Geostrateska analiza na dan 2024

Day 2,024, 17:13 Published in Serbia Serbia by Van Sebe
Poštovani čitaoci,
Novi broj eUtopije je pred vama.


Rat između saveza TWO i CoT se rasplamsava… Ipak neki veoma važni igrači još uvek nisu u direktnim sukobima… Šta više, na diplomatskom nivou ima neobičnih dešavanja!

Srbija se prva našla na udaru snaga CoT i slobodno se može reći da je to glavni front proteklih dana u eSvetu. I kada se sagleda kompletna situacija, nismo u lošem položaju.

Prvi napad SAD je bio ishitren, sa dobrom pripremom terena od strane naših stratega (više o tome u ovom članku službenog glasnika), te člankom predsednice SAD-a koji je izvanredno poslužio za punu mobilizaciju – srpske vojske… Opet su kanali bili puni i posle dugo, dugo vremena su svi sa nestrpljenjem iščekivali taj trenutak – napad SAD-a… I kada se dogodio, bilo je potpuno jasno da ćemo dobiti prvu bitku sa lakoćom.



Na krilima zajedništva i uz podršku saveznika sa lakoćom smo rešili i ustanke koji su se ređali na našim teritorijama u regijama Corsica, Brcko District, Tirana i Slavonia. Ipak evidentno je bilo da je to tek početak dugotrajnog rata I da će biti i pobeda i poraza i da se mora istrajati a ne sagoreti. Usledio je naš napad i osvajanje regije North Carolina uz gušenje pojedinih ustanaka.

Veoma važan detalj se odigrava u ovom trenutku, Rumunija pokušava vazdušni napad na Meksiko i biva odbijena. Bez obzira da li neko u savezu TWO ne želi da vidi Rumuniju, ovaj napad je morao biti maksimalno podržan pa i po cenu da mi izgubimo inicijativu u sukobu sa SAD-om. Aktivno učešće Rumunije u sukobu sa CoT-om, koja bi pobegla iz svog balkanskog kaveza, bi nam nadalje bio od značajne taktičke koristi (iako u tom slučaju postoji realna opasnost od povratka Bugarske na našu granicu).



Naš sledeći napad je bio u regiji Georgia i iako smo tu bitku dobili, to je bio trenutak kada smo se previše otvorili neprijatelju koji je pomoću 6 paralelnih ustanaka dovoljno razvukao naše snage te smo odbranili ustanke samo u regijama koje su nam vezivale resurse.



Veoma bitan detalj je i da je izostala podrška saveza, gde su naši najjači saveznici za CotD držali bitke koje je vodila Litvanija. U razloge i opravdanost takvog poteza u ovom trenutku neću ulaziti.

Došlo je do povratka Hrvatske, Albanije i Bosne i Herzegovine na Balkan. Oni odmah podižu nove ustanke, dok Hrvatska i Albanija idu i korak dalje i postavljaju nas za prirodnog neprijatelja sa ciljem da nam preseku resurse i nastave sa direktnim napadom gde se Srbija suočila sa tri NE zakona… Pritisnuti sa više strana bez dovoljne pomoći saveznika, gubimo inicijativu u ratu sa SAD te veliki broj regija od kojih su najbitnije regije East Srpska Republic, South Dalmatia, Apulia, Aquitaine i Albanian coast koje su nas ostavile delimično bez resursa.



U trenutku napada SAD-a na regiju Midi-Pyrenees, Hrvatske na regiju Molise, odnosno Albanije na regiju Tirana, uspeli smo da se konsolidujemo, usredsredimo samo na uzimanje inicijative u bitkama sa Hrvatskom i Albanijom I uspemo u tome. Ipak još važniji potez je bio podizanje ustanka u regiji Languedoc Roussillon, pre završetka napada SAD-a na regiju Midi-Pyrenees. Ovo je onemogućilo SAD da nas u nočnim satima napadnu u toj regiji i morali su da čekaju da se završi ustanak… Pošto smo na sebi svojstven način “pustili” ovu regiju, bitka se otegla i dobili smo je u prepodnevnim satima. Samim tim SAD su bile primorane da nas napadnu u sred bela dana (pravilo o napadu u roku od 24h) i to je za njih odradio “autoattack”… Uz prestanak misija i akcija i ponovo adekvatnu pomoć saveznika, bez većih problema smo dobili ovu bitku i preuzeli inicijativu u sukobu sa SAD.

U ovom trenutku se plima rata okrenula na našu stranu, zahvaljujući sjajnom manevru stratega i disciplini boraca, dok su se zakoni o prirodnom neprijatelju okrenuli protiv Hrvatske i Albanije jer su nam pružili priliku da ih obrišemo.

