Hogyan legyél médiamogul

Day 647, 08:38 Published in Hungary Hungary by Tankred Orfeusz

.
A következő írással kettős szándékom van. Egyrészt valóban szeretnék segíteni, hogy hazánk minél több médiamogullal büszkélkedhessen. Másrészt bízom benne, hogy minél több kezdő újságíró fogadja meg az alább leírtakat, hogy jó lapjából még jobb legyen, és ez mindannyiunk örömére tovább emelheti az emagyar média színvonalát.
Következzék hát 10 pontban mindaz, ami sikeressé tehet egy újságírót.



Kerüld az IRL (való világbeli) témákat
Bármilyen érdekes dolog is történik a való világban, az olvasó nem az eRepublikon akar tájékozódni ezekről. Megteszi azt az Indexen, Kurucinfón, Kiskegyedben vagy a Kutya-macska Magazinban. Még senki sem jutott közelébe sem médiamogulságnak IRL hírekkel.

Légy eredeti
Nagyon nehéz betörni a médiapiacra olyan területen, ahol már tucatnyi lap működik. Ha mégis megpróbálod, nagyon egyedi stílusban tedd.
A divathullámokkal ügyesen bánj. Az elején szállj fel rá, lovagold meg, és időben pattanj le róla. Ha az aktuális divat szerint már mindenki képregényt, keresztrejtvényt vagy horoszkópot gyárt, elkéstél, te már ne vágj bele.
Médiamogulnak lenni több esélyed van az első vízállásjelentő lap, mint a 29. vicclap tulajdonosaként.

Ne spammelj
Most érvelhetnék, hogy a spam egyszer vicces, vagy kétszer, viszont egy idő után már idegesítő. De ezt tudjátok. Minden további helyett elég egy kérdés: Lett már bárki is médiamogul spam-újsággal?

Jó címet válassz
A cím legyen figyelemfelkeltő, de ne túl hatásvadász. Legyen összhangban a tartalommal, az olvasó nem felejti ha átverték. Bár mindig nyerő, ha szerepelnek a címben a románok, ne tedd bele, ha valójában a házgyári dolgozók helyzetéről írnál. (A "Román vendégmunkások lephetik el a magyar építőipart?" határeset 😉 )
Lehetőleg legyen rövid, nem muszáj az egész cikket a címben is leírni.

Ügyelj a külalakra
A hosszabb szövegeket tedd áttekinthetővé, tagold és tördeld.
Egy jó képpel feldobhatod a cikkedet.
És persze ügyelj a helyesírásra, ha nem értesz hozzá, használj helyesírás-ellenőrzőt.
(Mindezek ugyanakkor, a tapasztalatok alapján, nem feltételei a médiamogulságnak.)

Ne légy tolakodó
Az olvasók többségében ellenérzést keltenek a címbe, vagy a cikk végére rakott nagy VOTE és SUB felszólítások. Ha az írás megérdemli, megteszik ezt anélkül is.

Ne csak írj, olvass is
Figyeld a sajtót, ha naprakész akarsz maradni. Nincs annál kínosabb, mint feltenni egy kérdést, amit már háromszor válaszoltak meg előtte, vagy ugyanazt leírni, mint öt megelőző cikk.

Kezeld helyükön a kritikákat
Aki nyilvánosság előtt megszólal, kritikákat kap. Figyelj ezekre, mert rendszerint jelzik a hibáidat, melyeket kijavíthatsz. Ha valamit félreértenek, valószínűleg félreérhetően fogalmaztál.
Ugyanakkor gyakran akadnak igazságtalan és bántó beszólások is. Ha túl érzékeny vagy, inkább bele se vágj.

Írj jól 😉
Nos, a fentebb leírt tanácsok megtartása mit sem ér, ha pocsékul fogalmaz az ember 😉
Írj gördülékeny és közérthető stílusban, a cikkek legyenek érdekesek és adjanak érdemi információt.
Persze nem mindenki születik erre. Ha úgy érzed, nem tudsz barokkos stílusban is érthetően fogalmazni, inkább egyszerűsíts. Jobb tőmondatokban világosan írni, mint túlvállalva bonyolultan és zavarosan.

Igen, 10 pontot ígértem, de végül csak 9 lett belőle. Mit tehetnék, megkérdem hát a drága olvasót: Szerinted, mi lehetne az eújságírók 10. parancsolata?
.