Interjú karaj22-vel, a Pulse történetéről, jelenéről és a jövőről 2/2.rész

Day 2,138, 10:06 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
Egyszer már készítettem interjút az akkor még fiatal hadügyminiszter karaj22-vel. Hadügyi munkásságát a régi, aktív játékosok jól ismerhetik. A Pulse rendszert ő frissíti mostanság, ez által jó betekintése van a rendszer múltjáról és még az előzményeket is feltárta nekünk.
A második részben a Pulse múltját, jelenét és lehetséges jövőjét ismerhetitek meg



Miért hozták létre a Pulse rendszert?

Később katonai nyomásra angeldav és Almirante Cjhurruca közreműködésével megalkották a kiegészítőt. Ez már képes volt arra, hogy a katona minden ütését rögzítse, azaz milyen csatába és milyen falállásnál tette azt bele. Ehhez ki kellett egészíteni az egovot úgy, hogy ki lehessen jelölni kredites csatát, valamint prioritást lehessen hozzárendelni. Emellett még korlátokat is be lehetett állítani, mely vonatkozott sebzésre és ütésszámra.

A magyar hadsereg hivatalosan az 1346. naptól használta az új rendszert UFO 2 néven.


Milyen volt a Pulse rendszer eleinte?

A rendszer korai szakaszában csak csatára lebontott összesítők voltak elérhetők, ami alapján nem lehetett napi szintű finanszírozást folytatni hosszú távon. Ezért felvettük a kapcsolatot aVie-val, és hosszú egyeztetések után megszületett az országra és napra lebontott összesítő. Ezt a századok túlnyomó többsége el is fogadta, mint zsoldalap.
Ez a szisztéma már képes volt arra, mint ami a főcím alatt szerepel, azaz:
A jó időben bevitt ütéseket díjazta
A jó helyre bevitt ütéseket díjazta
A csaták fontossági sorrendjét szabályozni lehetett
Az ún. ,,tankok'' szerepét ellensúlyozni lehetett
A hadügy részéről nem követelte meg a 24 órás aktivitást az üzemeltetése

Sajnos az API döglődése miatt, valamint az 1665. napon behozott divíziós rendszernek köszönhetően az egészet át kellett dolgozni. Az új egovba azonban már nem kerültek bele a korábban általunk kért összesítők, és a fejlesztő jelezte, hogy nem is kívánja ezeket beletenni. Éppen emiatt saját fejlesztésre volt szükség.

Az ötlet megszületését a saját rendszer kifejlesztésére 1760. nap környékére tenném, ekkor adtam ki egy közlönyt, melyben a századparancsnokokkal készült megbeszélés eredményeiről számolok be.

Itt lefektettük az irányvonalakat, valamint a zsoldszámítással kapcsolatban egyeztettünk. Egyelőre egyaránt küldtünk adatot aVie gépére és a mienkre. Később aVie teljesen abbahagyta a pulse fejlesztését, félévente egyszer jött ki frissítéssel, ami természetesen nem volt elég naprakész.

Tapasztalatunk volt már ezzel kapcsolatban korábban, ugyanis 2012. májusától a Gábor Áron Tüzérei században már kötelezővé tettük a kiegészítő használatát, hogy a saját ellátmányozási rendszerünket fejlesszük.
A hadsereg számára szeptemberben nyitottunk, ekkora készült el a honlap mely már alkalmas volt katonai adminisztrációra is.


Hol tartunk mostanában?

Most ott tartunk, hogy van egy saját igényeink szerint testreszabott kiegészítő, amit elég rugalmasan tudunk fejleszteni az aktuális igényekhez viszonyítva. Tudjuk kezelni egyaránt a tömegpusztító fegyvereket valamint nemrégiben már a gerilla harc eredményeit is rögzítjük.

Pár szóban a technikai háttérről: mivel GÁT berkekben született az ötlet, így a működéshez szükséges szervert is egyik tagunk biztosítja Siccy személyében, akinek ezúton is szeretnék köszönetet mondani, hogy az üzleti dolgai mellett helyett tudott nekünk szorítani nekünk. Tudnivaló, hogy ingyen használhatjuk a gépet, éppen ezért nem kerül semmilyen állami pénzbe a fenntartása. Ugyanezen a gépen fut a honlap és a kiegészítő is ide küldi az adatokat.

