Legionar - Conquista

Day 642, 12:15 Published in Serbia Serbia by Dimitrij lvanov


IZVEŠTAJ S RATIŠTA

Francuska - Španija

16.08. Operacije protiv Španije koje je Francuska počela još 09.08. nastavljaju se i dalje. Na udaru Francuza ovog puta našla se i Katalonija. Francuske snage pod komandom mađarskog feldmaršala Count Adyna probile su špansku odbranu kod Figueresa i u sledećih nekoliko sati zauzele Gironu odakle pokreću napad na Barcelonu. Nakon žestokih borbi, komandant odbrane Barcelone, pukovnik Bistruey naređuje trupama povlačenje u pravcu Taragone i Lleide.

17.08. Nakon zauzimanja Katalonije, Francuzi deo snaga prebacuju na zapad i preko Lleide napadaju Aragon čime ugrožavaju špansko desno krilo. Španci koji su već suočeni sa napadom sa severa primorani su odstupiti sa početnih položaja na Pirinejima. Francuzi zauzimaju Huesku i Zaragozu, te potpuno razbijaju Špance koji se u neredu povlače prema Navarri.

17.08. Španske grupe, razbijene u Aragonu stižu u Navarru i odmah zauzimaju položaje duž reka Aragon i Ebro na liniji Sanguesa – Tudela. Francuzi sa severa žestoko napadaju Pamplonu, ali odbrana pod komandom feldmaršala PatxiOca-a pruža žilav otpor i odbacuje napad za napadom. Oko 02:00 časa, mladi indonežanski feldmaršal boscky uspeva probiti španske linije kod Lumbiera i Liedene, te razdvaja španske snage na dva dela. U nemogućnosti da se povuče na slobodnu teritoriju PatxiOca tada naređuje svojim trupama da se povuku u šume i nastave sa gerilskim ratovanjem.


Francuzi u Valenciji

18.08. Francuzi pokreću desant na Balearska ostrva. U velikom desantu i uz velike gubitke, Francuzi uspevaju zauzeti Port de Pollencu i Port de Soller. Odbrana pod komandom hrvatskog feldmaršala ratrak-a poduzima nekoliko kontranapada, ali ne uspeva potisnuti Francuze koji napreduju prema Palma de Mallorci. U 3:10 Španska Vrhovna komanda naređuje evakuaciju i napušta Mallorcu koja prelazi u ruke Francuza.

19.08. Francuske trupe pod komandom indonežanskog feldmaršala dimul77 pokreću ofanzivu na Valenciu i nakon višečasovnog bombardovanja iz tri pravca (Katalonije, Aragona i Kastilja La Manče) napadaju Špance u Valenciji primoravajući ih na povlačenje. Španci se pod pritiskom povlače u Alicante i Elx odakle prelaze u Murciju. Međutim Francuzi im ne dozvoljavaju predah i nastavljaju napad prema Murciji. Španski predsednik tada odlučuje da se povuče iz Murcije i sve snage šalje u Andaluciju da zaustavi Brazilski napad.

20.08. Nakon 12.08. i zauzimanja Kanarskih ostrva, Brazilski Generalštab donosi odluku o invaziji na špansko kopno. Invaziju predvodi feldmaršal Marco Polo koji sa svojim trupama uspeva zauzeti nekoliko mostobrana oko Cadiza i Huelve. Feldmaršal FelipeII poduzima nekoliko kontranapada u nad i da će slomiti Brazilce i odbaciti ih u more, ali mostobrani ostaju čvrsti, a brazilska pojačanja nastavljaju da pristižu. Oko 3:30 Marco Polo odlučuje da pokrene ofanzivu prema Sevilli i Malagi. Napad je uspešan i Španci se povlače prema Cordobi gde predsednik Španije odlučuje da se sve snage prebace u Madrid, gde će se uspostaviti poslednja linija odbrane.


Brazilski komandosi nakon desanta u Andaluziji

20.08. Suočen sa potpunim porazom, španski predsednik odlučuje da napusti Andaluziju i sve snage pošalje u odbranu Madrida. Madrid je zadnjih 18 časova bio pod konstantnim vazdušnim, artiljerijskim i pešadijskim napadima PEACE trupa. Poljska je u odbranu grada poslala svoje jedinice pod komandom feldmaršala carbon-a koji je na kratko uspeo zaustaviti prodor napadača, ali na kraju Španci su bili nemoćni da zaustave pad glavnog grada i gubitak nezavisnosti. Madrid je pao 20.08. u 04:51 h.

