak ezekbe engedni tömörülni, de ez olyan messze van az emberi tudatok valós működésétől, mint a brummogás a macisajttól.
A játékosokat hagyni kell, hogy a maguk elméje szerint formálják a játék világát!
Lépésről lépésre tanítaná a játék az emberi fejlődést. Az eszközhasználattól kezdve, a kiscsoportos összefogáson át a nagyobb csoportok előnyei felé.
Igen, de hol lenne a határ egy akármilyen csoportosulás és egy nemzet között és kell-e egyáltalán ilyen határ? Igen kell. A játék átláthatósága miatt.

Ezen sokat töprengtem végül lenne rá egy megoldásom.
A jelenlegi térképnél valamivel részletesebb kellene! Körülbelül akkora területek kellenének, mint a mostani Magyarország megyéi, tehát jelenlegi országunk ezen a térképen 19 régióból állna össze.
Ennél részletesebb kezelhetetlen lenne, ennél kevésbé részletes pedig rugalmatlan nagy számú játékos esetén. Ázsiát pl felosztani ilyen kicsi területekre épp elég probléma, ott lehet kompromisszumként valamivel nagyobb területek lennének.
Ez az egész azért fontos, mert ha elég részletes a térkép, tehát van bőven külön kezelhető régió, akkor flexibilisebb tudna lenni a játék. Épp az önszerveződő csoportok (Organic Groups) miatt lenne elégtelen a mostani (e-repes) térkép részletessége.
Szóval a játékon belül azt a csoportot nevezném nemzetnek, amelyik legalább egy régiót birtokol, vagy a csoport létszáma a szerver létszámának az 0.5-1%-át eléri. Maga a nemzet mint fogalom a játékban csak egy titulus, hiszen ha egy játékos meg akarja nézni a létező nemzetek listáját (akár regisztrációkor), akkor a kismillió csoportot érdemes leszűrni a jelentősebbekre, tehát a pl 2 főből álló klubok ne legyenek rajta a listán.
Mondjuk hogy egy nagyobb csoportosulás ugyan nem éri el a szerver össz. létszámának az 1%át, de birtokol legalább egy régiót. Hogyan lehet birtokolni egy régiót?
Ez valójában nagyon összetett dolog, de a játékban leegyszerűsíteném erre:
Az a csoport vagy nemzet birtokol egy régiót, amelyik képes az adott régión belül beszedni az adókat a lakosság több mint 50%-tól.
Ok, na de hogyan lehet adót szedni bárkitől is?
- Pénz megléte, amihez a csoportnak külön (saját) épületet kell építeni (pénznyomda)
- Ha a játékos a csoporthoz tartozik, akkor ameddig tagja a csoportnak, a csoport vezetője által kiszabott adót a rendszer automatikusan levonja (a csoport saját pénznemében, vagy akár ingóságokban)
- Ha a játékos nem tagja a csoportnak, akkor az adószedő csoport tagjai (nem kell online lenni hozzá) megpróbálják erőszakkal beszedni az adót.

Ez utóbbi érdekes szitu. Ha egy régióban pl a lakosság 10%-a tömörül egy csoportba és adót próbál szedni a saját tagjaitól és a másik 90%-tól, akkor:
- Ha az a 90% nem alkot csoportot, akkor egyesével simán beszedik. (a rendszer lejátssza a kismillió miniháborút egyesével, ahol pl mindig 50 harcol 1 ellen)
- Ha egy vagy több konkurens csoportba tömörülnek, akkor az belháború (bővebben majd a harcrendszer leírásánál) és az adószedő csoport csak győzelem esetén szedheti be a legyőzött csoport tagjaitól az adót.

Ha csak 49%-ot sikerült, akkor nincs meg a régió birtoklása, és ha a népességben sincs meg az 1%, akkor a szerver nem jegyzi önálló nemzetként. Maga a régió pedig a senki földje, ez az anarchia szimulációja. A többi nemzet, ország, csoport ezt a területet fennhatóság nélkülinek fogja látni, más nemzetek nem sértenek nemzetközi jogot, ha egy ilyen területre bevonulnak és elfoglalják.

