Information
Day 1,854, 09:05
•
by
Lejonet
Day 1846 grundades mu:n Svensk Soldat. (Ca en vecka sedan)
Vad har då hänt sen dess?
*Antalet medlemmar: 11st.
** MU:n har blivit ansluten till TSM.
*** Lottat ut totalt 80st Q7 vapen till medlemmarna.
**** 100st Q7 mat har hittills delats ut.
***** Vapen potten är i dags läget på 20 Q7 vapen.
****** Har även mottagit ett generöst bidrag av 500st Q5 vapen som delats ut till medlemmarna enligt följande:
Lejonet 50st
Successfully transferred 45 item(s) to thomas82karlsson.
Successfully transferred 45 item(s) to Alexander Losjo Dahlstrom.
Successfully transferred 45 item(s) to Kuratorn.
Successfully transferred 45 item(s) to rakarna.
Successfully transferred 45 item(s) to Mingolla.
Successfully transferred 45 item(s) to SalladGbg.
Successfully transferred 45 item(s) to Andoze.
Successfully transferred 45 item(s) to Gahne92.
Successfully transferred 45 item(s) to Jordgubben09.
Successfully transferred 45 item(s) to Edlas.
En liten redovisning på hur denna veckan har sett ut i Svensk Soldat.
Vi vill gärna se att fler spelare ansluter sig till oss.
Commander Lejonet
Vad har då hänt sen dess?
*Antalet medlemmar: 11st.
** MU:n har blivit ansluten till TSM.
*** Lottat ut totalt 80st Q7 vapen till medlemmarna.
**** 100st Q7 mat har hittills delats ut.
***** Vapen potten är i dags läget på 20 Q7 vapen.
****** Har även mottagit ett generöst bidrag av 500st Q5 vapen som delats ut till medlemmarna enligt följande:
Lejonet 50st
Successfully transferred 45 item(s) to thomas82karlsson.
Successfully transferred 45 item(s) to Alexander Losjo Dahlstrom.
Successfully transferred 45 item(s) to Kuratorn.
Successfully transferred 45 item(s) to rakarna.
Successfully transferred 45 item(s) to Mingolla.
Successfully transferred 45 item(s) to SalladGbg.
Successfully transferred 45 item(s) to Andoze.
Successfully transferred 45 item(s) to Gahne92.
Successfully transferred 45 item(s) to Jordgubben09.
Successfully transferred 45 item(s) to Edlas.
En liten redovisning på hur denna veckan har sett ut i Svensk Soldat.
Vi vill gärna se att fler spelare ansluter sig till oss.
Commander Lejonet
Comments
What is this?
You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.
Håll din "information" i ert forum? ^^
^ +1
Lite onödigt med såna här artiklar tbh, en sak att vilja framföra propaganda men det här sättet att göra det på är... dåligt.
Kul att se att de går bra för er
Alfons Vi behöver gärna mer folk och om vi håller det i det privata forumet så syns vi inte. Vi vill gärna ha fler med oss och visar med artikeln att vi är nya men seriösa.
Del gratia tusen tack det är kul att få bra kritik från en spelare som dig.
SpycakeN det är ingen propaganda det visar att delar ut och det står även att vi vill ha fler medlemmar som vill ta del av utdelningarna vi har varje dag. Vad var det som var propaganda om jag får fråga?
lite info om ordet propaganda
Propaganda (av det latinska propagare, 'fortplanta', 'utbreda'), är ett meddelande eller en framställning som är avsedd att föra fram en agenda. Den som sänder budskapet är som regel part i målet. Syftet är inte att informera utan att påverka, och innehållet brister ofta i saklighet, är avsiktligt ofullständigt eller rentav falskt
Mvh Thomas
Isåfall gör ni det på fel sätt. Om ni ska skriva statistikartiklar så använd en bättre layout på artiklarna, gärna med lite grafik. Gärna med en SS tag i rubriken så folk inte tror att det är någon vettig info ; )
Lejonet,
Fortsätt skriva du, det här är ju en artikel med spelanknytning till skillnad från så mycket annat skit som spys ut. Märker du att du inte får några subs eller votes, då gör du något fel eller ämnet kanske inte är så intressant.
Låt det bli avgörande.
Men, som Alfons säger, skapa gärna en tag ("SS" känns ju som ett jävligt tveksamt val) så det blir lättare att identifiera vilka ni är.
Lycka till.
Om man vill skriva en artikel så blir den tillgänglig för alla men jag lade bara ut den på våran MU shout sen om framför allt Alfons och SpycakeN har valt att läsa den får de faktiskt skylla sig själv, det är ju inte så man kan skriva hur mycket som helst i shouten och alla är inte inne på forumet så då är artikeln en bra väg. Och SpycakeN kan endast säga dåligt och inte ge förslag på bättre löningar så din kommentar skiter jag blankt i. Men om ni vet hur man kan skriva artiklar så att jag endast kan göra så min MU ser dem så kan ni gärna berätta det annars får ni helt enkelt leva med att det dyker upp. Sen tycker jag absolut att det är viktigt att visa att vi gör något för våra medlemmar och hur vi gör det. Så att fler kan välja att komma över. För det är väl ens fria val att få välja eller? Och Alfons du säger först att jag skall hålla informationen i vårat forum och sedan säger du "Isåfall gör ni det på fel sätt. Om ni ska skriva statistikartiklar så använd en bättre layout på artiklarna, gärna med lite grafik. Gärna med en SS tag i rubriken så folk inte tror att det är någon vettig info ; )". Men då är det fortfarande samma information som kommer ut men det är okej bara det sker på ditt sätt.
Till Dei gratia och Veritas säger jag tackar, men vill poängtera att jag är inte ute efter vote and sub det är inte så viktigt målet var som sagt att få ut en artikel för att visa medlemmarna.
Sedan måste jag fråga dig SpycakeN hur det är dåligt att framföra detta? Du kallar det propaganda jag kallar det statistik. Propaganda är er ett sätt att försöka påverka någon. Att belysa statistik är något helt annat.
Med all respekt Lejonet, Median finns till för alla och bara för du har en ny MU och vill visa upp den mer än ovanligt så är det inte läsarna som ska anpassa sig utan kanske du. Det finns jättebra sätt att få ut information snabbt till medlemmar, tex så kan du skapa ett google document och lista alla överföringar/donationer, samt posta denna i en PM-grupp som du skapat efter att lagt till alla på din vänlista.
Yes sir ni vill visa ni är nya men seriösa, men var seriösa då. Enda tips jag kan ge för att skriva en bra och läsvärd artikel är att den ska vara lättläst och lättförstådd. Kollar du upp på vad du skrivit så finns det inte så mycket läsvärd information.. att ens döpa artikeln efter Information är inte seriöst, det beskriver att det finns information att hämta och missleder läsare. En bättre rubrik hade varit förslagsvis [S-SOLDAT] MU-information eller [Lejonet] MU-information. Jag läser alla artiklar. Jag är också commander och vill tex inte missa någon information från regeringen.
Vill du skriva bra artiklar?
- Skriv något spännande. Gärna militära citat eller liknande, använd dig av stycken. Använd bilder. Skapa underrubriker i fetstil. Det hela gör det mer överskådligt och så mycket snyggare.