Rusija - SAD

17.08. I pored primirja koje su SAD potpisale sa PEACE-om, Rusija je nastavila operacije protiv Amerike. Nakon žestokih borbi i zauzimanja New Yorka, Ruske trupe nastavljaju napad na Vermont. Kuriozitet je da se odbrani Vermonta priključio jedan od najvećih vojnika PEACE-a, feldmaršal darkyojimbo koji je ujedno bio i heroj bitke.

18.08. Sukob mišljenja između članica PEACE saveza u vezi operacija u Americi postao je evidentan nakon što je feldmaršal darkyojimbo i u bici za Connecticut učestvovao na strani Amerikanaca. Bitka je završena pobedom Rusa. Ruse je predvodio iranski general norative koji je nekoliko dana kasnije trajno suspendovan od strane admina zbog “pronevere sredstava dobijenih nelegalnim ili nepravednim metodama”.


Bitka za Vermont

20.08. Nakon pada Rhode Islanda Rusi pokreću napad na New Jersey u kojem će se pokazati da sukob mišljenja ne postoji samo u PEACE-u već i u samoj Indoneziji. Naime na bojnom polju su se sukobila dva legebdarna indonežanska feldmaršala – NicoSianipar na strani Rusije i daryojimbo na strani SAD. NicoSianipar je odneo pobedu sa ostvarenih 20.691 bod, nasuprot darkyojimboa koji je imao 10.319. New Jersey je pripojen Rusiji.

21.08. Sada već iskusni ruski feldmaršal parter koji je u rat ušao sa činom generala, pokrenuo je ofanzivu na New Hampshire i nakon višečasovnih žestokih borbi kod Lebanona probio linije odbrane generala Plisskena i ušao u Manchester čime je presekao komunikaciju američkih trupa u Massachusetsu i Maineu.

22.08. Bitka za Massachusets protekla je u znaku Iranskih i Rumunskih ratnika. Na strani Rusa herojsku medalju je zaslužio feldmaršal Boriani, a na strani Amerikanaca feldmaršal Anorien.
Bitka je od samog početka bila u znaku PEACE saveza i nakon nje Amerika je zadržala kontrolu nad samo dve teritorije. Na krajnjem severu još uvek se drži Maine, dok se na krajnjem jugu uzdiže moćna tvrđava Florida koja će biti težak orah za slomiti.

Turska - Grčka

20.08. Nakon šest dana i gubitka Egejskog ostrvlja, Turska je pokrenula ofanzivu sa ciljem ponovne okupacije istih. Operaciju je vodio pripadnik Lazokratskog pokreta, feldmaršal mkiziltoprak koji je uspeo iznenaditi Grčku odbranu i zauzeti ostrvlje. Grčki feldmaršal Jaguaros pokušao je u kontranapadu odbaciti Turke, ali napad nije uspeo delimično zbog toga što su velike grčke snage u isto vreme bile angažovane u odbrani Trakije koja je uspešno završena.

21.08. Nadahnuti pobedom u Egejskom moru, Turci pokreću dve ofanzive na Grčku. Napad na Peloponez predvodio je turski general bozcav yilmaz koji je desantom na Korint pokušao da preseče komunikaciju sa ostatkom Grčke ali u toj nameri nije uspeo zbog čvrste odbrane grčkog generala penestasa. Vazdušno-pomorski desant na Krit je prošao uz velike gubitke na obe strane, ali Grci su ipak uspeli odbaciti Turke. Medalje u ovoj bici odneli su kartal_4vr za Turke i general Flashgun za Grke.


Desant na Egejsko ostrvlje

22.08. Egejsko ostrvlje ima čudnu sudbinu da svakih nekoliko dana menja vlasnika. Tako je bilo i ovaj put. Pre samo 2 dana Turci pod komandom feldmaršala mkiziltopraka potukli su Grke i zauzeli ovaj region. Danas se situacija promenila i Grci pod komandom feldmaršala Jaguarosa, koji je pre samo dva dana bio primoran da se povuče, vraćaju suverenitet nad ovim delom svoje teritorije.


Bitka za Hrvatsku*

20.08. je dan koji će u istoriji eSrbije biti zapisan kao dan kada je eSrbija prvi put u svojoj istoriji izvršila napad na teritoriju neke druge države. Napad je bio planiran više nedelja, ali je ipak njegova realizacija morala biti pomerena nekoliko dana ranije. Zbog napada Mađara na SZ Hrvatsku, srpska vrhovna komanda donosi odluku da se operacija započne odmah i da se ne čeka da se sve jedinice prikupe u rejon dejstva kako je bilo planirano.