Új játékos a regisztrációkor pedig nem egy nemzetet vagy csoportot választ, hanem csak területet a térképen. Amelyik régiót választja ott fog kezdeni. Ahogy regisztrált lehetősége van akármelyik csoporthoz csatlakozni (nem csak régión belül, de szűrheti a csoportok listáját az adott régióra is, vagy akár csak a nemzetekre globálisan).
Tehát nem kell helyileg egy csoporthoz közel lenni ahhoz, hogy csatlakozhassunk hozzá!

Az adószedéssel kapcsolatban:
Egyáltalán nem biztos, hogy az adott régió lakosa rendelkezik az adót szedni próbáló csoport valutájával. Lehet csak másféle valutája van, de lehet nem is rendelkezik egyáltalán valutával.
Ebben az esetben az adót szedő csoport vezetője tudja egy felületen beállítani, hogy ilyen esetekben mi a prioritás. Pl.: Saját valuta, egyéb valuta, ingóságok sorrendje, végül az ingatlanok.
A saját valután kívüli dolgok értéke pedig szintén állítható csoporton belül (pl egy másik valutának a csoporton belül mi a keresztárfolyama, az egyéb értékeket pedig hogy számolja át saját valutára)
Az adó lényege tehát: Egy adott csoport értékeket szed be a környezetétől.
Maga a csoport (Organisation) rendelkezhet tulajdonnal ugyanúgy mint egy játékos.
Értékeit épületekben tárolhatja (ha már épített ilyeneket).

Itt még kitérnék a föld személyes és csoportos birtoklására:

Egy régióban nem lehet mindenkinek saját földje. Régiónként kb 200-ban maximálnám, a többiek, akiknek nem jutott földtelenek. Az első 200 parcella szabadon foglalható időrendi sorrendben igényt tartva rá (szerver induláskor még egyszerű). Ezek a parcellák ugyanúgy személyek, ill. csoportok birtokába kerülhetnek.
Akiknek nem jutott saját föld, azoknak ettől még otthona lehet, hiszen közvetlenül nincsenek a játékban falvak ill városok, de közvetve igen. A földek (régió parcellák) birtoklásának stratégiai jelentősége van, ezért nem juthat mindenkinek és ezért véges a számuk régiónként.

Birtokolhat ugyanis valaki alacsony képzettséggel, primitív szerszámokkal, alig munkásokkal mondjuk egy értékes mezőgazdasági parcellát, de mivel alig termel rajta, a régió domináns csoportja ráteheti a kezét (elkobozhatja a tulajdont - Államosít), mivel ha nem teszi, a csoport (vagy nemzet) hátrányba kerülhet.
Így lesznek majd országok, ahol a régiókban mindent államosítani fognak és állami cégeken keresztül megy majd a termelés és a fejlődés, de lesznek majd olyan országok is, amelyek részben engedik a privát tulajdonú parcellákat különféle kitételekkel.
Így a földek pályáztatása is bekerülne a játékba. Az állam törvényt hozhat a magán tulajdonban lévő földek minimális kihasználtságára és ezt a törvényt a program segítségével be is tarthatja.
Mivel a földeknek jórészt a nyersanyag kitermelésben van stratégiai szerepe (mezőgazdasági, ipari, stb.), a régióknak, sőt lebontva a parcelláknak nem csak minőségi jellemzői lennének, hanem egyéb extra kiterjesztései, hogy a mostani pl. az olajért, szénért folyó háborúk is modellezhetőek legyenek.

Az épületeknek nem lenne külön föld szükséglete az alap logikával ellentétben, mivel egy iskola, gyár, kisebb műhelyek földszükséglete elhanyagolható egy régió összterülete szempontjából.
Így egy földtelen is építhetne saját épületeket a saját birtokán, mivel ezek a pici földek nem játszanak bele a nyersanyag termelésbe. Ahol csak lehet érdemes egyszerűsíteni a dolgon, hogy a játék mélysége még meglegyen, de ne menjen a játszhatóság rovására!

Persze a saját miniműhelyeknek csak a szerver indulásának az elején lenne jelentősége. Pár héttel, hónappal a szerver indulása után már annyira nem éri meg senkinek sem saját műhelyt egyedül építeni, hogy senki nem fog ezzel időt vesztegetni. Adott régiókban már lesznek nagyobb gyárak, nyersanyagtermelők, amelyek teljes kihasználáshoz bőven szükség lesz szakképzett dolgos kezekre.
Az onnan kapott fizetések (és a szakmai fejlődés) pedig messze meghaladják az egyedüli, maszek próbálkozások nyereségét minden tekintetben.