A fejlesztőcsapathoz a következő emberek tartoznak/tartoztak:
- 1224333 , aki a kiegészítőt programozta, ő csinálta a Google Docs kreditlekérdezős felületet a századok részére
- ChanOP , aki a hadügyi adminisztrációs felületért, Napiparancsért és egyéb honlaphoz köthető munkáért felel
- 4RN0 , aki a kezdeti designt alakította ki
- ErrOrka , aki a gátos előzetes verziót elkészítette aVie kiegészítője alapján
- Xavinyo , aki a gerilla harcot és a Puffer hossz fejlesztette bele a kiegészítőbe

Jómagam az oldalon található funkciókat raktam össze illetve igyekszek a projektet életben tartani. Azonban ahogy az ember öregszik, úgy kezd meggyűlni a baja az állandó fejlesztésekkel. Hiszen tökéletes kiegészítő nem létezik, mindig támad új kihívás, aminek meg kell felelni. Úgyhogy aki esetleg bátorságot érez aktívan részt venni a projektben (programozás, adatbáziskezelés, design), az ne habozzon engem felkeresni!

A fejlesztés másik oldaláról még nem beszéltünk. A kiegészítőt már nem kezeli aVie oldala, ez saját honlap készítésére sarkallt minket. Mivel a rendszer alapvetően hadügyi érdekek miatt jött létre, azon belül is elsősorban a zsoldszámítást elősegítve, ezért a honlap szerkezete is erre épül.

A statisztikák fülön megtalálhatunk csatára, katonára és századra lebontott adatokat az ütések, megölt ellenfelek, szerzett sebzés és kreditekkel kapcsolatban. Megjelent egy Hasznos sebzés mutató, melyt azt hivatott jelezni, hogy mennyire vesszük figyelembe az 52 %-os falállást. Az sebzés amit e falállás alatt ütünk az hasznosnak számít, hiszen nem túlütött csatába pazaroljuk a wellnesst.

Emellett igyekeztünk minél több hasznosabb funkcióval vonzóvá tenni az oldalt. A századparancsnokok számára készült egy Google Docs táblázat, melybe az oldalról közvetlenül le lehet kérni a krediteket több napra visszamenőleg. Így a századok a saját osztási rendszerüket könnyen össze tudják hangolni.

Készültek egyéni kérésre történő megrendelések is. Egy-egy húzósabb nap után izgalmas látványt nyújt az oldal Rakéták és bombák felülete, ahol egyenként lehet látni a tömegével ledobott bombákat.
Napra és századra lebontva visszamenőleg lehet követni a Daily Order helyét, és hogy hányan ütöttek oda. A hadügyi tervezők munkáját segítve grafikonos felületen lehet követni hogy az egyes csatákba mely divíziók milyen falállás mellett ütöttek.

Ugyanígy a sajtómodulhoz kapcsolódóan a legfrissebb tíz cikk megjeleníthető az eRepublik főoldalán, így a nem csak a top5-ös cikkeknek van esélyük az elolvasásra.
Shoutfalhoz is adtunk ki nemrég egy fejlesztést, mellyel az egyes hozzászólásokhoz nyerünk hivatkozást. Emellett a sokakat irritáló gerilla győzelmek posztjai is egy gombnyomással eltünthethetők a falról.


Érdemes még frissíteni a rendszert úgy, hogy már bevezették a játékfejlesztők a CO intézményét? Lehet szerinted jövője?

Amíg a magyar hadsereg felépítését a közösségek (századok) jelentik, addig szerintem a zsoldrendszert kell támogatni. Ugyanis hatékonyabb, ha az ütésre kapott pénzt vasvételre költik a századok és a vett vason gyártanak tankokat, mintha a pénz egyéni helyen landolna, és a katonának magának kellene megvennie a piacról a tankjait.

Bár a rendszer erős összefüggésben van a zsold létjogosultságával, ezért elképzelhető, hogy amennyiben egy későbbi kormány úgy dönt, hogy zsold nélkül akarja hosszútávon megoldani a sereg finanszírozását, akkor nem lesz értelme működtetni.
Viszont mivel már régóta fut a rendszer, sok század osztási rendszere ezen alapul. A katonáiknak kötelezővé tették a kiegészítő használatát, ugyanis az ellátmányozási rendszerüket megkönnyíti. Macerás feladat lenne egy másik rendszerre áttérni, ezért kényelmesebb ha ezt működtetjük tovább.

Amennyiben elvágjuk a zsold és a kiegészítő közötti zsineget, úgy is mindenképpen hasznos marad továbbra is a Napiparancs felület, ahol mindenki látja a hadügy által kiadott prioritásokat.

Nekünk, mint üzemeltetőknek, továbbra is az a feladatunk, hogy alkalmazkodjunk az adminok által generált kihívásokhoz.

Köszönöm a lehetőséget.