Mađarski napad počeo je 20.08. u 01:51 erep. prelaskom Drave kod naselja Hodošan i Peteranac. Vrlo brzo Mađari ovladavaju Koprivnicom i potiskuju Hrvate prema Križevcima i Virovitici. Nakon toga pokreću napad prema Varaždinu čime bi potpuno ovladali tim prostorom. Međutim kod Čakovca, mađarska oklopna kolona nailazi na zasedu i biva odbačena od grada. Na aerodrom Pleso u Zagrebu stižu transportni avioni sa svežim savezničkim trupama iz Rumunije i Poljske koje se odmah upućuju na front u SZ Hrvatskoj.

Hrvatska preko svojih agenata u Mađarskoj pokreće niz ustanaka koji primoravaju mađarsku komandu da deo dobrovoljaca pošalje na sporedna ratišta. Iskoristivši trenutnu slabost Mađarske, EDEN trupe u kontranapadu oslobađaju Križevce koje su Mađari zauzeli nepuna 3 sata ranije.
Trpeći sve veći pritisak Hrvatske i njenih saveznika, mađarska komanda poziva Srbiju da krene u ofanzivu na Hrvatsku. Nakon nekoliko sati diskusije, srpska vrhovna komanda odlučuje da napadne Slavoniju.

U 09:00 erep. Srpske trupe u dva pravca probijaju slabo branjene položaje na Dunavu i Spačvi.
1. grupa prešla je Dunav kod Batine i za nekoliko sati zauzela Beli Manastir odakle je pokrenut napad na Valpovo i Bizovac sa namerom presecanja komunikacije Osijek – Našice. 2. grupa je preko Tovarnika i Jankovaca zauzela Vinkovce, te krenula na Đakovo čime bi se uz sadejstvo sa 1.grupom potpuno izolovao Osijek. Kod Đakova, Srbi nailaze na žilav otpor Hrvata kojima u pomoć stižu dve mešovite Švedsko – finske divizije i zaustavljaju srpsko napredovanje.


Srpska Elita i regularna vojska u Vinkovcima

U međuvremenu, EDEN trupe u SZ Hrvatskoj uspevaju potisnuti Mađare i iz Koprivnice i vratiti ih na početne položaje odakle će do kraja bitke uspeti napraviti samo još jedan prodor do Koprivnice gde će opet biti odbijeni. Osiguravši linije na Dravi, EDEN vrši pregrupisavanje snaga i šalje većinu divizija u Slavoniju. U kontranapadu odbijaju Srbe od Našica i vrše deblokadu Osijeka oslobađajući Čepin i Josipovac. Srbi se povlače na levu obalu Drave gde zauzimaju odbrambene položaje.

Oko Đakova se i dalje vode žestoke borbe, ali srpska vrhovna komanda uviđa da sama neće moći izaći na kraj sa EDEN pojačanjima i poziva saveznike u pomoć. Skoro sve zemlje PEACE odazvale su se pozivu i poslale manje detašmane u Srbiju. Najveća pomoć stigla je u vidu brazilske grupe koju je predvodio slavni Marco Polo. Brazilci prvo zauzimaju Vukovar i time oslobađaju dve srpske brigade koje su bile zadužene za njegovu blokadu, a zatim u silovitom prodoru južno od Đakova preko Vrpolja izbijaju u samo predgrađe Slavonskog Broda ostavljajući Županju (koju će Srbi zauzeti 2 sata kasnije) u potpunom okruženju.

[img]http://militarytimes.com/xml/frontline/photos/2009/02/26/022609fronts4.JPG[/img]
Hrvatski i Američki vojnik – priprema za kontranapad

Otpočele su žestoke ulične borbe za kontrolu nad Slavonskim Brodom i postrojenjima vojne industrije “Đuro Đaković”. Srpske snage napreduju metar po metar trpeći velike gubitke dok američka pojačanja iz Grčke polako pristižu i raspoređuju se u borbeni poredak. Nekoliko sati pre kraja EDEN/FORTIS pokreće kontranapad i prvo odbija Srbe od Slavonskog Broda da bi onda nastavio pritisak na njih oslobađajući Đakovo i Županju. Suočena sa evidentnim porazom, srpska vrhovna komanda odlučuje da sačuva ljudstvo i sve snage povlači nazad preko Dunava.

Sudbina Hrvatske odlučivala se u ove dve bitke koje su završene pobedom Hrvata i njihovih saveznika. Mađarska i Srbija utrošile su velika sredstva u ovu ofanzivu i u prvih nekoliko sati tok bitke je išao u njihovu korist. Međutim do izražaja je došla brojčana nadmoć protivnika i nepripremljenost srpskih trupa koje su sa svojih 850.000 bodova štete ipak pokazale da su sposobne za velike operacije.

* Opis bitke je slobodno viđenje autora i ne odražava stvarno stanje na terenu.