Preuzevši inicijativu i u sukobima sa Hrvatskom i Albanijom, mi smo birali vremena tih bitaka, te vraćanjem pod svoju kontrolu regija Apulia i Albanian coast, vraćamo 9 od 10 bonusa.
U ovom trenutku je naš imperativ brisanje Albanije i Hrvatske sa Balkana, nakon čega možemo ponovo preko okeana…



SAD sada pokušavaju da iskoriste našu taktiku protiv nas te je podignut ustanak u regiji Midi-Pyrenees. Ukoliko Francuska dobije ovaj ustanak prestaje rat između Srbije i SAD-a jer gubimo granicu, SAD ima kontrolu nad regijom Aquitaine i mi moramo preko Francuske stići do SAD-a… Ovaj scenario treba izbeći.

EDIT:
Nažalost SAD su prepustile regiju Francuskoj i izgubili smo međusobnu granicu sa SAD - rat je zatvoren.
Pitanje za naš MSP tim, da li je važeći ugovor sa Francuskom i da li će se tražiti od Francuske da, u skladu sa istim, proglasi Srbiju za NE?
Nama bi to skratilo vreme i ostavilo mogućnost da dovršimo rat sa Hrvatskom, pa onda opet brzi prsti sa SAD...




Interesantan je odnos CoT-a prema dvema veoma jakim članicama TWO saveza Poljskoj i Španiji. Obe zemlje već duže vreme nemaju direktan sukob sa neprijateljem (zakon o prirodnom neprijatelju). I pored deklarisanja o opštem sukobu sa članicama TWO kroz zvanično glasilo saveza, i očigledne ranjivosti ovih zemalja kroz ustanke, CoT nije podizao ustanke u regijama pod kontrolom Poljske i Španije. Tako se u proteklih 10 dana nije desilo da ove dve zemlje imaju više od jednog ustanka na dan (često je to saveznička zemlja), dešavalo se da nemaju nijedan aktivan sukob pa čak i da tri vezana dana Poljska nema nijedan ustanak na svojim teritorijama…

Nakon odbijanja Čilea da potpiše MPP sa Poljskom i Srbijom, usledio je MPP Argentine sa Srbijom, uz već postojeće sa Mađarskom, Slovenijom, Tajvanom i Litvanijom. Činjenica je i da je Argentina veoma aktivno učestvovala na strani Srbije u sukobu sa SAD-om pre svega. Reakcija Čilea je bila potpisivanje MPP-a sa Poljskom a odmah potom i sa Hrvatskom, dok još uvek imaju i MPP sa Španijom i Tajlandom?! Reklo bi s eda ovakvi potezi definitivno više ne ostavljaju prostor za saradnju na relaciji Srbija – Čile, bez obzira na grupaciju naših igrača u Čileu i ono što su oni učinili za Čile u proteklim mesecima.

Naravno nije ovo jedini primer izmešanih MPP-ova (Srbija – Republika Makedonija) ali je veoma upečatljiv zbog trenutka kada je potpisan samog redosleda dva MPPa.

Pitanje za naš MSP tim je da li se razgovaralo sa Poljskom i Španijom o sukobu TWO-CoT i kakav je njihov stav? Da li se razgovaralo sa predstavnicima Indonezije?

EDIT: NOVI MOMENAT
I pored toga što MPP Srbije sa R. Makedonijom traje još 15 dana, naš odlazeći predsednik je svega nekoliko sati pre predaje funkcije pokrenuo glasanje o novom MPP zakonu sa R. Makedonijom!!!. Razlog ovome može biti namera da se raskine taj MPP i na taj način otvori put potpisivanju MPP-a sa Grčkom? Zašto baš u ovom trenutku i da li promena predsednika ima neki uticaj na izbor trenutka je pitanje za našeg odlazećeg predsednika?
Stigao je i odgovor predsednika u obliku poruke kongresmenima kako da glasaju povodom predlozenog zakona...




Na severu Evrope, Litvanija je duže vreme vodila rat protiv Švedske sa puno uspeha i svela ju je samo na jednu regiju, te Rusije kojoj je preuzela regije Ostlandet, Trondelag i Kaliningrad i na taj način je Litvanija stigla do 8 od 10 bonusa! U sukob se uključila i Nemačka u pokušaju da pomogne savezniku Rusiji i napala je Litvaniju u regiji Scania ali bez uspeha. Litvanija preuzima inicijativu i za sada je neizvesno jer se ove dve zemlje smenjuju u preuzimanju inicijative.

Napad Nemačke na Litvaniju nije prošao bez odgovora sa strane TWO saveza, reagovalo je Ujedinjeno Kraljevstvo i proglasilo Nemačku za prirodnog neprijatelja. Suočena sa vezanim porazima, Nemačka uspeva da kroz uspešan ustanak u Danskoj regiji Nordjylland izgubi granicu sa Ujedinjenim Kraljevstvom I zatvori taj rat, te se okrene u potpunosti sukobu sa Litvanijom. Ujedinjeno Kraljevstvo ne gubi vreme već proglašava Dansku za prirodnog neprijatelja i u toku je bitka za pretposlednju regiju Danske Nordjylland. Nakon brisanja Danske, UK se može ponovo okrenuti Nemačkoj.