A csoportok (Organisations):
A csoportok rendelkezési formáját (állam esetén államforma) a csoport létrehozójának egy listából tenném kiválaszthatóvá. A lista lefedné a főbb rendelkezési formákat az egyszerű fejedelemségtől, a királyságon át a modern „demokrácia” formájáig.
A létrehozás után való alapértelmezett forma kiválasztását követően, pedig magától a formától függ az, hogy hogyan tud átalakulni más formákba. Egy demokráciánál pl a csoportvezető már nem tud önállóan visszaváltani királyságba, ez esetben (ha csak meg nem szavazza a parlament az államformaváltást) új csoportot kell alapítania.
A csoportok esetén új felhasználói felületek vállnak elérhetővé a rendelkezési formától függően. Ugyanígy a vezetőségi beosztások és azok hatókörei is a formától függnek. A sima királyságot meghaladó, alkotmányos monarchia esetén már elérhető a kongresszus, stb.
A szerver induláskor biztosan beindul az emberi fantázia és ökörködések. Nagy összegben fogadnék a „Középfölde”, „Mordori vágóhíd”, „Fradi”, „Micimackó és a 100 holdas pagony”, stb fantázia csoportok létrejöttére. Eleinte még fun a dolog, talán el is hiszik a néhány tagot számláló csoportok, hogy ez jó ideig menni fog, viszont amint közelbe kerülnek a szervezett, nagyobb csoportok (nemzetek) rögtön világossá válik mindenki számára, hogy sem az életben, sem az azt modellező játékban ez így hosszútávon nem fog bejönni.
Az „erősebb eb él nem életet” elv alapján a kisebb hobby groupok idővel mind bedarálódnak valamelyik nagyobb csoportba vagy ha nem, akkor mindenüket elveszik tőlük és hontalan bolyonganak majd a szerveren teljesen lemaradva. Ergó, akik elutasítják a nagyobb összefogást, azok a bőrükön tapasztalhatják döntésük minden ezzel járó következményét.

A játék adta szabadság lehetővé teszi a legtöbb eshetőség kipróbálását is. Pl., ha a magyarok nem tartanak össze egységesen, hanem pl. több kisebb nemezetté válnak, akkor szintén a játékon belül a saját bőrükön tapasztalhatják ezen döntésük egyenes következményeit. Az ősi római alap taktikát napjainkban is előszeretettel használják. Neve: „Oszd meg és uralkodj!”
Nem csak országok között, hanem sima csoportok között is engedném a szövetségi rendszerek, megnemtámadási paktumok, stb. alkalmazását. Az ország ill nemzet titulus csak a többség miatt lenne mint megkülönböztető jelző, pusztán csak hogy szűrni lehessen a jelentősebb csoportokra.

Az erőforrások (pl földek), eszközök, gyárak, egyéb épületek birtoklása ettől függetlenül sima csoport szinten dőlne el. A természetes szelekció törvénye alapján alakulnának ki így a nemzetek. Minden csoportnak előbb vagy utóbb létkérdés a régiók és azon belül a parcellák uralása, hasznosítása és az adószedés a területeken. Egy adott régió területének az uralása akkora előny minden olyan csoporttal szemben, amelyek nem rendelkeznek ilyesmivel, hogy így idővel össze sem mérhetők.

Ez a cikk megpróbálta összefoglalni egy ilyen massive multiplayer játék alapvető lényegét.
Minden további cikk erre épül a későbbiekben.
Sok részt ebből is kihagytam, mert egyszerűen időm szűkében vagyok.
Hozzászólások formájában lehet fogok még kiegészítéseket fűzni a cikkhez illetve bármilyen építő jellegű (konstruktív) hozzászólás hasznos lehet. A kritika is lehet konstruktív természetesen.

Ja és amíg el nem felejtem:
Boldog Ünneplést Kívánok mindenkinek!
Töltsétek lehetőleg minél többet a természetes (natív) alapvető csoportotok körében, magyarul a családban! 🙂