Na istočnom ratištu žestoke borbe vode Mađarska i Letonija protiv Rusije i Finske. Letonija I Mađarska su koordinisano napale Rusiju ali se nakon njihovih uspeha, u sukob umešala Finska u pokušaju da odseče Letoniju od Rusije te ostavi Rusiju i Mađarsku u sukobu “jedan na jedan”.

Paralelno sa Litvanijom koja je napadala Rusiju na severu, Mađarska je osvojila regiju Volga pored već rentirane regije North Caucasus, međutim napad Mađarske na regiju Volga Vyatka je odbijen., te Rusija uzvraća protiv napadom na regije North Caucasus (uspešno) i dalje Taurida (neuspešno).

U sukob se uključuje Letonija je napadom na Rusiju i redom osvaja regije Moscow and Central Russia, Leningrad Oblast i Volga Vyatka . Mađarska vraća u svoj posed regiju North Caucasus i na ovaj način je Rusija u potpunosti odsečena od svojih resursa jer im je prestonica ostala u regiji Central Black Earth… Veliki propust stratega CoT i Rusije…

Finska je stigla u pomoć, napala Letoniju i osvojila regije Leningrad Oblast i Moscow and Central Russia te ih sada prepušta Rusiji kroz ustanke od kojih je jedan još u toku. Letonija je odbila napad Finske na regiju Volga Vyatka a po svoj prilici će odbiti i napad Rusije na istu regiju, te će biti u mogućnosti da odmah napadne regiju Moscow and Central Russia u ma čijem posedu se ona nalazila…






Nakon početnih uspeha u kampanji protiv Meksika, uključivanjem Perua u sukob, Kolumbija se nalazi u izuzetno teškoj poziciji i pred brisanjem je. U blizini se nalaze dve zemlje TWO/ACT saveza Španija I Venecuela, ali za sada samo nemo posmatraju dešavanja iako su dešavanja u prteklih mesec dana nagoveštavali približavanje stavova ove tri zemlje. Imajući uvid u njihov set MPP-ova nije realno očekivati da se u ovom trenutku direktno uključe u sukob na strani Kolumbije iako bi to bilo u interesu saveza TWO.






Nakon brisanja, Argentina se vratila na mapu i ekspresno stigla do 5 bonusa okupiravši delom Paragvaj i nastavivši sukob sa Čileom. Trenutno Argentina ima inicijativu i očekuje se njen napad.
Problem za Čile je i gubitak Novozelandske regije Auckland (odličan taktički potez protivnika Čilea), što im je odseklo resurse na teritoriji Australije i svelo ih na samo 2+2 bonusa. Dodatni problem je što je Novi Zeland član CoT, saveznik, te nije lako preuzeti takvu regiju zbog gubitka MPP-ova…






Republika Makedonija i Turska su u novom sukobu i Republika Makedonija ima inicijativu, iako je što se tiče resursa u daleko lošijem položaju sa samo 3 resursa. Ovde je po sredi čist abitka za resurse “jedan na jedan”, dok R. Makedonija ima regione u zaleđu Saudijske Arabije i pun vazdušni napad…

Pomenimo i da Bugarska nema direktnih sukoba, iako ima granicu sa Grčkom, te da ima pun vazdušni napad. Identična situacija je i sa Grčkom – nema direktnih sukoba, pun vazdušni napad.

Tajland je, nakon kršenja NAP-a od strane Malezije, istu uklonio sa mape i napokon stigao do punog vazdušnog napada!

Švajcarska je platila cenu i ispala žrtveni jarac saveza CoT. Obrisana je od strane Slovenije i nije za očekivati da se u skorije vreme pojavi na mapi esveta, pogotovu nakon pristupanja Austrije savezu ACT.

EDIT
Rumunija nema direktnih sukoba, ali ponovo ima napunjen vazdušni napad. Prema novim informacijama dobijenim od igrača Cookies Crisps, igrač elbandido je donirao sredstva za vazdušni napad Rumunije. Ova informacija je potvrđena sa navedenim igračem koji je to učinio iz osećaja odgovornosti , jer je kao MOD on doneo odluku da se pokrene vazdušni napad, odnosno smatra se najodgovornijim!
RESPECT ELBANDIDO!!!


Mađarska i Ukrajina su potpisale privremeni pakt o nenapadanju o čemu više možete pročitati u ovom članku. Ovaj pakt je u interesu Mađarskoj kako bi se okrenula sukobu sa Rusijom, dok Ukrajina bez ovakvog pakta ne može računati da opstane duže na mapi e-sveta.

Indonezija i Kina odnosno Južna Koreja i Japan su završile svoje trening ratove.

Geostrateska analiza na dan 2024
erepublik.com/en/article/2272468/1/20

Do čitanja, a i posle, Van Sebe